Skocz do zawartości


Zdjęcie

Campagnolo- Nie Działa Ale Dlaczego?


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 domikos

domikos
  • Użytkownik
  • 54 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 25 czerwiec 2019 - 12:50

zrobiłem eksperyment, kaseta chorus 11s + łancuch 11s+ przerzutka centaur 10s (2014r) + klamki Veloce 2012r, przerzutka czysto wrzuca biegi od 12-13-14-15-16 do 17, potem na kasecie jest 19-21-23 itd, i jest problem w płynnosci  między 17-19;  w innej kasecie ale 10s jest 13-14-15-16-17-18-19-21.. czyli od dołu jest 6 kliknięć i potem koronka z dwoma zębami więcej, ,ale jest to na 7 kliknięciu , w 11s na 6 kliknięciu jest kłopot , czy klamki 11s inaczej ciagną linkę?? kaseta 11s ale 12-25 ma stopniowanie do 19 co 1 i teoretycznie powinno byc jak w 10s do tego miejsca, jak to jest z tymi klamkami? jak przerobic to na 11s?

 

   



#2 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 25 czerwiec 2019 - 13:13

Nie da się przerobić. Klamki 10-tkowe, obojętnie czy Campy czy Shimano nie będą Ci dobrze chodziły z napędem 11- tkowym.



#3 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 25 czerwiec 2019 - 13:19

Czytałem to kilka razy i dalej nie wiem czy rozumiem.

Masz kasetę 11rz i klamki 10rz..? Z tego co czytałem to kasety 11rz. mają inne odległości między zębatkami niż te na 10rz. Dodatkowo niektóre teksty na internecie sugerują, że te odstępy nie są jednakowe na całej szerokości kasety. Dodatkowo miejsca w których występują te odstępstwa od jednorodnych odstępów występują gdzieś indziej w przypadku 10rz. a gdzieś indziej w przypadku 11rz. kaset.

Może to oznaczać, że w jakiś sposób manetki Campy ciągną różną ilość linki na różnych przełożeniach i ta ilość jest inna w 10 i 11rz.
  • qzn lubi to

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#4 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 25 czerwiec 2019 - 19:46

Tak jak Siara pisze.

By przerobić manetkę Veloce na 11s wystarczy wymienić jedną zębatkę wewnątrz. Problem stanowi jej dostępność, a praktycznie brak dostępności :) Teoretycznie można by kupić prawą np. Atheny czy Potenzy i z niej wydłubać, ale jaki to sens? Przerzutki są kompatybilne, całością operacji steruje ta jedna mała zębatka indeksu o którą zahacza pazur do spuszczania biegu..



#5 mcxmcx

mcxmcx
  • Użytkownik
  • 9 postów

Napisano 26 czerwiec 2019 - 10:00

Tak jak Siara pisze.
By przerobić manetkę Veloce na 11s wystarczy wymienić jedną zębatkę wewnątrz. Problem stanowi jej dostępność, a praktycznie brak dostępności :) Teoretycznie można by kupić prawą np. Atheny czy Potenzy i z niej wydłubać, ale jaki to sens? Przerzutki są kompatybilne, całością operacji steruje ta jedna mała zębatka indeksu o którą zahacza pazur do spuszczania biegu..

Jeżeli ktoś ma taką zębatkę na foto, jakoś zwymiarowana to by można było dodrukować albo wyciąć.

#6 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2019 - 11:05

Otwórz manetkę. Pod tą okrągłą blaszką jest sprężynka, a pod sprężynką właśnie ta zębatka, która ciągnie linkę. 10z ma 10 ząbków, a 11z ma ich 11. W newralgicznych miejscach może jest drobna różnica wielkości. Niestety nie występuje jako część zamienna.

Wydrukować może i by się dało, a najlepiej wystrugać ją z alu, ale trzeba mieć wzór właśnie. Kiedyś szukałem w niecie i ją znalazłem w jakimś zachodnim sklepie.

#7 domikos

domikos
  • Użytkownik
  • 54 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 30 czerwiec 2019 - 00:03

Cześć Wam ponownie,

Tak tu jest racja, doszedłem też do tego że klamka musi być 11s , chodzi o linki itp ale wyszedł kolejny laps. Po zakupie klamek potenzy 11s mam wszystko kompatybilne poza przerzutka. Jest to centaur 10 gdzieś z 2014 roku. Niestety to nie działa. od 12 do 16 może 17 jest ok w górę i w dół , chociaż, lekko gorzej w dół ale już z 17 na 19 i na kolejne łańcuch nie ustawia się równo na zębatce. Do dołu nawet nie schodzi, szarpie i tyle. Czyli właśnie gdzieś w tym miejscu jest wymuszenie innej pracy przerzutki. Nie może być tak że 10s będzie dobrze działać z 11 manetkami i kaseta. Teraz czeka mnie zakup tylnej 11, echh.

#8 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 30 czerwiec 2019 - 02:17

Kasetę rozumiem też masz już 11rz..?

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#9 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 czerwiec 2019 - 20:13

Tylko jak masz już klamki Potenzy to tylna też musi być Potenzy, ta grupa nie jest kompatybilna ani z wyższymi ani niższymi.



#10 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 30 czerwiec 2019 - 23:02

Ale które elementy tej grupy są niekompatybilne? Mi11-tkowy łańcuch Centaura i kaseta tej grupy ( czyli to samo co Potenza ) chodzi elegancko z Chorusem.



#11 domikos

domikos
  • Użytkownik
  • 54 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 01 lipiec 2019 - 07:42

Kasetę rozumiem też masz już 11rz..?

 

Tak mam 11. Wszystko 11 oprócz przerzutki z 2014 roku- Centaura. Wychodzi ze musi mieć inną geometrię innego wyjscia nie ma.  Wszystko poustawiane jak nelezy (linki, naciagi, wyregulowane itp). 



#12 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 lipiec 2019 - 07:48

Ale które elementy tej grupy są niekompatybilne? Mi11-tkowy łańcuch Centaura i kaseta tej grupy ( czyli to samo co Potenza ) chodzi elegancko z Chorusem.

klamki Potenzy obsługują tylko przerzutki Potenzy: https://www.campagno...Rev03_07_17.pdf

 

 

Oczywiście łańcuchy i kasety można mieszać. 



#13 domikos

domikos
  • Użytkownik
  • 54 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 01 lipiec 2019 - 12:22

klamki Potenzy obsługują tylko przerzutki Potenzy: https://www.campagno...Rev03_07_17.pdf

 

 

Oczywiście łańcuchy i kasety można mieszać. 

 

tak to prawda, już tę wiedzę też mam. Moze byc wersja B i C, tzn klamki Potenzy C będą działać z przerzutką Potenza B



#14 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 lipiec 2019 - 15:47

Powaga? Potenza nie będzie działać z Chorusem/R/SR?

 

Kiedyś była taka tabelka kompatybilności i z niej wynikało, że wszystkie przerzutki 10 i 11s są ze sobą kompatybilne. Różnica sprowadzała się do klamek oraz kaset rzecz jasna. Wynikało z tego, że do klamki 11s podpinam kasetę 11s i mogę pozostać z przerzutką 10s tak jak u kolegi. Hmmm, widocznie to było info ze starszych modeli z początku lat młodości 11s i tyczyło tych jedenastek 2015 jak z tabeli?  Strasznie mieszają, musisz wejść w konkretny system i z czasem wymienić wszystko na nowe jeśli zapragniesz zmian. Fatalnie, lepiej dołożyć ze 400zł i od razu zapodać Chorusa. To jest powód dla którego nie ciągnie mnie ku wyższym modelom 11s, studnia bez dna. 



#15 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 lipiec 2019 - 16:03

Powaga? Potenza nie będzie działać z Chorusem/R/SR?

 

Kiedyś była taka tabelka kompatybilności i z niej wynikało, że wszystkie przerzutki 10 i 11s są ze sobą kompatybilne. Różnica sprowadzała się do klamek oraz kaset rzecz jasna. Wynikało z tego, że do klamki 11s podpinam kasetę 11s i mogę pozostać z przerzutką 10s tak jak u kolegi. Hmmm, widocznie to było info ze starszych modeli z początku lat młodości 11s i tyczyło tych jedenastek 2015 jak z tabeli?  Strasznie mieszają, musisz wejść w konkretny system i z czasem wymienić wszystko na nowe jeśli zapragniesz zmian. Fatalnie, lepiej dołożyć ze 400zł i od razu zapodać Chorusa. To jest powód dla którego nie ciągnie mnie ku wyższym modelom 11s, studnia bez dna. 

Linkowałem aktualną tabelkę kompatybilności i od 2015 już tak nie jest. Chorus, record, super record - zgodne między sobą, veloce i centaur między sobą, potenza tylko z potenzą. Przynajmniej tyle w teorii, jak w praktyce to trzeba żeby ktoś odważny to pożenił i sprawdził. W teorii potenza ma słabszą sprężynę ciągnącą RD w dół kasety (na mniejsze zębatki) - i część jej pracy jest przeniesiona na sprężynę zrzucającą biegi umieszczoną w klamce, przynajmniej tak zrozumiałem tłumaczenie na jakimś forum.



#16 domikos

domikos
  • Użytkownik
  • 54 postów
  • SkądŚwidnik

Napisano 02 lipiec 2019 - 12:58

zgadza się, jak pisze Arni to studnia i przekonałem się na sobie, to prawda ze Potenza ma działac z Potenzą, przynjamniej tak oficjalnie piszą. I tak zrobiłem, przerzutka ma byc u mnie jutro. Całe zamieszanie urodziło sie w momencie wymiany kasety (miałem 13-26) i łancucha i zamiast pozostac przy 10s chciałem sobei polepszyc i zrobic 11 ( korzystajac z uniwerslanej kasety 12-29 chorusa), przy 10s i duzej zebatce wiekszej od 27 byłby brak np 16 co nie mogłem zaakceptowac (posiadanie wiecej od 26 przerabiałem we Włoszech np na Muro di Sormano, chęc przerzucenia wyzej była walką do końca). Stąd cale zamieszanie i wymiana oprocz kasety i lancucha rowniez klamek i przerzutki. zobaczymy jak to bedzie jezdzic, probowałem na biegach 12-17 i starej przerzutce( do tego miejsca przerzutka Centaura wrzuca lancuch rowno)  i fajnie klamki chodzą , przycisk w dol jest bardzo wygodny. 

 

 

 

Linkowałem aktualną tabelkę kompatybilności i od 2015 już tak nie jest. Chorus, record, super record - zgodne między sobą, veloce i centaur między sobą, potenza tylko z potenzą. Przynajmniej tyle w teorii, jak w praktyce to trzeba żeby ktoś odważny to pożenił i sprawdził. W teorii potenza ma słabszą sprężynę ciągnącą RD w dół kasety (na mniejsze zębatki) - i część jej pracy jest przeniesiona na sprężynę zrzucającą biegi umieszczoną w klamce, przynajmniej tak zrozumiałem tłumaczenie na jakimś forum.

 





Dodaj odpowiedź