Skocz do zawartości


Zdjęcie

Konwersja Z 3X9 Na 1X9 Plus Klamkomanetki


1 odpowiedź w tym temacie

#1 KamilZlg

KamilZlg
  • Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 10:46

Cześć,

wdrażam w plan złożenie monstercrossa. Bazą jest Cannondale F800SL z Leftym. Aktualnie mam tam napęd 3x9 z przerzutką LX z tyłu. Chciałbym przejść na 1x9 przy następujących założeniach:

- zostaję przy Shimano (jeśli to możliwe, a zwłaszcza, jeśli chodzi o klamkomanetki),

- szosowe klamkomanetki (myślę o Sorze R3000),

- z tyłu kaseta Sunrace CSM990 albo CSM980 i Deore XT M772 z długim wózkiem,

- z przodu jakaś owalna zębatka od Banless i korba Deore XT FC-M770,

- hamulce tarczowe, mechaniczne (w innym wątku padły sugestie w tym temacie zgodne z tym, co już wcześniej ustaliłem, to jest Avidy BB5 albo BB7).

Chciałbym wymienić cały napęd, w tym korbę. Proszę zatem o radę, co wybrać. Chciałbym układ możliwie najprostszy (czyli np. najlepiej tylna przerzutka bez adaptera).

Pozdrawiam



#2 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 kwiecień 2019 - 09:33

Powinno banglać. Postaraj się o tarczę pod 1x Narrow-Wide - ryzyko spadania łańcucha mniejsze; no i przerzutka z możliwie mocną i nową sprężyną - zdrowe dziewiątkowe XT będzie OK, dałbym średni wózek (czyli krótki mtb), do 34 obsłuży na 100 proc., zwykle też i 36z. Można też próbować z łańcuchem 10rz - siedzi ciaśniej na przedniej zębatce.

Hample... BB5 Road wystarczy - dobrze wyregulowane blokuje przednie koło w mtb na asfalcie, ale klocuszki malutkie i przy intensywnym hamowaniu grzeją się i zaczynają szumieć. BB7 Road pod tym względem lepsze, ale upierdliwa wymiana klocków (bolec z "tłoczka" w klocku), TRP Spyre imo najlepsze - "ciągną" z dwóch stron, łatwe klocki, niezbyt ciężkie; masz jeszcze opcję Hayesa CX - też dobre zaciski.,

Korba - każde XT czy SLX na BCD 104 mm będzie super. Możesz też celować w coś nowego na BCD 96 mm - jest coraz więcej zębatek w tym rozmiarze, 104 jest już niestety schodzącym standardem (za kilka lat to będzie ważne).





Dodaj odpowiedź