Skocz do zawartości


Zdjęcie

Luz Na Bębenku Shimano 11S


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 SILESIAN

SILESIAN
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądRudy

Napisano 02 sierpień 2019 - 08:21

Witajcie , temat wałkowany, mnóstwo filmików i trochę obaw przed samozniszczeniem:-)
Napęd na 11s shimano 105.
To że kaseta pływa rozumiem , ale aż tak że odgina się po okolo 3mm , przesada , wszystko pracuje dobrze nawet :-)
Ale mam ambicje samemu coś zrobić, nie wiem jak .
Zdejmuje kasete , bębenek ma luz spory, odkręcam podkładki, konusy i pod uszczelką którą nie wiem czy można zdemontować są maszynowe łożyska, czerwone FORMULA 147 chyba...
Jak skasować luz. Jakie narzędzia ? Te łożyska trzeba wybijać , żeby luz skasować?

#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 sierpień 2019 - 08:44

3 mm luzu na łożysku maszynowym nie jest możliwe. Mogę jedynie zgadywać, że cały bębenek jest zbyt luźno osadzony na osi koła.

Spróbuj zdjąć cały bębenek z osi i sprawdzić, czy nadal będzie miał luz. Jeżeli tak, to problem jest z bębenkiem. Jeżeli problem ustąpi po demontażu, bębenek był wadliwie zamontowany na piaście.

BTW kasety pływają na bębenkach z łożyskami kulkowymi. Na maszynowych nie powinny lub luz powinien być absolutnie minimalny.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 SILESIAN

SILESIAN
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądRudy

Napisano 02 sierpień 2019 - 08:59

Kaseta lata na 3mm na oko :-)
Może na zewnątrz są dwa maszynowe łożyska A w środku kulkowe ??
Trzeba wybić łożyska, tak bez obaw , żeby regulować tym bębenkiem ??
Piszcie jak do laika :-))

#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 sierpień 2019 - 10:19

No dobra, ale lata kaseta względem bębenka czy bębenek względem piasty? To jest kluczowe.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 SILESIAN

SILESIAN
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądRudy

Napisano 02 sierpień 2019 - 10:31

Sama kaseta ma luz myślę, ale jak ją zdejmę to obejmując sam bębenek i ruszając na boki to słyszę stukot, a luz jest naprawdę spory i z tego co pamiętam był sezon temu mniejszy.
Mam inny zestaw kół, tam bębenek ma luz ledwo wyczuwalny.

#6 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 sierpień 2019 - 10:46

Kaseta na bębenku absolutnie nie ma prawa latać. Jeżeli tak jest, musiałeś nie założyć którejś podkładki.

Jeżeli lata sam bębenek, to masz do wymiany/naprawy łożyska. A jak to zrobić, dowiesz się tylko po jego rozmontowaniu. Jeżeli nie potrafisz, po prostu oddaj koło do serwisu - korona z głowy Tobie nie spadnie ;) a przynajmniej będziesz miał wszystko zrobione jak trzeba.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#7 SILESIAN

SILESIAN
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądRudy

Napisano 02 sierpień 2019 - 10:54

Ogólnie dzięki za info :-)
Wiesz, nie chodzi o koszt serwisu , chodzi o szpas:-)

#8 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 02 sierpień 2019 - 10:59

Najpierw ustal jak łożyskowany jest bębenek.
Formula robi trzy typy piast: z konusami I bębenkiem na kulkach, z dwoma maszynami I bębenkiem na kulkach oraz z 4 łożyskami maszynowymi.
Wersja pierwsza- potrzebujesz klucze do konusów (15 lub 17 mm, zazwyczaj) i klucz płaski lub nastawny do zewnętrznej nakrętki. Bębenek jest przykręcony imbusem 11 mm, w zestawie z nowym bębenkiem. Zależnie od warunków eksploatacyjnych w środku bębenka będzie rudy szit. Części do bębenka prawdopodobnie nie dostaniesz, cały - może. Takie piasty są w bardzo wielu rowerach, logo Bontragera, Scotta, Jamisa.
Piasta z 2 łożyskami - bębenek jak wyżej, ale pod maszyny. Łożyska maszynowe standardowe.

#9 SILESIAN

SILESIAN
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądRudy

Napisano 22 grudzień 2019 - 00:25

Jestem to winny :-)
Rozkręciłem do zera , wyczyściłem, złożyłem tak samo i ... bez efektu jedynie wiem że te pieski są mniej głośne:-) widocznie to efekt smaru lub jego braku :-)
Żeby skasować ten luz , trzeba wywalić jedną podkładkę , miałem 3, próbowałem różne opcje, w koncu najcieńszą wyrzuciłem...
Wygląda to dobrze teraz...
Test niebawem...
Dzięki i pozdrawiam:-)



Dodaj odpowiedź