Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer Elite Turbo Muin + Wahho = Problem Z Prędkością


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 wrzesień 2019 - 11:06

Mam problem z ustawieniem obwodu "koła" dla trenażera elite turbo muin smart b+ i licznika wahoo. Generalnie znalazłem w instrukcji elite że trzeba podzielić obwód przez 13.2: https://elitesrl.zen...o-Muin-Smart-B-

 

Ale wynikiem była prędkość w setkach kilometrów na godzinę. Dla wpisania obwodu 0,159 zamiast 159 jest już bliżej sensownych wyników ale chyba ciut za mało - 24 na godzinę przy 300 watach :D

Walczył ktoś z ustawieniem tego? Ta prędkość nie jest mi jakoś niezbędnie konieczna do przeżycia ale po co ma być źle jak może być dobrze :)



#2 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 wrzesień 2019 - 13:46

Wielokrotnie, walka z wiatrakami, bo w skrócie: Muin nie ma charakterystyki oporu/mocy odpowiadającej jeździe po płaskim. Wygląda to mniej więcej tak:

tren5.jpg

53x11 i 30km/h: 500W. 

 

Dokładnie krzywa mocy wygląda tak:

73bf45c3a82c4d892d9455524a830437.png

Jak widać nie odpowiada żadnej krzywej do jazdy pod górkę, a tym bardziej po płaskim.

 

Wniosek? Używanie "prędkości" na trenażerze jest do niczego niepotrzebne i absolutnie nie odpowiada jakimkolwiek warunkom występującym w rzeczywistości. No chyba, że prędkość jest wyliczana na podstawie generowanej mocy przy danych symulowanych warunkach np. Zwift itp.

 

Rozwiązanie? Zapomnij o prędkości podczas używania trenażera. Ale jakbyś się upierał, to tak, jest to 159 mm bo taki jest "wirtualny" obwód koła - magnes jest umieszczony na plastykowym wentylatorku o mniej więcej takim obwodzie. Obwód normalnego koła musiałbyś wpisać 2095mm, no chyba, że w Wahoo wpisujesz wartości w metrach, wtedy 2,095. Różnica pomiędzy 2095, a 159 jest jak najbardziej zauważalna. W tym pierwszym przypadku uzyskasz prędkości autostradowe.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 wrzesień 2019 - 13:50

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. W sumie to prędkości potrzebuję głównie do tego żeby wahoo nie zatrzymywał mi treningu - kadencję i moc mam z pomiaru w korbie. A jakie wartości to wyświetla to już mniej ważne. Fajnie jakby chociaż rząd wielkości był właściwy - do statystyk na stravie.



#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 25 wrzesień 2019 - 13:55

Wyłącz autopauzę na trenażerze i po problemie. Prędkość odpowiadającą realnej możesz dobrać, ale tylko do danego przełożenia, generowanej przy tym mocy i tylko dla tej prędkości. Kilometry w ten sposób wyliczane i tak nie będą miały wiele wspólnego z rzeczywistymi.

Statystyk na Strava przy treningu trenażerowym używam i tak godzinowych ;) no chyba, że są to jazdy wirtualne (Zwift itp.)


  • qzn lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź