W wolnej chwili przeglądam zasoby Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych. Jeśli znajdę jakieś ciekawe prace naukowe, przydatne w treningu kolarskim (choć nie tylko) to postaram się podzielić co bardziej wartościowymi znaleziskami .
Oczywiście większość to prace naukowe typu rozprawy doktorskie czy habilitacyjne. Sprawia to, że są pisane typowo naukowym językiem i mają dość standaryzowaną strukturę, czyli: wstęp, cel, metodyka, wyniki, omówienie wyników, wnioski, piśmiennictwo, streszczenie, dzięki temu nie ma konieczności czytania wszystkiego od początku do końca. Czasami wystarczy "przelecieć" po streszczeniu, jednak na ogół warto doczytać przynajmniej wstęp w którym podaje się i wyjaśnia podstawowe pojęcia, cel pracy (na ogół tylko parę zdań, ale wyjaśniający po co praca powstała i o czym traktuje), z metodyką można się zapoznawać choć czasami można przelecieć to po łepkach lub pominąć, wyniki to suche fakty i czasami niewiele z nich wynika (o ile ktoś nie siedzi mocno w temacie) i dopiero omówienie wyników może je rozjaśnić, podobnie jak podane prawie na końcu wnioski.
(temat w odżywianiu, bo pierwsza praca była na ten temat)
Jeśli nie będzie dostępu do pracy (dokumentu źródłowego) to należy się zarejestrować (bezpłatnie).
Niestety, część materiałów jest chroniona prawami autorskimi i dostępna jedynie na terminalach danego instytutu. Szkoda.
Niedawno wpadła mi w łapki rozprawa doktorska na w/w temat Jak na rozprawę doktorską to w miarę prosto opisane, ledwo setka stron łącznie. Ale warto przeczytać, bo sporo skoncentrowanych informacji bez nadmiernego lania wody
Cytując: Celem pracy jest ocena wpływu pojedynczego posiłku o niskiej lub wysokiej zawartości węglowodanów na wydolność fizyczną oraz zmiany hormonalne i metaboliczne podczas wysiłku o intensywności wzrastającej do granic tolerancji, po uprzednim wyczerpaniu zasobów glikogenu u osób prowadzących siedzący lub aktywny tryb życia.
- Zubożenie zasobów glikogenu w organizmie przez długotrwały wysiłek i głodzenie przez 16-18 godz. zwiększa udział substratów tłuszczowych w pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego w spoczynku, hamuje aktywność współczulnego układu nerwowego, wydzielanie leptyny i zwiększa sekrecję hormonu wzrostu.
- Dwie godziny po spożyciu posiłku powodującego częściowe uzupełnienie deficytu energetycznego stężenie leptyny we krwi nie podwyższa się, a stężenie hormonu wzrostu i testosteronu ulega obniżeniu. Tylko posiłek wysoko węglowodanowy powoduje zwiększenie udziału węglowodanów w metabolizmie spoczynkowym i wzrost stężenia noradrenaliny we krwi. Obniżenie stężenia testosteronu i wzrost stężenia noradrenaliny po posiłku jest większy u osób wytrenowanych niż u osób prowadzących siedzący tryb życia.
- Zmniejszenie zasobów węglowodanów powoduje zwiększenie udziału substratów tłuszczowych w metabolizmie wysiłkowym przy obciążeniach submaksymalnych, nie zmniejsza jednak wielkości obciążenia maksymalnego osiąganego podczas wysiłku o wzrastającej intensywności, wydolności aerobowej (V02max), wysokości progu mleczanowego i stężenia mleczanu osiąganego podczas tego wysiłku.
- Zmniejszenie zasobów węglowodanowych powoduje niewielkie zmiany w reakcji neurohormonalnej na wysiłek maksymalny - podwyższenie stężenia amin katecholowych i hormonu wzrostu we krwi podczas takiego wysiłku występuje tylko u osób niewytrenowanych pokonujących stosunkowo niskie obciążenia wyrażone w wielkościach bezwzględnych. Spożycie posiłku, zarówno o wysokiej jak niskiej zawartości węglowodanów, niweluje te zmiany i zmniejsza wzrost stężenia ACTH we krwi.
- Brak istotnego wpływu modyfikacji zasobów węglowodanowych na reakcje neurohormonalne na wysiłek maksymalny u osób wytrenowanych wskazuje na to, że decydujące znaczenie w kształtowaniu tej reakcji ma bezwzględna wielkość osiąganego obciążenia.
Z w/w wniosków tak na prawdę wiele nie wynika. Więcej informacji można wyciągnąć z wyników badań i ich omówienia. Można porównać wpływ posiłków wysoko węglowodanowych i wysoko tłuszczowych na poszczególne hormony itd.
Najciekawsze jest chyba jednak porównanie grup nieaktywnej i aktywnej - jak bardzo aktywność fizyczna ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu i jego wydajność.
Bardzo ciekawa jest część "Dyskusja", raczej powinna być zrozumiała dla niemalże każdego w odróżnieniu od Streszczenia, dlatego nie warto od niego zaczynać, żeby się nie zrazić.