Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karbonowa Rura Sterowa - Czy Nie Wygląda Podejrzanie?

Fuji FC-440

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 johnny_pl

johnny_pl
  • Użytkownik
  • 167 postów

Napisano 04 czerwiec 2019 - 08:46

Cześć,

 

od kilku miesięcy posiadam pierwszy w życiu rower karbonowy (Fuji SL 3.3) z pełni karbonowym widelcem (Fuji FC-440). Przy okazji wymiany mostka i regulacji sterów postanowiłem wyciągnąć widelec i sobie go w całości pooglądać. To, co zobaczyłem trochę mnie zaniepokoiło:

 

- widelec posiada jakby "spawy" (tak wiem, karbonu się nie spawa :) ), po zdjęciach od razu widać, o co chodzi

 

- co gorsza, równolegle do jednego z owych spawów, na całej długości widelca jest jakby rysa biegnąca od samej góry rury sterowej aż do korony - jak się to ogląda i "maca" z bliska, to w sumie nie sprawia to wrażenia rysy (w każdym razie jak jadę po tym paznokciem to nie czuję wgłębienia), co nie zmienia faktu, że trochę mnie to niepokoi.

 

Chodzi o to, że jak oglądam tuziny zdjęć innych widelców, to większość karbonowych rur sterowych jest "czysta i gładka", a u mnie te "spawy" i jeszcze ta "pseudorysa".

 

Czy ktoś miał z czymś takim do czynienia, ew. wie, co to jest?

 

I tak planuję dać sterówkę do skrócenia, więc może mi w serwisie coś powiedzą, ale chciałem zasięgnąć wielu opinii.

Załączone pliki



#2 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 czerwiec 2019 - 09:26

Widelec jest sprawny i nieuszkodzony. Widoczne są jedynie nadlewki z formy. Na dolnym stożku jedna z nich (na to przynajmniej wygląda) jest usunięta skrobakiem, tak by można było nałożyć łożysko.



#3 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1962 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 czerwiec 2019 - 09:29

 To, co nazywasz rysą, to raczej miejsce, w którym schodzą się warstwy karbonu. Podobnie wygląda moja rama BMC, która jest pokryta przezroczystym lakierem. Włókna mienią się w świetle i cały rower wygląda jak lepiony z kawałków karbonu. Włókna rozchodzą się nieregularnie. Widać też podobne linie, w zależności od kąta patrzenia mogą być ciemniejsze (gładsze) lub jaśniejsze niż reszta. 

 

 



#4 renton

renton
  • Użytkownik
  • 430 postów

Napisano 04 czerwiec 2019 - 13:10

U mnie były podobne obawy co u Ciebie. Też mam takie "niepokojące mnie rysy" na widelcu (Giant TCR). Oddałem rower do "fachowców" - dwa niezależne serwisy. Obydwa powiedziały że wszystko jest ok.7f0f26d492ffe4e6078b7d0656dbaecb.jpg94baea13085b9c7a9b66c2232ee47c26.jpg7e84c131f1db3c1dd7725d24ccc26ad7.jpg

#5 johnny_pl

johnny_pl
  • Użytkownik
  • 167 postów

Napisano 04 czerwiec 2019 - 14:38

Dzięki za wszystkie opinie i za "materiał porównawczy" :)



#6 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 04 czerwiec 2019 - 18:25

Jak na spawy to calkiem dobrze to wyglada ;)

#7 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 czerwiec 2019 - 21:22

Rozumiem że to nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo a sterówka jest schowana, ale taki sposób wykonania nie świadczy za dobrze o producencie :(

#8 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 04 czerwiec 2019 - 21:57

Nie ma żadnego znaczenia, poza estetycznym. To tzw szew, czyli jak koledzy pisali, miejsce łączenia formy.  pozdr



#9 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 04 czerwiec 2019 - 23:11

Rozumiem że to nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo a sterówka jest schowana, ale taki sposób wykonania nie świadczy za dobrze o producencie :(

 

Wykonanie jak wykonanie, ale miękkość fuji to już jak typowy chińczyk. Jak przycinałem tą ładnie wykończoną sterówkę w ridleyu to łatwo nie było, a fuji jak rurę pcv się tnie. Skrobie i szlifuje się równie łatwo. Nie wiedziałem ze giant też takie coś robi. Mój widelec w fuji był wymieniany bo przyjechał z uszkodzoną sterówką.

 

reklamacja

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#10 johnny_pl

johnny_pl
  • Użytkownik
  • 167 postów

Napisano 05 czerwiec 2019 - 08:02

@shmoo: jaki to był dokładnie model widelca Fuji?



#11 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 05 czerwiec 2019 - 08:59

Najczęstszą wadą wykonania jest nadmiar żywicy w stosunku do carbonu. Włókno ma być dobrze przesączone, a nie zalane.  pozdr



#12 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 05 czerwiec 2019 - 11:30

@shmoo: jaki to był dokładnie model widelca Fuji?

 

Zawsze marzyła mi się czasówka więc jakiś czas temu dokupiłem fuji norcom do zestawu :)


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png




Dodaj odpowiedź