Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ultregra R8000 Vs Potenza

ultegra potenza

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 lina

lina
  • Użytkownik
  • 46 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 18 maj 2019 - 08:00

Cześć,

Stoję przed wyborem nowego napędu. Długo się zastanawiałem między 105 a Ultegrą i wybór padł na r8000, ale na ostatniej prostej pojawiła się myśl czy nie pójść trochę pod prąd i postawić na campę. (Wcześniej jeszcze mocno chciałem Force 22, ale ceny są zaporowe.)

Potenzę i Ultegrę mogę mieć dokładnie w tej samej cenie, do potenzy doliczyć trzeba koszt wymiany bębenka, ale to nie tragedia.

Miał ktoś styczność z obiema grupami? Jakie są wasze doświadczenia? Sugestie mile widziane.

 

Z góry dzięki za pomoc.



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 maj 2019 - 08:11

Brałbym SRAM-a, nawet na poziomie Rival.

 

Campa - spoko opcja, o ile nie masz w planach wymiany części zamiennych ;) Znając ich arcymądrą politykę, za rok okaże się, że jakaś drobna część zamienna już nie jest produkowana, a Ty zostałeś w czarnej... dziurze ;)

 

Wielkim fanem Shimano nie jestem, ale w ich przypadku przynajmniej masz sporą szansę, że większość części będzie wstecznie kompatybilna i będzie dostępna - nawet jeżeli nie u polskiego dystrybutora, to np. w Niemczech.

 

Dodatkowo w przypadku Shimano i SRAM-a masz dużo większą szansę, że przeciętny serwisant będzie Ci umiał doradzić. W Campie nawet dobór zamiennika tarcz do korby potrafi przyprawić o ból głowy.


  • impa lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 dywyn

dywyn
  • Użytkownik
  • 703 postów

Napisano 18 maj 2019 - 08:13

Z tego co czytałem Potenza nie jest wyraźnie lepsza ani gorsza niż Ultegra. Dlatego logiczne wydaje mi się, że wybierasz to co podpowiada serce i godzisz się z wadami. Shimano = jeżdżą na tym niemal wszyscy. Jest nudne, oklepane i działa super. Części zamienne dostępne są bardzo łatwo. Campa jest unikatowa. Części zamiennych nie kupisz w pierwszym lepszym sklepie rowerowym. Szkoda, że Potenza nie zwojowała rynku i gotowych rowerów praktycznie na tym nie ma.


  • gorky lubi to

#4 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 18 maj 2019 - 13:31

W przypadku nowej Campy nie obawiałbym się sytuacji, że znowu zmienią design i działanie. Po rewolucji z 2014 roku byliby biznesowymi samobójcami gdyby znowu wszystko pozmieniali. Potenza jest nową grupą w środku oferty i jest najczęściej promowana, więc tu raczej zostanie tak, jak jest.
  • qzn lubi to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#5 lina

lina
  • Użytkownik
  • 46 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 18 maj 2019 - 16:18

Nie dodałem, że hamulce muszą pomieścić oponę 28mm. Do ultegry wejdzie, do potenzy też? Macie wiedzę jak to wygląda?

#6 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 18 maj 2019 - 18:16

W Campie wybrał bym klamki Chorusa zamiast Potenzy (chodzi o mechanizm wewnętrzny). 



#7 lina

lina
  • Użytkownik
  • 46 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 19 maj 2019 - 18:32

Chorus to klasa, ale niestety nie mój poziom cenowy :/

#8 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 19 maj 2019 - 19:07

Nie cała grupa Chorusa, a same klamki. Potenza, Veloce, Athena czy Centaur wyposażone są w ten sam mechanizm wewnętrzny. 10 i 11s różni jedynie jedna mała zębatka. Reszta jest taka sama i ma pewną wadę. Jest nią plastikowy pazur, który blokuje się w tej zębatce. Niestety ma on tendencję do ścierania się, a następnie przepuszczania biegów. Problem nie występuje w klamkach Chorusa, Recorda i S. Recorda. Dla tego jak na wstępie, wszystko możesz wybrać Centaura lub Potenzy, ale klamki bierz przynajmniej Chorusa. Różnica w cenie oczywiście jest, ale zamyka się w ok. 400/500zł



#9 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 19 maj 2019 - 19:28

Ja juz dla samego wygladu karbonowych klamek Campy wzialbym Chorusa ;)

#10 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 20 maj 2019 - 00:07

Do poczytania:

https://weightweenie...hp?f=3&t=154368

 

To co pisze Arni prawdopodobnie nie jest prawdą w przypadku nowej Potenzy (post-2015). Ja bym nie kombinował.

 

Jak dla mnie przyjemność zmiany biegów w mechanicznej Campie jest warta każdej niedogodności (których nie jest tak dużo btw). Jeśli akceptujesz to że nie kupisz kasety/łańcucha w kiosku z gazetami i będziesz czasem potrzebował paru narzędzi dedykowanych do Campy to moim zdaniem warto.

Ale może nie jestem miarodajny, zrobiłem ponad tysiąc km na Ultegrze Di2 i zdjąłem z roweru bo mi nie pasowała. Mam teraz mechanicznego Recorda 12s i jestem zachwycony.

 

Weź to co Ci serce dyktuje :)



#11 lina

lina
  • Użytkownik
  • 46 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 02 czerwiec 2019 - 09:23

Ostatecznie wybór padł na Ultegrę - poszedłem zachowawczą drogą. Do Campy zniechęcił mnie trochę trudniejszy i droższy serwis, w shimano powinienem sam ogarniać większość rzeczy.

Liczę, że pozytywne opinie się potwierdzą i będę zadowolony z wyboru.

 

Dzięki wszystkim za zaangażowanie i pomoc.



#12 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 03 czerwiec 2019 - 07:23

Trudniejszy w jakim sensie?

#13 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 czerwiec 2019 - 07:44

Trudniejszy w jakim sensie?


Campa wymaga dobierania kompatybilnych podzespołów: inne linki przerzutkowe, inne BCD blatów, inne kasety. Do tego rd jest czuła na idealną regulację - długość pancerzy, ich zagięcia.


  • mikroos lubi to

#14 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 03 czerwiec 2019 - 08:07

Chrupnięcie przy przerzucaniu mi to wszystko wynagradza :)
  • qzn lubi to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#15 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 03 czerwiec 2019 - 08:15


Campa wymaga dobierania kompatybilnych podzespołów: inne linki przerzutkowe, inne BCD blatów, inne kasety. Do tego rd jest czuła na idealną regulację - długość pancerzy, ich zagięcia.


To jest trudność?
Kupując nową grupę Shimano musisz nauczyć się dużo więcej.
  • qzn lubi to

#16 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 czerwiec 2019 - 08:29

To jest trudność?
Kupując nową grupę Shimano musisz nauczyć się dużo więcej.

 

 

Tak, ale idąc do losowego warsztatu w razie nagłej awarii masz większą szansę na dostępność wiedzy i części  kompatybilnych z Shimano, chociażby klucze do suportu są bardziej popularne niż narzędzia do wymiany łożysk osadzonych na ramionach korb UT i PT. 


  • mikroos lubi to

#17 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 03 czerwiec 2019 - 09:11

Nie licząc innego klucza do kaset, wszystkie popularne narzędzia są praktycznie takie same.
Wymiana łożysk korby w losowym warsztacie przy drodze, serio?

#18 lina

lina
  • Użytkownik
  • 46 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 03 czerwiec 2019 - 09:51

Cena części jest nieco wyższa, choć podobno są wytrzymalsze więc podobnie wyjdzie, ale dostępność jest trudniejsza. Jak chcesz zrobić coś sam to na yt masz pełno filmów instruktażowych, z campą też są, ale sporo mniej. A co do narzędzi to nawet skuwacz do łańcucha jest inny.

#19 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 03 czerwiec 2019 - 10:02

Z dostępnością nie ma problemów, większość części dostaniesz od ręki albo przez Wertykal albo online. Klucz do kaset i skuwacz do łańcucha to dwa narzędzia które musisz kupić - tak samo jak do Shimano. Instrukcje serwisowe na stronie Campy są tak dobre że nie potrzeba żadnych filmów na yt.

Ultegra to dobra grupa i będzie chodzić niezawodnie, ale argument że Campa jest problematyczna w serwisowaniu jest nieprawdziwy. W moim odczuciu jest równie trudna/prosta jak Shimano/SRAM/cokolwiek innego.

Szkoda że ludzie rezygnują z Campy wierząc w bajki o trudności/elitarnosci. To dobry, dopracowany sprzęt, po prostu mniej popularny bo rzadko montowany na nowych rowerach.
  • qzn lubi to

#20 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 04 czerwiec 2019 - 19:34

Zgadzam się.



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ultegra, potenza