Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bb86? - Zmiana Korby, A Szerokość Ośki


29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 29 kwiecień 2019 - 23:10

Witam,

o ile przy rowerze robię dużo rzeczy, to jakoś temat suportów, muf i ich kompatybilności omijałem szerokim łukiem. Temat zawsze wydawał mi się jednym wielkim bałaganem, ciężko się połapać na pierwszy rzut oka, co się w ogóle ma w rowerze, a dobrać co do tego to już kolejny problem.

 

Przechodząc do sedna. Mam obecnie korbę Rotor 3D, pod ośkę 30mm. Założony suport to cholera wie co (załączam zdjęcia tutaj). Jedyne co mogę powiedzieć, że szerokość zewnętrzna misek w tym momencie wynosi 91.5mm. Gdy odkręciłem korbę moim oczom ukazały się po 2 łożyska 37mm x 30mm x 4mm. Próbowałem odszukać, coś na ten temat, ale coś kurcze nie pasowało za bardzo. Najbardziej zbliża się to do BB86,

 

Ktoś może zdefiniować, co to jest za standard?

Poza tym, jak to jest z kompatybilnością z innymi korbami pod średnice 30mm? Czy przykładowo będzie pasować korba Sram Red pod bb30?



#2 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 30 kwiecień 2019 - 10:48

To jest bb86. Co prawda mufa w tym standardzie nie jest zaprojektowana pod 30mm oske korby ale jak widac zamontowanie takiej korby jest mozliwe.
Odbywa sie to kosztem mikroskopijnych lozysk. No wlasnie jak same lozyska, w jakim sa stanie, jaki przebieg?
Standardowe lozyska w suportach pod 30mm oske maja 41x30x7, tu 37x30x4.
Wybor tego typu suportu nie bedzie tak duzy, jak w przypadku standardowych rozwiazan.
Z tego co widze to masz aluminiowy skrecany wklad? Wiec jak chcesz dalej miec korbe z 30mm oska, to nie ruszalbym tych misek, wymienial tylko lozyska.

Czy korba Srama BB30, majac na mysli typowy standard BB30, w tym wypadku zintegrowany pajak, bedzie pasowac? Nie, ma zbyt krotka oske. Ale mozesz zalozyc korby Srama z30mm oska, te z wymiennym pajakiem. One maja wystarczajaco dlugie oski.

#3 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 30 kwiecień 2019 - 12:11

Tak, wkład jest wkręcany.

Rower kupiłem używany, ciężko powiedzieć jaki mają przebieg, jednak nic nie skrzypiało w suporcie (tzn myślałem, że skrzypiało, ale to był inny problem). Na łożyskach nie wyczuwam luzu poprzecznego, obracają się gładko z delikatnym szumem (słyszalny dopiero po wyjęciu łożysk, czyt. po przekręceniu w rękach na sucho). Czy chce mieć taki wkład? No taki mam, wydaje mi się, że wkręcane miski to raczej spoko rozwiązanie. Pytanie jak z dostępnością takich łożysk, bo ich wymiana to raczej szybka akcja, więc to nie problem.

 

Nie bardzo tylko wiem, jak to wygląda w przypadku tych korb w takim razie. Na co powinienem zwrócić uwagę wybierając korbę? W opisach produktu, nie ma za bardzo szerokości ośki nigdzie. Korby srama z wymiennym pająkiem? Czyli taka jak pod pomiar mocy (czyli nie taka jak tutaj: https://allegro.pl/o...nowa-8015071838)?

 

Obawiam się trochę, że dodatkowo fakt, iż poszukuje korby 165-167.5mm, utrudni mi trochę życie w tym temacie dodatkowo.



#4 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 30 kwiecień 2019 - 17:31

Korby sram mozna kupic z dlugimi oskami bb30/pf30. Sam taka mam pod mufe bb86 u siebie w kozie (Argon 18)

https://forums.mtbr....2_1024x1024.jpg

#5 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 30 kwiecień 2019 - 18:01



Nie bardzo tylko wiem, jak to wygląda w przypadku tych korb w takim razie. Na co powinienem zwrócić uwagę wybierając korbę? W opisach produktu, nie ma za bardzo szerokości ośki nigdzie. Korby srama z wymiennym pająkiem? Czyli taka jak pod pomiar mocy (czyli nie taka jak tutaj: https://allegro.pl/o...nowa-8015071838)?

Tak, te pod pomiar mocy sa z dlugimi oskami, rowniez "Red".
Ta korba z linku to jest pod standard BB30, mufa 68x30, wczesniej 41mm srednicy gdzie lozyska wchodzily bezposrednio w rame, pozniej, 46mm PF.
Producenci sami robia zamieszanie. To ze na danej korbie widnieje napis BB30 nie musi, i w wiekszosci przypadkow, nie oznacza, ze jest to korba w systemie BB30. Oznacza to tylko, ze oska ma 30mm.

Pocieszajace jest, ze wiekszosc korb z 30mm oskami nie jest w typowym standardzie BB30, czyli tylko pod mufy 68mm. Niestety Sram Red BB30 jest ta jedna z niewielu korb tylko pod waska mufe suportu. Ale jak wspomnialem jest wersja z wymiennym pajakiem ale to juz nie jest to samo, nie jest juz tak lekka.

#6 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 30 kwiecień 2019 - 20:03

A jak to wygląda w przypadku korb FSA? Bo tam z tego co czytałem jest jeszcze trochę inaczej ... niby kompatybilny z BB86 bb30, ale czytałem o konieczności jakiś adapterów.



#7 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 30 kwiecień 2019 - 23:14

Skoro planujesz wymienić korbę to najlepiej kup coś z osią 24 mm i zmień suport (do grupy shimano rozsądnie jest dobrać korbę shimano). Tak jak pisał 1415chris BB86 + oś 30mm = problemy. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#8 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 01 maj 2019 - 08:26

Tak na szybko zagladnalem na FSA strone. Jeszcze lat kilka temu robili korby z 30mm oska w roznych standardach, BB30, BB386Evo i nie wiem czy tez nie mieli cos pomiedzy, czyli BB-right.
Teraz, patrzac na kilka korb, wszystkie sa w standardzie BB386Evo, najszerszy standard pod 30mm oske. W sumie ten standard powinien byc ogolnie stosowany ale w tedy swiat pewnie bylby zbyt prosty....
Co standard BB386Evo oznacza? To, ze podobnie jak cala rodzina 30mm korb Rotora (w tym 30D) taka korbe mozna zalozyc niemalze do kazdej mufy, wyjatkiem jest mufa w wersji Treka BB90, z szerokoscia 90.5mm.

Tak jak kazda 30mm korbe, aby zalozyc takowa do mufy pod 24mm oske, np BB86, trzeba zastosowac patent z malymi lozyskami, tak jak to ma miejsce w powyzszym przypadku. Ewentualnie, przy wezszych mufach mozna przeniesc lozyska z wewnatrz mufy na zewnatrz, tym samym zachowujac pelny rozmiar lozysk, na takie rozwiazanie pozwala np standard BSA (tradycyjne wkrecane w mufe miski). Reszte reguluje sie podkladkami dystansowymi, w zaleznosci od szerokosci mufy.

#9 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 01 maj 2019 - 10:33

Ok, dzięki chłopaki za pomoc. Rzuciliście dużo światła w ten pokręcony temat suportów i korb.

Chyba docelowo faktycznie skłonie się ku korbie shimano i zmienię suport.

 

Jak się okazało, jednak stan łożysk jaki opisałem, nie był tak dobry jak opisałem. Przyszedł do mnie ojciec, pokazałem mu łożyska, to stwierdził, tylko po jednym obrocie, że to szmelc. Chyba faktycznie nie ma sensu sobie dupy zawracać takimi wynalazkami. Jednak mimo tego, że nie ważę dużo, to i tak obciążenia jakie musi przenosić tak małe łożysko chyba są zbyt duże.

 

Jaki suport polecalibyście zamontować w tym przypadku pod ośkę 24mm?



#10 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 01 maj 2019 - 11:05

Jaki suport polecalibyście zamontować w tym przypadku pod ośkę 24mm?

Może spróbuj Token Ninja?
Sam przymierzam się do zakupu i montażu jak zwykłe press-fit odmówią posłuszeństwa i chętnie posłuchałbym Twoich wrażeń jak już je założysz :P  



#11 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 01 maj 2019 - 13:52

Wystarczy wizualnie porownac pelnowymiarowe lozyksa 41x30x7 i te mini 37x30x4 aby dojsc do wniosku, ze w przypadku tych drugich bedzie konieczna czesta ich wymiana.

Od niedawna pojawila sie kolejna opcja, tak zeby swiat suportow byl jeszcze bardziej klarowny, Srama i ich DUB, suporty i korby.

Os w tych korbach ma 28.99mm, co pozwala na zastosowanie wiekszych lozysk w przypadku montazu takiej korby do suportu pod 24mm.

Ale pytanie jak z dostepnoscia takich lozysk...?

 

Co do wyboru suportu, to raczej trzymaj sie obecnego rozwiazania, aluminiowy skrecany wklad. Potem mozesz ewentualnie patrzec na jakosc lozysk w danym suporcie. Jest do wyboru kilka opcji, powyzszy Token, Wheels Mfg (uzywam).



#12 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 01 maj 2019 - 15:01

Fajne są jednoczęściowe suporty bb infinite - niestety trochę kosztują. Ze średniej półki cenowej można rozważyć właśnie skręcane suporty które sprzedaje np. wspomniany Wheels Mfg (najlepiej z łożyskami typu angular contact). Prawdę mówiąc zwykły dura ace też będzie dobry i jest najtańszy. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#13 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 01 maj 2019 - 15:06

Czyli sugerujesz zostawić suport, i wymienić później łożyska na 37x24x7 gdybym dorwał korbę pod ośke 24mm? Czy ośka w korbach shimano nie będzie za krótka znowu?



#14 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 01 maj 2019 - 15:21

O tym tez pomyslalem ale chyba nie da rady, bo pewnie gniazdo w ktorym osadzane sa lozysko jest innej glebokosci.

Teraz masz tam lozyska 4mm, wiec nie osadzisz w pelni lozysk 7mm. Sprawdz ale watpie.

 

Co do angular lozysk, ktore z zalozenia powinny byc trwalsze od normalnych, takie kupilem z wkladem Wheels Mfg, jedno dosc szybko mi padlo. Zaczelo rzezic, wymienilem na takie samo Enduro. Te chyba tez dlugiej kariery nie zrobilo w moim wkladzie. Wymienilem lozyska na NTN z bezkontaktowymi uszczelkami. 

 

Chyba skrecany patent jest lepszy od jednego kawalka aluminiowej miski, chociazby jak przyjdzie do jego wyciagniecia ;)

Jest jeszcze Hambini, ktory robi tego typu wklady.

 

Oska Shimano nie bedzie za krotka. Zobacz na system BSA, w ktorym przez lata uzywalo sie korb Shimano, szerokosc mufy 68mm do tego po obu stronach miski z lozyskami, bedzie tego w sumie z 90mm. 



#15 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 01 maj 2019 - 15:26

Skoro siedzą 2 łożyska o szerokości 4mm na strone to chyba 7mm się zmieści :)



#16 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 01 maj 2019 - 15:36

Hambini faktycznie robi coś na wzór bb infinite ale ja bym chyba wolał oryginał.

 

Zasadniczo te jednoczęściowe suporty nie wymagają wyciągania, można w nich wymieniać same łożyska. Zaletą jest to że łożyska są zawsze ułożone w idealnej linii i przez to korba kręci się bardzo lekko a łożyska działają bezawaryjnie. 

 

@Chikushou Co do suportu w Canyonie to ja bym go wymienił na nowy razem z korbą i nie kombinował. Zresztą niewykluczone że będzie dołączony do korby (jeśli kupisz nowe shimano) 

 

Ja to się tylko zastanawiam jakim cudem można wyjąć gołą ręką łożyska z tego suportu którego obecnie używasz. Z taką "tolerancją" nie ma się co dziwić że coś strzela. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#17 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 01 maj 2019 - 15:55

No za pierwszym razem, te zewnętrzne praktycznie wypadły. W zasadzie od razu mogłem stwierdzić, że coś jest nie tak. Wszystko wyczyściłem, i włożyłem je z powrotem, skręciłem korbę i nagle o dziwo korba zaczeła chodzić bardzo ciężko, a nawet nie użyłem pełnego momentu, który zaleca producent. No to jak rozkręciłem to znowu, to już łożyska siedziały na tyle mocno, że ręką ich nie szło wyjąć. Musiałem je wybijać.



#18 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 21 maj 2019 - 20:45

Zamówiłem korbę shimano R8000 od japończyków, bo niestety w europie praktycznie nie da się uświadczyć 165mm, a jak jest to ceny są z kosmosu. Chwilka minie zanim do mnie dojdzie, ale myślę już co w takim razie będzie najbardziej rozsądnym wyborem.

 

Niby nawet press-fit shimano dura-ace pod bb86/92 nie jest jakiś kosmicznie drogi. Jednakże, skoro mam już ten aluminiowy skręcany wkład, co na logike wydaje mi się mniej upierdliwym rozwiązaniem, to jakoś szkoda mi ich się pozbywać. Jednakże nie wiem, czy wystarczy zamówić nowe łożyska (np. https://www.cykloman...szt,id9891.html), włożyć i już? Czy korba shimano różni się jakoś na tyle, że będzie potrzeba coś jeszcze?

Z trzeciej strony mamy system Token ninja, aczkolwiek to w zasadzie jest to samo co mam już obecnie, i jakoś wydaje mi się to nie uzasadnione wydawać znowu ~200 zł, na coś praktycznie identycznego.

 



#19 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 21 maj 2019 - 21:50

Skoro siedzą 2 łożyska o szerokości 4mm na strone to chyba 7mm się zmieści :)

A to przegapilem. 2 lozyzka na strone? W takim ukladzie wymien lozyska, z tym ze to wyciaganie reka moze troche niepokoic.

#20 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 861 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 21 maj 2019 - 22:38

Nowe łożyska, które założyłem już tak łatwo nie wchodzą. Dotoczyłem sobie 37mm średnicy walec, parę delikatnych puknięć i łożysko siedzi. Nowego łożyska ręką nie wyciągniesz, nie ma szans. Ogólnie tylko te zewnętrzne łożyska trzymają się tak "średnio", ale to chyba wynika z tego, że wkład jest przygotowany pod 37x24x7 a nie 2x 37x30x4.
Czy w takim razie zastosowac jeszcze jakieś dodatkowe uszczelniacze?





Dodaj odpowiedź