Skocz do zawartości


Zdjęcie

Woom 3 Vs. Belter 16


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 15 październik 2019 - 07:49

Koledzy, 

temat dotyczy rowerów dziecięcych - oba 16 cali. Mam jeden - Woom 3. Rower ma przełożenie 25x15 z długością korby 95mm, napęd łańcuch. Rower jest super, jednak na prostych ewidentnie córce brakuje przełożeń. Mieszkmy na równym terenie, także podjazdów praktycznie brak. 

Aby przy dłuższych wycieczkach miała lżej, wypatrzyłem inny rower - Belter 16. Napęd ma na pasie a przełożenie 46x22, długość korby 105mm (https://earlyrider.c...ducts/belter-16 - specyfikacja na samym dole). 

I treraz pytanie, jak te przełożenia mają się do siebie? Można porównywać napęd paskiem do łańcucha? Czy ten Belter będzie wyraźnie szybszy? Czy jest możliwe obliczyć, przy np. 90 obrotach, na którym rowerze będzie jaka prędkość?

Dzięki serdecznie za pomoc. 

 

Temat przeniesiony do działu "Rowery" z "Odzież i akcesoria".

Prozor



#2 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 październik 2019 - 09:01

Rowerek fajny. Napęd paskiem sprawdza się dobrze, choć należy mieć na uwadze, że może (kiedyś) wymagać wymiany i trzeba dobrać podobny pasek. Ale raczej nie za eksploatacji córki, bo nie ma siły, żeby go rozciągnęła w okresie kiedy będzie go eksploatować (znaczy: dopóki z niego nie wyrośnie).

 

O ile nie można bezpośrednio porównywać ilości zębów napędu łańcuchowego do pasowego, to jednak stosunek ilości zębów napędzających pasek/łańcuch może być odzwierciedleniem przełożenia. Oczywiście najlepiej byłoby mieć stosunek obu par kół napędzających, ale myślę, że ilość zębów będzie dość dobrą wskazówką do wyliczeń. W przypadku Woom masz  1,66, w Belter 2,09. Czyli tak jakby korba w Woom dostała zębatkę 30 zębów (lub zębatka koła 12). Oczywiście w przypadku napędu paskiem zębów jest więcej, ale ich rozstaw tak na kole napędowym, jak na kole napędzanym musi być identyczny. Czyli przesunięcie paska o 22 zęby na kole napędzanym, spowoduje jego całkowity obrót. Do obrotu koła napędowego należy przesunąć pasek o 46 zębów, czyli przekręcenie koła napędzającego o jeden obrót, spowoduje przekręcenie koła napędzającego o 2,09 obrotu. 

O tyle samo przekręci się całe koło rowerka.

No i teraz o ile przesunie się rower po przekręceniu jednego obrotu korby? To zależy od obwodu opony. Jeśli jest to opona 16"x1,5 to obwód będzie w okolicach 1185 mm. Czyli jeden obrót korby spowoduje przesunięcie roweru o: 1,185 x 2,09 =  2,47665 m. 90 obr w ciągu 1 minuty to 2,48 x 90 = 223,2 m czyli 13392 m w ciągu godziny. Czyli prędkość będzie właśnie 13,4 km/h. 

Proste? W ten sam sposób przekalkuluj tak obecne przełożenia roweru (zakładając identyczną oponę, teraz będzie 10,6 km/h), jak ewentualną korektę obwodu opony docelowej.

 

Rodzi się jeszcze pytanie, czy nie lepiej po prostu wymienić korbę na nieco większą lub samą zębatkę korby. Koszt znacznie mniejszy (zwłaszcza, że dotychczasowy rower jest super), a dziecko z takiego rowerka bardzo szybko wyrośnie...


  • LuckyLuk lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 15 październik 2019 - 12:29

Gdzieś mi wcięło moją odpowiedź, albo zapomniałem odesłać. Pisałem, że jesteś mistrzu i dziękuję za łopatologiczne wyjaśnienie. Bardzo mi pomogłeś, dziękuję. 



#4 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 15 październik 2019 - 12:48

Jeszcze wróce do pomysłu wymiany korby - nie wydaje mi się, aby to było możliwe. Wygląda to na ich konstrukcję.

tu na 2 zdjęciu widać, jak to jest zbudowane - https://www.neobycej...llow-d1002.htm 



#5 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 październik 2019 - 13:49

Jeśli nie da się samego blatu, to korbę raczej da się wymienić, suport to pewno wkład na kwadrat. Tyle tylko, że trzeba dobrać korbę do dziecięcego rozmiaru, a z tym może być kłopot. Musiałbyś popatrzeć czy jest kwadrat (myślę, że jest), zamówić korbę np. z rowerplus.pl: https://rowerplus.pl...iecych.html?s=1 np. wersję 32T (28T to raczej mała różnica, chociaż może wystarczyć, 36T może być już za duża - urodą nie grzeszą, ale możesz poszukać innych) no i wymienić korby na suporcie (prosta czynność: ściągacz i parę minut roboty), oczywiście razem z łańcuchem (dopasowany do szerokości wolnobiegu, zębatka na korbie może być węższa), bo ten co jest będzie za krótki. Problemem będzie jeszcze osłona łańcucha - ta co jest może już nie pasować. 

Można poszukać w innych miejscach np. allegro: https://allegro.pl/k...42-spo-1-3-1002 ale raczej trzeba pamiętać, że czym większa tarcza, tym dłuższe korby, a dla dziecka raczej bym z tym nie przesadzał.

 

Ewentualnie wymiana wraz z wkładem suportu dopasowanym do nowej korby. Też tanie jak barszcz będą.

 

Gdyby zębatka koła była większa, to w rachubę wchodziłaby zmiana wolnobiegu tego koła. Ale przy 15T już raczej mniejszej się nie znajdzie, z tego co widzę na ogół zaczynają się od 16T.

 

Jeszcze jedno - mało możliwe, żeby nie dało się wymienić samej zębatki - nawet jeśli wymagałoby to pracy ślusarza ;) - musiałbyś zdjąć prawą stronę korby, zobaczyć jak jest zamocowana zębatka i ewentualnie dopasować inną nawet montując na dorabiany pająk czy coś w tym stylu. Ale najprościej wymienić korbę (obie strony) z zębatką. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#6 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 18 październik 2019 - 13:26

dzięki Prozor. Wczoraj zamówiłem jednak Early ridera, dostałem go w na tyle promocyjnej cenie, że za rok go sprzedam praktycznie bez żadnej straty. Będzie to bezpieczniejsze i bardziej estetyczne niż zmiana korby. 

A przy okazji już wypatrzyłem opony na leśne ścieżki, także będzie dodatkowy rower do lasu. 





Dodaj odpowiedź