Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening Na Trenażerze - Początek


30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 20:31

Cześć,

 

Jutro powinienem dostać swój pierwszy trenażer więc przyszedł czas na rozpoczęcie trenowania. Z związku z tym, że na szosie jeżdżę od początku Listopada dopiero to jestem dużym laikiem w tej dziedzinie sportu. Od czego byście mi polecili zacząć treningi? Z jakiej aplikacji korzystać (Zwift, Trainer Road etc.)? Co najbardziej ułatwi/pomoże mi wejść i zacząć przygodę ze zwiększaniem swojej efektywności jazdy w terenie?

Dzięki.


Bielsko-Biała Cycling


#2 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 29 listopad 2019 - 18:59

Na forum zgromadzone jest bodaj 12 lat lektury w tym 10 lat dyskusji "trening z miernikiem mocy" i "treningowe dylematy amatora". Nad tym bym zaczął przygodę i wejście w temat. No i lektura, książki.

Powiedz jeszcze co wcześniej trenowałeś ile lat, ile masz lat itd Bo jak jesteś typowym co zwalniał się z wf i ostatni sport to przejażdżka na komunię 10 km i bieg na zaliczenie na wf na którym byłeś wolniejszy od dziewczyn 40 lat temu, a potem to tylko hodowanie bębna i palenie papierosów, to żaden trainerroad tylko 10 lat regularnej systematycznej jazdy bez żadnych śmiesznych szczegółowych planów. Koniec tematu koniec dyskusji.

#3 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 listopad 2019 - 11:07

Polecam plany z british cycling, na przykład ten: https://www.britishc...BaseBuilder.pdf


  • 4gotten lubi to

#4 grzeko

grzeko
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • SkądGdynia

Napisano 30 listopad 2019 - 21:36

Cześć,

Jutro powinienem dostać swój pierwszy trenażer więc przyszedł czas na rozpoczęcie trenowania. Z związku z tym, że na szosie jeżdżę od początku Listopada dopiero to jestem dużym laikiem w tej dziedzinie sportu. Od czego byście mi polecili zacząć treningi? Z jakiej aplikacji korzystać (Zwift, Trainer Road etc.)? Co najbardziej ułatwi/pomoże mi wejść i zacząć przygodę ze zwiększaniem swojej efektywności jazdy w terenie?

Dzięki.


Polecam TrainerRoad. Maja fajne plany treningowe właściwie dla każdego, bo obciążenia są wyliczane procentowo od Twojego FTP.

No i obowiązkowo raz , dwa razy w tygodniu jazda na zewnątrz. Najlepiej w terenie - w lesie tak nie pizdzi. Tego nie zastąpi żaden trenażer.

Zwifta nie polecam. To tylko zabawka/ gierka.

Powodzenia w treningach :-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

.....The loneliness of the long distance runner.


#5 vpablov

vpablov
  • Użytkownik
  • 217 postów

Napisano 30 listopad 2019 - 22:17

Zwift zabawka/ gierka?

zależy od podejścia , można ujechać się na różne sposoby, poprzez udział w wyścigach czy wybór ustrukturyzowanego treningu.

Dodatkowo .dochodzi aspekt  większej motywacji.,dzięki rywalizacji.

 

 

 

 


  • Prozor lubi to

#6 grzeko

grzeko
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • SkądGdynia

Napisano 01 grudzień 2019 - 00:17

Zwift zabawka/ gierka?
zależy od podejścia , można ujechać się na różne sposoby, poprzez udział w wyścigach czy wybór ustrukturyzowanego treningu.
Dodatkowo .dochodzi aspekt większej motywacji.,dzięki rywalizacji.


No właśnie zależy od podejścia.

Mnie ta cała Zwiftowa otoczka tylko rozprasza. Jak trenuje w domu to wole mieć tylko słupki i cyferki. Widoki zostawiam sobie na weekend (jazda w terenie).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

.....The loneliness of the long distance runner.


#7 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 grudzień 2019 - 01:26

A można połączyć i cyferki i widoczki. Przyjemne z pożytecznym. Albo motywujące z efektywnym. Ale co kto lubi.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#8 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 07:54

Gdzieś mi się rzuciło w oczy (chyba, że coś źle kojarzę) - da radę odpalić treningi z TrainingRoad na Zwifcie tzn. przenieść je tam?

Bielsko-Biała Cycling


#9 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 08:20

Tylko po co? Skoro i tak będziesz jechał wg planu. Żeby oglądać widoki? ;) Ja osobiście wolę w tym czasie odpalić film/serial.
  • Hargin lubi to

#10 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 08:22

Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do Zwifta, ale się to zmieniło. Już na zewnątrz głównie jeżdżę solo. Tutaj jest namiastka jazdy w grupie.
Próbowałem jeździć patrząc tylko w cyferki. Sekundy trwały minuty, minuty godziny - rozumiesz o co chodzi?
Na Zwifcie godzinka zróżnicowanego treningu pyka w momencie. Do długiego (jak już pogoda zmusi) treningu i tak pewnie będą leciały u mnie seriale, ze zwiftem w tle. ;)
Nic, nigdy dla mnie nie będzie miało podejścia do jazdy na zewnątrz, to oczywiste.
Wypróbuj Zwifta na miesiąc, możliwe, że nawet nie będziesz już szukał alternatywy. Później później jakby co miesiąc TR i będziesz wiedział.

Dopiero zaczynasz. Nie wnikaj w taką małostkowość jak to, czy trening z platformy A będzie na B. Nie jest to Tobie w ogóle potrzebne na tym etapie.
Nie szukaj na siłę skokmplikowanych jednostek treningowych. Nie ma drogi na skróty.
Naucz się kręcić na równej kadencji, zobacz jak się czujesz przy danych mocach (jeśli jeździsz z pomiarem) porównując to do tętna.
Poświęć zimę na bazę jeśli jej nie masz.
Na wiosnę będziesz już jakoś ogarniał mając trochę kilometrów w nogach.
Piszę to wszystko na bazie własnych pomyłek i błądzenia bo jestem uparty i zawsze muszę na sobie testować. ;)
  • Prozor lubi to

#11 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 08:40

Poza tym dla mnie płacenie za ZWIFT i TR jednocześnie, to najzwyczajniej w świecie strata kasy, bo nie są to małe pieniądze w sumie. 



#12 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 09:30

Chyba tak zrobię, że po prostu potestuje. Mam kody na 30 dni TR i 30 dni Zwifta także miesiąc jazdy na jednym i drugim powinno wystarczyć.

A co do treningów - za pewne w związku z tym, że dopiero zaczynam jazdę na rowerze to pewnie macie rację, zwykłe, regularne jeżdżenie na początek wystarczy bo jestem póki co mega słaby (Ramp TEST na Zwifcie pokazał mi 237 FTP, jutro albo we wtorek zrobią ponownie). Natomiast pytam o te aplikacje z tego względu, że jakoś lubie mieć wszystko zaplanowane, tzn. że danego dnia mam do zrobienia to i to, taki i taki trening, na takiej mocy, kadencji, w takim czasie, wejść na trenażer i go po prostu wykonać mając potem świadomość, że zrobiłem danego dnia to co trzeba było. Wcześniej głównie miałem do czynienia z siłownią i było to samo, każdy trening zaplanowany, idąc na siłownie wiedziałem co mam do zrobienia, każdy posiłek policzony co do grama. Tak już mam, że po prostu biorąc się za coś lubię to zrobić na 100% i skończyć, ze świadomością, że swoje zadanie, które mialem do wykonania wykonałem. 


Bielsko-Biała Cycling


#13 Bodek10

Bodek10
  • Użytkownik
  • 61 postów
  • SkądPolska

Napisano 01 grudzień 2019 - 10:12

Można z nimi pokręcić :)



#14 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 grudzień 2019 - 11:51

Wcześniej głównie miałem do czynienia z siłownią i było to samo, każdy trening zaplanowany, idąc na siłownie wiedziałem co mam do zrobienia, każdy posiłek policzony co do grama. Tak już mam, że po prostu biorąc się za coś lubię to zrobić na 100% i skończyć, ze świadomością, że swoje zadanie, które mialem do wykonania wykonałem.


To chyba lepiej wykorzystasz TR niż Zwift. Możesz też pomyśleć o współpracy z trenerem, przy Twoim podejściu będą mieli ułatwione zadanie :)

#15 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 01 grudzień 2019 - 13:55

Damios cofam moje słowa i jesteś kozakiem z takim podejściem super! Nie wiem jakie jest Twoje doświadczenie w sportach wytrzymałościowych jeśli żadne, to jednak powinieneś skupić się na budowaniu podstaw i wytrzymałości

#16 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 19:34

W wytrzymałościowych to tak, żadne, nawet pomimo tego, że kiedyś trenowałem pływanie przez dłuższy okres czasu, ale to przygoda sprzed 6 lat więc śladu po niej nie ma.

Generalnie po namowie Bzyka doszedłem do wniosku, że na 90% wybiorę opcję trenera. Cały Grudzień pojeżdżę sobie na Zwifcie (póki mam 30 dni za darmo) - głównie free ride, żeby tylko te co najmniej 4/5 razy w tygodniu na rowerze spędzić, weekendy przeznaczę na teren. Do tej pory tylko jeździłem w weekendy, późno wracam do domu, jest już teraz ciemno więc trenażer na jazdę w dni pracy się przyda, a sobota/niedziela moge pośmigać na zewnątrz. Od Stycznia myślę, że uda się rozpocząć pracę z trenerem. W międzyczasie na gwiazdkę jak wypali to sprawię sobie prezent w postaci pomiaru mocy żebym w terenie też miał do niej wgląd, a i przy treningach też za pewne się przyda.

Zobaczymy co z tego będzie.


Bielsko-Biała Cycling


#17 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 01 grudzień 2019 - 20:08

Jak trenowałeś dlugo regularnie to ślad jakiś jest no i siłownia więc rygor treningowy Ci znany, i jakieś przygotowanie mięśniowe jest(jakieś bo kolarstwo to jednak inny rodzaj wysiłku niż siłownia czy pływanie). Zamierzasz sie sie skupić tylko na rowerze teraz czy połączyć z siłownią?

#18 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 02 grudzień 2019 - 08:57

(...)A co do treningów - za pewne w związku z tym, że dopiero zaczynam jazdę na rowerze to pewnie macie rację, zwykłe, regularne jeżdżenie na początek wystarczy bo jestem póki co mega słaby (Ramp TEST na Zwifcie pokazał mi 237 FTP, jutro albo we wtorek zrobią ponownie). Natomiast pytam o te aplikacje z tego względu, że jakoś lubie mieć wszystko zaplanowane, tzn. że danego dnia mam do zrobienia to i to, taki i taki trening, na takiej mocy, kadencji, w takim czasie, wejść na trenażer i go po prostu wykonać mając potem świadomość, że zrobiłem danego dnia to co trzeba było. Wcześniej głównie miałem do czynienia z siłownią i było to samo, każdy trening zaplanowany, idąc na siłownie wiedziałem co mam do zrobienia, każdy posiłek policzony co do grama. Tak już mam, że po prostu biorąc się za coś lubię to zrobić na 100% i skończyć, ze świadomością, że swoje zadanie, które mialem do wykonania wykonałem.


W żadnym wypadku nie mówię, że trening ma nie być ułożony. Też 'zaczynalem' od siłowni i widzę jak bardzo się to przełożyło na rower. Choćby mocny grzbiet, brzuch. Nie ma bólu po długiej jeździe w dolnym chwycie, bo wszystko trzymają mięśnie, nie kręgosłup.
Uważam tylko, że na początek warto zrobić trochę 'śmieciowych' kilometrów żeby się zapoznać ze wszystkim.
Dobrze wiesz, że początkowo progress jest z niczego i kilogramów na kiju przybywało od machania na każdy sposób. Tak samo będzie z wattami na rowerze. Na siłowni pewnie też na pierwszy raz nie rzuciłeś się na jakiś dopięty plan? Zima to idealny moment żeby sobie zwyczajnie pojeździć i ogarnąć podstawy.
Przyjdzie wiosna to już będziesz mądrzejszy i ruszysz z planem (z trenerem, czy nie). ;)

#19 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 grudzień 2019 - 09:02

@Alterego to zależy na kiedy chce mieć formę i czy będzie się ścigał czy nie, do tego istotny jest charakter docelowych imprez (o ile takie są)



#20 Damios

Damios
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 02 grudzień 2019 - 09:30

Jak trenowałeś dlugo regularnie to ślad jakiś jest no i siłownia więc rygor treningowy Ci znany, i jakieś przygotowanie mięśniowe jest(jakieś bo kolarstwo to jednak inny rodzaj wysiłku niż siłownia czy pływanie). Zamierzasz sie sie skupić tylko na rowerze teraz czy połączyć z siłownią?

 

Połączyć z siłownią. Rower, pływanie i trening siłowy - takie trio chce sobie fundnąć :-) 

 

@Alterego to zależy na kiedy chce mieć formę i czy będzie się ścigał czy nie, do tego istotny jest charakter docelowych imprez (o ile takie są)

Póki co nie myślę o ściganiu się. Teraz dla mnie celem jest po prostu bycie w tym lepszym dla samego siebie, żeby np. w czerwcu siąść i spojrzeć na to jak poprawiły się moje wyniki na przestrzeni pół roku. Że jestem w stanie fizycznie przejechać więcej KM na raz, że jestem w stanie wygenerować większą moc itd. 


Bielsko-Biała Cycling




Dodaj odpowiedź