Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koło Tylne Mavic Aksium Race- Jak Sprawdzić Łozyska I Bębenek


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 17 wrzesień 2019 - 17:38

Witam. Dzisiaj podczas jazdy kilka razy miałem w tylnym kole dziwne odgłosy. Jakby rzężenie, ocieranie opony. Ale tu wszystko ok. Koło proste, nic nigdzie nie ociera. Sprawdziłem kółeczka przerzutki,kręcą się jak szalone. Na stojaku jak zakręce do przodu przodu i puszczę korbę, ciągnie ją łańcuch dość mocno do przodu. Do tyłu to samo. Jak sprawdzić bębenek, bo przypuszczam, że to jego sprawa, i łozyska? Potrzebna wiedza tajemna i jakieś narzędzia specjalne? Dodam, że porównując koło Ultegry, nie ma takich objawów i pracuje jak w masełku. Dzięki z góry za porady, jak nie to chyba serwis.  pozdr



#2 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 17 wrzesień 2019 - 18:22

To na 99 procent nie są łożyska.
Bębenek jest na ślizgu. Ślizg musi być posmarowany. Najlepiej olejem mineralnym. Rozbierasz piastę paroma prostymi narzędziami. Zdejmujesz bębenek, czyscisz i podlewasz lekko mineralnym.

#3 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 17 wrzesień 2019 - 22:11

Dzięki. Będę prbował. Wystarczą klucze do konusów?  pozdr



#4 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 17 wrzesień 2019 - 22:32

Imbus 5 mm wsadzasz w oś i odkręcasz nakrętkę od strony bębenka. Ściągasz bębenek. Czyscisz i smarujesz jak wyżej. Pamiętaj o podkładce na oś, pod bębenek.
Na yt jest kilka filmów.
Zabieg trwa maksymalnie 5 minut, chyba że w środku masz gruby syf.

#5 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 18 wrzesień 2019 - 09:03

To stary Race, chociaż przebieg tylko ok 6 tys. Na szybkozamykacz.. Nie ma podejścia na imbus.  pozdr



#6 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 18 wrzesień 2019 - 09:15

Imbus 5 mm wsadzasz w oś. Sprawdź film na yt, konto użytkownika arts cyclery, serwis starego koła aksium. Nie mogę podlinkować.

#7 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 18 wrzesień 2019 - 11:16

Dzięki Tobo. Nie spodziewałem się, że w osi jest gniazdo na imbusa. Zrobione. Na stojaku elegancko. zobaczymy jak będzie na szosie. Wydaje mi się teraz , że wyszło z fabryki za mocno skontrowane, bo od początku bębenek w rękach kręcił się z oporami.  pozdr



#8 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 18 wrzesień 2019 - 12:01

Może dlatego że był suchy.
Tam nie ma "kontry".

#9 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 18 wrzesień 2019 - 21:45

Po lewej stronie jest kontrowanie jak przy łożyskach kulkowych. Kupiłem koło w sklepie , nowe, więc raczej nie było suche. Tak czy siak, wygląda na to, że bedzie dobrze. Jeszcze raz dzieki za pomoc.  pozdr



#10 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 22 wrzesień 2019 - 21:36

Wczoraj i dzisiaj zgodnie z wydolnością :( 35 i 45km. Po nasmarowaniu ślizgu i skręceniu piasty z odpowiednią siła, koło pracuje cichutko, zero luzu i mam wrażenie, że rower z wybiegu toczy się trochę dalej.  pozdr



#11 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 wrzesień 2019 - 19:45

To normalne, ślizg nie może być zbyt suchy, a smarować trzeba dosyć często  i teraz jak jest zimniej to nie zbyt gęstym olejem.


Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#12 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 23 wrzesień 2019 - 22:15

Piortek. Dla Ciebie to normalne, bo w tym siedzisz. Inne koła mam Shimano i Novatec. Nawet nie wiedziałem, że Mavic ma taki ślizg, dopóki nie przestał się dobrze ślizgać. Czegoą się na starość nauczyłem.  pozdr





Dodaj odpowiedź