Obniżenia Tętna
#1
Posted 04 June 2019 - 12:35
Nazywam się Marcin i mam blisko 27 lat. Od kilkunastu lat choruje na Jaskrę wtórną.
Jeżdżę ponad rok na rowerze przełajowym. Dlaczego przełajowym? Ponieważ czasami lubię zjechać na szutry do lasu itp ale również sporo jeżdżę asfaltami. Próbowałem na różnych szosach ale jednak przełaj bardziej mi podpasował.
Do tej pory jeździłem bez pulsometru miałem jedynie w tylnej kieszeni telefon że strava która pokazywała mi średnia prędkość dystans i rysowania ślad (bardziej chodziło mi o dystans i ślad na prędkość nie przykładałem uwagi)
Starałem się jeździć 4 razy w tygodniu czasami krótko ponieważ pracowałem do 18stej więc wypad na 2h zanim zacznie się ściemniać oczy już nie te więc jazda po zmierzchu odpada.
Po każdej takiej jeździe miałem atak choroby robiłem z Profesorem różne testy i wyraźnie wychodzi że bezpośrednio po wysiłku ciśnienie w oku jest dobre ale zaczyna bardzo rosnąć kilka godzin po jeździe kilka krotnie to powtarzaliśmy.
Lekarz powiedział żebym zrezygnował z aktywności bo niestety wady nie da się zatrzymać tylko będzie stopniowo się pogarszać.
Mam dopiero 26 lat i nie wyobrażam sobie że ma wrócić z pracy i siedzieć na dupie i łapać kilogramy.
Wydaje mi się że to wszystko ma coś wspólnego z wysokim tętnem.
Czytałem dużo że powinno się jeździć w II strefie długie dystanse ale ja na długie dystanse mogę sobie pozwolić w weekendy.
Ostatnio kupiłem pulsometru jadę po płaskiej trasie patrzę na telefon a tętno ponad 150. Najgorsze że u mnie zanim wyjdę na dosyć płaską trasę to mam 10km bardzo internetowej trasy górka dół górka dół i tak przez 10km tam to mam nawet tętno 170;).
Czy da się to moje tętno jakoś obniżyć bo niestety jak tak będzie to wyglądało to będę musiał zrezygnować z jazdy na rowerze a bardzo bym tego nie chciał. Sprawia mi to wiele radości a co najważniejsze mam chwilę dla siebie.
Pozdrawiam
- deschek likes this
#2
Posted 04 June 2019 - 15:35
Możesz też jeździć na nieco niższej kadencji, bardziej obciążysz układ mięśniowo/szkieletowy a mniej sercowo/naczyniowy (ale poniżej 80 avg z jazdy bym nie schodził).
#4
Posted 04 June 2019 - 21:40
3x2h w tygodniu + 4h w weekend to już daje 10h / tydzień, zakładając systematyczność to jakieś 500h / rok. Nie jest to mało, nawet przy spokojnej jeździe.
Dodaj sobie do tego jakiś sport uzupełniający (np. joga) i powinno być dobrze.
#6
Posted 07 June 2019 - 22:10
Zacznijmy od pytania czy tętno 150 albo 170 to rzeczywiście dla ciebie dużo? Dla niektórych 150 to tętno całodziennej jazdy na niskiej intensywności.
Najlepszym sposobem na zwiększenie efektywności i obniżenie tętna przy niskich intensywnościach są długie i mało intensywne jazdy. Osiągnięcie odpowiednich adaptacji może jednak zająć nawet kilka dobrych sezonów. To bardzo powolny proces. Na szybsze efekty możesz liczyć wykonując krótsze treningi interwałowe ale pewnej granicy nimi nie przeskoczysz. Są one trochę drogą na skróty ale ich potencjał stosunkowo szybko się wyczerpuje.