Skocz do zawartości


Zdjęcie

Campagnolo - Niekompatybilny Napęd.

campagnolo mirage

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Amator2

Amator2
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 03 czerwiec 2019 - 20:32

Witam. Przejrzałem kilka tematów na forum lecz nie znalazłem odpowiedzi na mój temat. Rzecz wygląda następująco. Pracowałem przy pewnym projekcie dla znajomego (nie związany z tematyka rowerową). Mam opcję jako rozliczenie otrzymać szose (i tak chciałem sobie jakąś niedrogą używkę kupić żeby sprawdzić czy mi się spodoba jazda na takim rowerze). Miałem okazję się na niej przejechać, jechało się dobrze. Jest tylko problem z napędem którym  jest Campa mirage. Klamka i przerzutka tylna są 10 biegowe a kaseta jest firmy BBB 9 biegowa i na trzech największych tarczach są zgrzyty i ciężko zmienia biegi. Moje pytanie jest następujące: czy kaseta  BBB 9s może być wymieniona na kasetę veloce 10s? Czy tylna przerzutka ją obsłuży i czy będzie pasować na piastę? Jeżeli dało by się rozwiązać ten problem niedużym kosztem to skusiłbym się na nią.



#2 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 04 czerwiec 2019 - 07:18

Campa z campą zawsze się dogada. Veloce będzie działać.
  • qzn lubi to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#3 Amator2

Amator2
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 04 czerwiec 2019 - 20:10

Nawet jeśli przerzutka jest starsza a kaseta będzie nowa?



#4 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 04 czerwiec 2019 - 20:45

Campa ma ten sam bębenek do 9,10 i 11 rzędów. Powodem złego działania kasety bbb może być fakt, że jest ona zgodna z Shimano, które ma inny rozstaw zębatek niż Campa (odpowiednio 4,34mm i 4,55mm między zębatkami w przypadku 9 rzędów). Sprawa komplikuje się jeszcze w 10 rz. systemie, bo Shimano ma stały rozstaw zębatek - 3,95, a Campa ma zróżnicowane odległości, które nie są takie same na całym zakresie.

Kasety 10rz. są wszystkie takie same. Jeżeli Campagnolo przy czymś grzebali to ewentualnie uciąg linki na poziomie manetki/przerzutki, ale w twoim przypadku nie ma problemu, bo masz oba elementy Mirage.

10rz. kaseta będzie działała, bez względu na rok produkcji.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 czerwiec 2019 - 09:35

Te kasety BBB to na mój gust zwykły chińczyk taki sam jak Miche. Zgaduję, że to kasety od Sunrace. Niestety, zastosowane podkładki pod Campagnolo są do luftu, musiałem kombinować, szlifować, podmieniać z oryginalnymi, by zaczęło to jako tako działać.

Wydaje mi się też, że w 10s Campagnolo rozstaw koronek jest jednak identyczny, a różne grubosci podkładek wynikają z różnych profili koronek (najlepiej widać to na największej koronce kaset Veloce).

#6 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 05 czerwiec 2019 - 10:17

Hmm, Sheldon pisze, że odległości między zębatkami w Campie 10 i 11 rz. są jednak inne - w 10 rz. w środku zakresu, a w 11 rz. dodatkowo na 3 najwyższych przełożeniach, co wszystko ma podobno poprawiać kulturę pracy napędu.

Szerokość zębatek jest taka sama - 1,7mm (10 rz.) i 1,6mm (11 rz.).

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#7 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 czerwiec 2019 - 13:06

No chyba, że ta środkowa co ma 2,55mm i tam nie ma profilu żadnego koronki (ciężko to zmierzyć nawet suwmiarką), ale na największej jest profil koronki i mimo, iż ostatnia podkładka ma chyba 1,8mm, to odległość pomiedzy ostatnią a przedostatnią nadal jest taka sama jak w innych miejscach.
To samo zebatka indeksu w klamce, zęby są identyczne (nie będę teraz rozkręcał, ale tak to pamiętam), nie widzę w nich różnicy, a powinna być, by linka miała nieco dłuższy wyciąg w tym jednym miejscu.

Mówię o 10rz. W Miche dostałem wszystkie koronki płaskie i wszystkie podkładki miały jednakową szerokość. Miche pod Shimano to te same koronki, ale podkładki inne. No, w każdym bądź razie na Campie to nie działa, totalnie wszystko rozjechane. Jak przyglądałem się kasecie BBB pod Campę, to była ona wzrokowo identyczna jak Miche.

#8 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 05 czerwiec 2019 - 14:47

Kusiło mnie nawet kiedyś, żeby sobie kupić Miche pod Campę z większym zakresem, bo taniej, ale koniec końców kupiłem Centaura 11-32. Chyba lepszy wybór. 


 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#9 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 06 czerwiec 2019 - 18:43

Zdecydowanie. Plastelina tak, ale do lepienia plastusi ;) 



#10 Lambert

Lambert
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 30 lipiec 2022 - 20:08

No i jak z tymi kasetami Miche pod Campagnolo? Da się to wyregulować? Testowałem dwie i nie mogę wyregulować przerzutki tak, żeby łańcuch chodził płynnie na wszystkich zębatkach. Albo hałasuje na 2 od dołu, albo ociera na 3 i 4 od góry. Podejrzewałem, że za słabo dokręcam więc dokręciłem tak, że urwałem lock ring. A jakie są wasze doświadczenia? 



#11 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 lipiec 2022 - 21:05

zasadnicze pytanie, skąd mamy pewność, że kaseta bbb jest na bębenku campy a nie HG?



#12 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 lipiec 2022 - 23:00

Na całej kasecie masz 1,8mm różnicy między sh i campą. Jak masz prosty hak to to ogarniesz.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#13 Lambert

Lambert
  • Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 31 lipiec 2022 - 09:26

Nie, coś jest nie tak z tymi kasetami. Są inne tematy na forach zagranicznych i ludzie narzekają na ich działanie z przerzutkami Campy. Działać działa, ale kultura pracy pozostawia wiele do życzenia. Zamówiłem już kasetę Campy. Szkoda, mam sentyment do Michę, moje pierwsze pedały szosowe były tej firmy. 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: campagnolo, mirage