Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zużyty Blat A Nowy Łańcuch


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 mutos

mutos
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądOlkusz/Kraków/Mielec

Napisano 14 listopad 2019 - 11:19

Cześć.

Czy zużyte zęby blatu zniszczą nowy łańcuch? Opnie są podzielone nt. Jaka jest Wasza opinia/doświadczenie?

 

Wg mnie (teoretycznie) wygniecione zęby będą niszczyć łańcuch bo nowy łańcuch nie będzie się zazębiał na całym łuku blatu tylko na pierwszych zębach, przez co moment z korby będzie przekazywany na jedno/dwa ogniwa łańcucha.

Stary blat nie będzie zużywał łańcucha tylko wtedy, kiedy wszystkie zęby zużyłyby się w jednakowy sposób tak aby podziałka obwodowa koła zębatego (czyli naszego blatu) pozostała nominalna (jak w nowym blacie czyli 0.5 cala).



#2 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 13:13

Będzie przeskakiwał na blacie, albo nie będzie przeskakiwał. Jak będzie przeskakiwał to będzie ci to przeszkadzać, albo nie będzie przeszkadzać. Jak nie będzie przeszkadzać to szybkiej rozciągnie łańcuch niż nowy blat, a ten zniszczy kasetę. Przy przeskakiwaniu łańcuch może też spadać i haczyć, a nawet zostać zerwany, albo zdemolować przednią przerzutkę.

Jak nie będzie przeskakiwał, nic się nie stanie.

#3 mutos

mutos
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądOlkusz/Kraków/Mielec

Napisano 14 listopad 2019 - 13:29

To czy będzie przeskakiwać to jest inne pytanie. Mi chodziło o konkret- czy stary blat zniszczy (wyciągnie) nowy łańcuch jeżeli nie przeskakuje?



#4 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 14 listopad 2019 - 14:00

Jeśli nie przeskakuje to nie jest zniszczony - nic się nie stanie.

#5 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 14 listopad 2019 - 15:59

Wiele pewnie zależy, w jakim stopniu blat jest zużyty. Miałem w starym rowerze, na korbie 105 grubo ponad 20000 km. Zęby wyraźnie wyglądały jak górna płetwa rekina a naciągając łańcuch palcami na blacie, dawał się podnieść niemal o wysokość łańcucha. Ani na starym, wyciągniętym łańcuchu, ani na nowym nic nie przeskakiwało. Jedynie wyraźnie głośniej pracował napęd, ale jeździć się dało i biegi zmieniały się normalnie. Mogę wrzucić fotkę, jak wyglądał blat, gdybyś chciał.



#6 mutos

mutos
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądOlkusz/Kraków/Mielec

Napisano 15 listopad 2019 - 08:12

Wiele pewnie zależy, w jakim stopniu blat jest zużyty. Miałem w starym rowerze, na korbie 105 grubo ponad 20000 km. Zęby wyraźnie wyglądały jak górna płetwa rekina a naciągając łańcuch palcami na blacie, dawał się podnieść niemal o wysokość łańcucha. Ani na starym, wyciągniętym łańcuchu, ani na nowym nic nie przeskakiwało. Jedynie wyraźnie głośniej pracował napęd, ale jeździć się dało i biegi zmieniały się normalnie. Mogę wrzucić fotkę, jak wyglądał blat, gdybyś chciał.

hmm... Wydawało mi się, że moje pytanie było proste: czy zużyty blat zniszczy nowy łańcuch, innymi słowy czy go rozciągnie? Nie pytałem czy będzie przeskakiwać itp.

 

Zęby blatu są zużyta i to bardzo (wytarte "jak płetwa rekina") ale łańcuch ciągle nie przeskakuje - może dlatego, że staram się nie "deptać" na korbę, może zużycie nie jest drastyczne - tego nie wiem. Teoretycznie wydaje mi się że wytarte brzegi zębów na blacie będą rozciągać nowy łańcuch - proszę was o ustosunkowanie się do tej tezy. Pozdr.



#7 Gosc_Nikt Ważny_*

Gosc_Nikt Ważny_*
  • Gość

Napisano 15 listopad 2019 - 10:29

Zęby blatu są zużyta i to bardzo (wytarte "jak płetwa rekina")

 

A nie łatwiej w takiej sytuacji po prostu wymienić korbę, albo same blaty?



#8 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 532 postów

Napisano 15 listopad 2019 - 10:31

Nawet nowa korba niszczy, rozciąga łańcuch.
Piszę ci prosto jeśli nie przeskakuje to nie zobaczysz różnicy w rozciąganiu łańcucha.

#9 mutos

mutos
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • SkądOlkusz/Kraków/Mielec

Napisano 15 listopad 2019 - 10:45

Nawet nowa korba niszczy, rozciąga łańcuch.
Piszę ci prosto jeśli nie przeskakuje to nie zobaczysz różnicy w rozciąganiu łańcucha.

Ok. Rozumiem. Dzięki.





Dodaj odpowiedź