Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy To Dobry Rozmiar Dla Mnie? (Geo)

Geometria Battaglin Pro Team Dobór

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 JacekH

JacekH
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 09:23

Prawie zdecydowałem, ale jeszcze proszę Was o radę zanim zapłacę :)
 
Rowerem już jeździłem, po pierwszych 80 km naniosłem lekkie korekty w ustawieniu (mostek na plus, siodło niżej i bliżej mostka), ale jeszcze ich nie sprawdziłem w dłuższej jeździe. Opierając się na kalkulatorze (jensonusa.com) wychodzi mi tak:
Moje pomiary:
Pomiar.png
 
Sugestia na podstawie powyższego pomiaru:
Sugestia.png
 
Rower, który mam zamiar kupić (używany) wraz z dodatkowymi pomiarami:
Geo.png
 
Jest dosyć blisko sugestii. Niby kierownica za wąska...
 
Taka wstępna pozycja na rowerze. Wcześniej tylko MTB, na szosie raptem tylko ta testowa jazda, no i opieram się o szafkę :) Chodzi bardziej o rozmiar roweru względem moich kopytek, ramion i tułowia:
IMG_0882.JPG
IMG_0910.JPG
IMG_0900.JPG
 
Rower będzie tylko rekreacyjnie (wiek 48, główny sport to squash 8-10 godzin tygodniowo, ogólna kondycja całkiem przyzwoita, choć jeszcze do zrzucenia co nieco), ale chciałbym nieco szybciej i dalej niż na MTB. Raczej samotnie lub z kolegą niż w grupie (pewnie nie dałbym rady). Rower to Battaglin Pro Team rozmiar S:
 
Rama:
Model Year: 2013
Material: T800 3K carbon monocoque frame
External cable routing
Bottom Bracket: Shimano
Double bottle cage mounts
Braze on front derailleur, with clamp
Replaceable forged aluminium rear dropout
 
Widelec:
Material: Alloy/Carbon fibre T800 3K
Wheelset Details:
Fulcrum Racing 5, clincher
 
Napęd:
Speed: 20 gears
Brake/Shift Levers: Shimano 105
Chainset: Shimano, compact 50x34 (crank length varies according to frame size)
Bottom Bracket: Shimano Hollowtech
Rear Derailleur: Shimano 105
Front Derailleur: Shimano 105
Brake Calipers: Shimano, cartridge type rubber insert
Chain: Shimano Tiagra 10 speed
Cassette: Shimano Tiagra, 10 speed
 
Pozostałe:
Handlebar: Battaglin, alloy, compact, 31.8mm. Bar width varies according to frame size
Bar Tape: Battaglin, black
Stem: Battaglin, alloy, 31.8mm. Stem length varies according to frame size
Seat Post: Battaglin, alloy, 31.6mm
Saddle: Selle San Marco Ponza
Tyres: Michelin Lithion 2, 700 x 23c
 
Moje pierwsze wrażenie było takie, że rower za mały. Po dwóch wstępnych jazdach wydaje mi się, że jednak może nie jest tak źle. W porównaniu z tegorocznym Trekiem Emonda ALR 4 wyraźnie odczuwalny komfort tłumienia drgań (pewnie karbon), ale stojąc obok tego Treka w rozmiarze 54 rower wygląda na juniorski :P Oczywiście pedały tylko testowe, stąd też może niewłaściwa pozycja stóp.
 
Co o tym sądzicie? 
 
Jacek


#2 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 09 lipiec 2019 - 12:59

Rama jest na Ciebie za mała.Gdybys właściwie ustawił kierownicę,to stojac w pedalach np. na podjezdzie uderzalbys kolanami o końcówki kierownicy.

#3 JacekH

JacekH
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 14:23

Rama jest na Ciebie za mała.Gdybys właściwie ustawił kierownicę,to stojac w pedalach np. na podjezdzie uderzalbys kolanami o końcówki kierownicy.

 

A co jest niewłaściwego w jej ustawieniu? Podpowiedz, jeszcze jestem zielony. Bo teraz, czego nie widać na fotach, czy to na siedząco, czy na stojąco, w różnych pozycjach na pedałach, do kierownicy od kolana mam około 7-8 cm w najbardziej wychylonej kolanem pozycji na stojąco, będąc wręcz pochylonym nad kierownicą. Jeżeli bym ją obniżył  to ta odległość aż tak bardzo się nie zmieni.



#4 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 09 lipiec 2019 - 14:44

Oczywiście ustawienie kierownicy to sprawa indywidualna - skoro tak Ci się dobrze jeździ, to ok, jednak to ustawienie obecne kierownicy

jest dobre wyłącznie pod górny chwyt. Gdybyś pochylił kierownicę i jej końcówki bardziej przybliżył w kierunku ramy miałbyś więcej możliwości chwytu ramion ,,baranka''. Prawdopodobnie wtedy będziesz jednak bił kolanami po końcówkach kierownicy stając na pedałach, a tak być nie powinno.

Ile generalnie masz wzrostu?



#5 JacekH

JacekH
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 14:57

Krótki jestem ;) 168 cm (patrz pierwszy post z wymiarami). Obniżyłem znacznie kierownicę, tak, że jest w płaszczyźnie opadającej (gdybym położył poziomicę na niej - prostopadle do osi roweru). Kolano jest bliżej, ale nogę na pedale musiałbym postawić niemalże w połowie, żeby kolanem musnąć rogi. Wróciłem w okolice poziomu i tu nic się nie dzieje.



#6 Gosc_Bullet_*

Gosc_Bullet_*
  • Gość

Napisano 09 lipiec 2019 - 15:08

Może w przypadku osób o niższym wzroście, jak u Ciebie, proporcje między wzrostem a wielkością ramy są trochę inne, ale wydaje mi się, że ta rama na Ciebie jest za krótka i za niska, przez co pozycja wydaje się zbyt wyprostowana.

Porównaj swoją sylwetkę np. z tą fotką nie najmłodszego już amatora

 

https://fotos.rennrad-news.de/p/471701



#7 JacekH

JacekH
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 15:20

OK, zrobię fotkę w normalnym ubranku rowerowym w trakcie jazdy, może lepiej będzie widać. Ja nie umiem ocenić :( 



#8 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 09 lipiec 2019 - 17:23

Coś chyba nie tak z tymi Twoimi pomiarami. Rekomendowana szerokość kierownicy 48cm?

Jestem tylko 2 cm wyższy i moje obydwa rowery szosowe maja górną rurę (Top tube) o długości ponad 530mm.

Moim zdaniem ten rower jest na Ciebie za mały. Np według rozmiarówki Treka na Twój wzrost pasuje rower w rozmiarze 52 z ich oferty.



#9 JacekH

JacekH
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 19:23

Pomiary moje raczej są dobre. Natomiast co do rekomendacji z kalkulatora pewności nie mam. Nie wiem, jaki to algorytm. Wiem, że długość górnej rury o niczym nie świadczy. Szukając rowerków przekonałem się, że to tylko jeden z wyznaczników. Masa włoskich marek przy długości 51, 52, a nawet 50 jest sporo za duża. Holenderska Sensa ma przekrok od 80 cm nawet przy krótkiej ramie. Canyon też ma taką rozmiarówkę.

W sumie nie wiem, czym skutkuje za duża rama, a czym za mała, bo informacje na forach są sprzeczne. Częściej spotykam się z sugestią wyboru mniejszej rozmiarówki będąc na pograniczu. Nie mam zdania, bo to pierwsza szosa. Ścigać się nie będę, raczej rekreacja. Cena za rower jest bardzo przyzwoita, w zasadzie poza zmianą opon, linek i pancerzy nic nie trzeba robić. Rama pewniak od znajomego, któremu spokojnie mogę zaufać.

Rower faktycznie wygląda na mały, ale wzrost do specyfikacji producenta niby pasuje... Podjadę jeszcze do znajomego szosowca, może po korekcie pozycji na rowerze zrobię fotę i wrzucę. W sumie ja to krótki jestem 😜
  • JacekH lubi to

#10 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 15 lipiec 2019 - 10:18

Witam, ja użytkuje ramę Canyon Aeroad CF SLX w rozmiarze 2xs (47).

Geometria roweru powiedziałbym, że jest porównywalna z tą, która przedstawiłeś Ty. Głowna różnica polega w twoim przypadku na wyższym stack'u.

 

Ja mam przekrok również 75 cm, zakładam, że wzrost masz podobny (ja mam 164). Tak czy inaczej uważam, że na mojej ramie ktoś kilka cm wyższy tez by się odnalazł. 

 

Sugeruje zatem, że rower, który tutaj opisałeś w oparciu o dane które przestawiłeś jest raczej dobrze dobrany. Mogą być co najwyżej potrzebne drobne korekty mostka, i to byłoby na tyle.





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Geometria, Battaglin Pro Team, Dobór