Skocz do zawartości


Zdjęcie

Największa Kaseta Do Rd-8050, Najmniejsza Zębatka 110Bcd


13 odpowiedzi w tym temacie

#1 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 02 lipiec 2019 - 08:22

Tak siedzę sobie w pracy i się nudzę, więc napiszę. Obecnie mam korbę compact 50/34 i kasetę 11-32. Kombinuję czy mogę to jeszcze jakimś najlepiej nie ogromnym kosztem zmiękczyć na specjalne okazje.

 

Oficjalnie przerzutka RD-8050 ze średnim wózkiem przyjmie 11-34. Wie ktoś może czy 11-36 również by podeszło bez kombinowania z żadnymi goat linkami itp?

 

Na Ali widzę w miarę tanie kasety 11-36 ZTTO, ale tyle czasu nie mam na czekanie. Więc muszę jeszcze znaleźć coś co by mogło pasować.

 

Drugie pytanie - widzę w necie na 110BCD kombinację typu 48/32 za miliony, ale nigdzie nie widzę możliwości kupna samej zębatki 32. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? Powinno działać z 50 z przodu, to nie jest duża różnica w wielkości więc przerzutka pewnie by ogarnęła i mógłbym z tym jeździć na codzień.



#2 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 02 lipiec 2019 - 10:52

Absolute black ma owale 32 i 30t. Ale wg producenta pracują tylko 48-32 i 46-30, wersja pod korby na 4 śruby.

Skoro Shimano ma 36/52 i nie aprobuje 34t w tej kombinacji ale blat 52 I przerzutka pracują z 34t to być może to samo dotyczy kombinacji Shimano 50t I Absolute 32t.

Przerzutka Shimano GS 105 7000 pracuje z kasetą 11-36 (Sram), jednak na stojaku jest ciut wolniej niż z kasetą Shimano 11-34 która jest dopuszczana przez Shimano.
Osoba której taką kombinację złożyłem jest bardzo zadowolona.
Więc w praktyce można na pewno mieć z tyłu 11-36 (gs) i prawdopodobnie 50 Shi/32 Abs z przodu.

Nie testowalem tarcz Absolute w żadnej wersji.
Z opisanych kombinacji jedynie nową 105tkę 7000 GS z kasetą 11-36. Kaseta 11-36 była od Srama, dostępna od ręki i właściciel roweru zaakceptował 2 zęby więcej za lokalną cenę 280 zł.

To wszystko opcję opisane dla nowych kreacji, nie pod 110BCD. Ale może się przyda.

#3 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 02 lipiec 2019 - 11:17

Owala bym nie chciał, Praxis widzę ma coś ale w tej wersji tylko dla ich korb - no i wszędzie można kupić tylko zestaw.

 

Pewnie mało kto próbował czegoś takiego, wiec po prostu wezmę rower będąc w domu, wkręcę śrubkę przy przerzutce na maxa oddalając kółeczko od koronki 36 i zobaczę ile tam jest miejsca. Ze zwykłą przerzutką pewnie jest ok, ale wersja Di2 jest trochę bardziej ułomna - albo nie napina łańcucha na 34x11/12, albo prawie go zrywa na 50x32 - shimano w sofcie nawet blokuje dwie małe koronki kasety przy używaniu 34 z przodu i każe dobierać długość łańcucha dla 50x32. Oczywiście to akurat nie ma nic do tego co chcę zrobić - po prostu wiem, że wersja mechaniczna jest jakaś inna :)



#4 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 06 lipiec 2019 - 07:35

Shimano jest dziwne.
Całe moje mechaniczne życie zawodowe wiedziałem że przerzutki 10sp Shimano z krótkim wózkiem nie gadają z kasetami większymi niż 12-30, nawet te dedykowane do 12-30. Nawet po gimnastyce ze śrubą B czy ze sprężyną kółko przerzutki mialo mało miejsca albo na nieszczęście opierało się o najwiekszą koronkę 30t mimo rzeżbienia i bycia kompatybilnym. Przy czym zależało to od danego egzemplarza.

Tydzień temu trafil do mnie rower z niedziałającą skrzynią biegów 105 2x10. Właściciel zmienił kasetę I łańcuch na nowe a że tu garbato jest to założył 11-34. Problem był w popękanej lince ale przerzutka która normalnie nie ogarnia więcej niż 30 tu śmiga z 34t a ogarnęłaby i 36 :)
W przypadku szosowych Shadow możliwość regulacji śruby B jest bardzo duża.
7000 z grupy 105 z wozkiem GS wg Shimano pracuje z kasetą 11-34 więc uznałem że 36 też zagra; faktycznie jest ok, byłoby jeszcze i z wiekszą koronką ale wtedy cierpi szybkość na małych koronkach, opasanie jest za małe.
To co mi się zupełnie nie podoba to podzwanianie na małych koronkach- łańcuch w niektórych kasetach "łapie" zęby sąsiednich koronek które bywają odchylone na zewnątrz.

Ja długość łańcucha zawsze dobieram na kombinacji mała- mała co w przypadku di2 faktycznie jest trudno wykonalne. :)

#5 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 06 lipiec 2019 - 17:50

Owala bym nie chciał, Praxis widzę ma coś ale w tej wersji tylko dla ich korb - no i wszędzie można kupić tylko zestaw.

 

Pewnie mało kto próbował czegoś takiego, wiec po prostu wezmę rower będąc w domu, wkręcę śrubkę przy przerzutce na maxa oddalając kółeczko od koronki 36 i zobaczę ile tam jest miejsca. Ze zwykłą przerzutką pewnie jest ok, ale wersja Di2 jest trochę bardziej ułomna - albo nie napina łańcucha na 34x11/12, albo prawie go zrywa na 50x32 - shimano w sofcie nawet blokuje dwie małe koronki kasety przy używaniu 34 z przodu i każe dobierać długość łańcucha dla 50x32. Oczywiście to akurat nie ma nic do tego co chcę zrobić - po prostu wiem, że wersja mechaniczna jest jakaś inna :)

 

Do korby Shimano nie ma okrągłych blatów 32.
 



#6 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 06 lipiec 2019 - 19:39

Po wkręceniu śrubki do końca wygląda to jakoś tak:

7LtQoYx.jpg

 

Największa zębatka na zdjęciu to 32, ta odrobinę mniejsza 28 więc różnica między 32 i 36 powinna być w miarę proporcjonalna.

Na oko to 40 by wlazło, czy to miałoby szansę działać to inna sprawa. Ale 11-36 na specjalne okazje jak sądzę mogę śmiało założyć.

 

UPDATE z 8.07

 

Kupiłem Sunrace 11-36, założyłem. Kaseta jest troche przesunięta na bok w stosunku do normalnej ale to chyba MTB bo jakaś podkładka tam była, bez niej koronki były luźne po dokreceniu nakretki. Ogólnie - na 36 wskakuje bez problemu, ale nie udało mi się tego ustawić tak, żeby chciało działać jednocześnie dobrze na 36/32/28 i jednocześnie na najmniejszych koronkach. W sumie tak się zastanawiam - czy tam aby na pewno odstępy między koronkami takie same są hm... może schrzaniłem sprawę i kupiłem to co na miejscu było a nie powinienem :D

 

Może kiedyś tego użyje na jakiś uphill z gatunku tych śmieszniejszych, może w ogóle nie, ale sprawdziłem :)



#7 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 08 lipiec 2019 - 22:08

Nowe przerzutki pozwalają bardzo efektywnie ustawić odległość na dużych koronkach ale jeśli wybierzesz kasetę spoza zakresu rekomendowanego przez Shimano to opasanie na małych koronkach jest mniejsze i szybkość zmiany cierpi albo co gorsza jest kompletnie niemożliwa.
Na zdjęciu masz wg mnie odsuniety łańcuch dużo więcej niż potrzebuje koronka 36t.
Przy kasecie 11-36 ustawisz opasanie dla najmniejszych koronek lepsze niż to z eksperymentu co poprawi kulturę zmiany.

#8 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 08 lipiec 2019 - 22:40

Zdjęcie to test ile tam jest miejsca przy kasecie 32 i wkręceniu śrubki na maxa, normalnie bym tak nie ustawił :) Ogólnie patrząc od góry pierwsze ~7 koronek działało ok, ale na dole zaczynało już np. zrzucać o dwa biegi i po chwili wracać jeden do góry albo zgrzytać okropnie. Pobawię się tym jeszcze, teraz już ustawiłem wszystko z powrotem z używaną na co dzień kasetą 11-32, przetestowałem i nie chcę ruszać przed Tatrą bo to się skończy pewnie łańcuchem w szprychach na pierwszym stromym podjeździe.



#9 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 08 lipiec 2019 - 23:01

Jeśli masz prawidlowo ustawioną śrubę L to kręcenie odstępem od koronek nie ma na to wpływu.
Ja ustawiając mechaniczną 105tkę śrubę B uregulowałem tak by przy wrzucie na 36 odbyło się to z "chrobotem" - przerzutka nie wykonuje zmiany tak jak przy normalnym dedykowanym ustawieniu dla rekomendowanego 11-34, robi to z pewnym oporem, kółko jest ciut za blisko koronki 36t, ale za to "dół" zyskuje na jakości zmiany która jest prawie optymalna.

#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 lipiec 2019 - 04:32

@tobo, bardzo słuszna uwaga. Miałem to samo ze swoim Rivalem. Poprawne ustawienie na dużych koronkach powodowało problemy w środku zakresu, dlatego zdecydowałem się poświęcić kulturę pracy na koronkach "ratunkowych" na rzecz niezłej kultury pracy dołu kasety. Idealnie nie jest, ale przy codziennej jeździe jest bardzo przyzwoicie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 09 lipiec 2019 - 07:09

Tobo, czyli sugerujesz że po prostu byle jak pokręciłem śrubkami L i H zamiast ustawić porządnie? To by mogło mieć sens akurat :)

 

To jeszcze pytanie - dlaczego kaseta Sunrace po wsadzeniu na bębenek Aksiuma bez dołączonej podkładki była luźna, jak by za krótka? Ech mogłem po prostu zmienić swoją kasetę to mi się zachcialo wprowadzać dodatkową zmienna używając innego koła i zamiast swojego Chińczyka użyłem leżącego luzem Mavica. Chociaż to nie powinno mieć znaczenia jak sądzę, bębenek w obu w tym samym standardzie powinien mieć jednakową długość?



#12 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 05 sierpień 2019 - 11:09

To jest kaseta MTB. Wkładasz podkładkę od strony szprych, dopiero potem kasetę, inaczej będzie luźna i biegi źle poindeksowane.

 

U mnie RD-8050 GS lata z tą kasetą bez najmniejszego problemu, śruba B nie jest wkręcona nawet do połowy, biegi chodzą płynnie, nawinąłem już pare tysięcy kilomtrów na niej i nie mam powodów do narzekań.

Przerzutka myślę że obsłużyłaby do 40 bez szczególnych kombinacji, oczywiście kosztem kultury pracy. 36 chodzi bardzo płynnie.

Sporo jeszcze zależy od haka, ale ogólnie bardzo się ta seria Shadow udała producentowi wędek.

 

Na BCD 110 nie wejdzie blat mniejszy niż 34, a do tego FD może mieć problem z obsługą różnicy większej niż 16 zębów. Więc jesli chcesz z przodu mniej niż 34 to tylko cała korba z mnijeszym BCD i blat mniejszy niż 50.



#13 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 05 sierpień 2019 - 11:15

Przerzutka przednia bez problemu obsługuje kombinację 34 - 52. Co prawda nowa korba na 4 śruby ale co do różnicy między tarczami nic to nie zmienia.
Chciałem przetestować 32 z 52 ale właściciel roweru uznał że zejście z 36 na 34 mu wystarczy.

#14 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 485 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 06 sierpień 2019 - 05:12

Problem z regulacją mogłem mieć dlatego, że zamiast prawilnie wymienić kasetę to wsadziłem ją na bębenek od innego koła, podmieniłem koło i była kupa. Bo jak na innym kole od innego roweru zmieniłem szosową 11-36 na MTB 11-46 to zadziałało od strzała.

 

Skończyło się ogólnie na tym, ze mam dzięki temu tę szosową 11-36 w zapasie (działa bez problemu, jedynie odsunąć lekko kółeczko śrubką regulacyjną), w sumie 34x36, wystarczy.

 

Nawiasem mówiąc dla testu spróbowałem sobie założyć do Ultegry 11-42 z mojego retro MTB, ale to już za duże było :D





Dodaj odpowiedź