Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cannondale Element Sztycy Mocujący Mostek "expander Plug"


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 20 luty 2020 - 14:08

Nie wiem jak to się nazywa po naszemu. Ale szokuje mnie bezmyślność producentów drogich ram karbonowych z takim stażem na rynku jak Cannondale.

Kompletna ignorancja konstrukcyjna. Popatrzcie jaką śrubę mocującą (rozpórkę) zastosował Cannondale w drogim Supersixie evo hi-mod, jak mała jest powierzchnia podparcia mostka, a w zasadzie to nie ma żadnego podparcia chroniącego przed siłami jakie w tym miejscu oddziałują na rurę sterową.
I tym samym nastąpiło uszkodzenie sztycy.



Dla porównania tak wygląda element blokujący/rozpierający w Specialized
https://duckduckgo.c...mages&ia=images

Widać jak jest duża powierzchnia w porównaniu do tego co pokazał Cannondale.



#2 Ciachoorsky

Ciachoorsky
  • Użytkownik
  • 294 postów
  • SkądOpole

Napisano 20 luty 2020 - 14:15

Mam identyczny expander u siebie i nie wiem co trzeba zrobić żeby go tymże elementem uszkodzić. Także jak dla mnie do bzdura i uszkodzenie nie wynikło raczej z tego.



#3 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 20 luty 2020 - 14:32

Nie uszkadzasz rury sterowej expanderem, problemem jest zbyt mała powierzchnia expandera, który pozwala rozłożyć się siłom równomiernie na rurze sterowej.
Wystarczy, że za mocno skręcisz mostek, zgniatanie, brak właściwego podparcia, ewentualnie poprawnie przykręcony z odpowiednim momentem ale siły jakie tam działają spowodują takie a nie inne uszkodzenie.

Facet nie od dzisiaj zajmuje się karbonem więc chyba wie co mówi, dokonuje analizy struktury ram karbonowych ich napraw, więc zna słabe punkty ich konstrukcji.
Tutaj skrajny przypadek choć nie wiem co było przyczyną ale tak się może skończyć.
Problem zbyt małych expanderów jest poruszany w sieci. To co dał Cannondale to kpina. Sam mam Cannondale tylko nie hi-mod i powierzchnia jest znacznie większa.



 



#4 nonamed

nonamed
  • Użytkownik
  • 224 postów

Napisano 20 luty 2020 - 14:51

Mam identyczny ekspander od 5 lat w HiModzie... zapewniam że nic się nie dzieje, a setki razy odkręcalem, dokrecalem mostek... ludzie zakładają jeszcze bardziej wylajtowane ekspandery


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

#5 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 20 luty 2020 - 15:29

Canyon stosuje bardzo podobne expandery w swoich ramach karbonowych.



#6 Ciachoorsky

Ciachoorsky
  • Użytkownik
  • 294 postów
  • SkądOpole

Napisano 20 luty 2020 - 15:32

"Facet nie od dzisiaj zajmuje się karbonem więc chyba wie co mówi, dokonuje analizy struktury ram karbonowych ich napraw, więc zna słabe punkty ich konstrukcji."

Wydaje mi się że w tak dużych markach jak Cannondale też pracują spece od karbonu którzy zajmują się nim nie od dziś i raczej celowo nie produkowaliby ekspanderów które doprowadzają do uszkodzenia rury sterowej. No ale mogę się mylić i tacy eksperci pracują jedynie na youtubie.



#7 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 20 luty 2020 - 15:34

@Wszechstronny

A pozostale newralgiczne miejsca w ramie, sama sztyca, czy tez kierownica maja jakies wzmacniajace metalowe wklady?

Jak sterowka nie jest w stanie sama zniesc dzialajacych na nia sil, to nie powinna byc wogole zastosowana lub dopuszczona do sprzedazy.

Jak by bylo jak piszesz, to chyba logiczne byloby zastosowanie grubszych scianek w sterowce.anizeli wciskanie metalowych "wzmconien". I chyba wydaje sie maloprawdopodobne, ze jakikolwiek producent pozostawilby decyzje klientowi, jak mialoby to tak kluczowe znaczenie.

Glownym powodem stosowania ekspanderow jest zapobieganie potencjalnemu zgnieceniu sterowki przoprzez abyt mocne dokrecenie srub mostka. 



#8 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 20 luty 2020 - 15:56

Jak strzeli sztyca to się nie zabijesz, jak ci strzeli rura sterowa przy zjeździe to jest już mało kolorowo. 

Rura sterowa obrywa mocniej niż sztyca. Na sztycę działa nacisk od góry i nieznacznie na boki ale znaczną część energii pochłania siodełko, zresztą długość sztycy powoduje, że dużo energii jest pochłaniana również na jej długości.

Rura sterowa na nierównościach ma obciążenie poprzez dźwignię generowaną przez mostek na który dodatkowo sami naciskamy, im dłuższy tym większa siła, są naprężenia punktowe w zależności też od konstrukcji samego mostka. Do tego dochodzą przeciązenia w wyniku nierówności na drodze.
Takie uszkodzenia też nie powstają nagle.
Dlatego taki expander pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia, wypełniając ten odcinek na którym zamontowany jest mostek.
Przecież to wynika nawet z samej logiki konstrukcyjnej.

Nawet w instrukcji Cannondale jest napisane, ze expander powinien znaleźć się na odpowiedniej wysokości by wypełnić przestrzeń na wysokości mostka, dlatego czepiam się o tą kwestię w odniesieniu do takiego wychudzonego do przesady expandera.

Również wiele osób mostek przykręca na czuja bez klucza dynamometrycznego co często bywa źródłem problemu. Taki expander ma za zadanie wzmocnić ten obszar.

Wystarczy zrobić eksperyment, wziąć rurkę aluminiową i założyć na nią klucz oczkowy i nacisnąć klucz w dół. A spróbować to samo zrobić z włożonym kawałkiem pręta do rurki na wysokości klucza oczkowego. 

Teraz nie trzeba dużej wyobraźni by dostrzec w czym rzecz.
W innych materiałach na kanale tego człowieka pokazuje wiele widelców z różnymi uszkodzeniami, dodatkowo nie uwzględniacie wad produkcyjnych karbonu, rozwarstwienia itd.

Co do Cannondale czy innego renomowanego producenta i jego jakości. Można zadać pytanie, że przecież inżynierowie Boeinga są chyba na tyle kumaci, że nie powinni popełniać elementarnych i karygodnych błędów, a życie pokazuje jak jest faktycznie :)
Spece od karbonu specami od karbonu ale przekroje ram uwidaczniają wady wynikające z technologii produkcji karbonowych części.



#9 nonamed

nonamed
  • Użytkownik
  • 224 postów

Napisano 20 luty 2020 - 18:04

Rozumiemy Twój ból, oburzenie, niedowierzanie. Cieszymy się, że się podzieliłeś tym z nami, a teraz może pora przewietrzyć głowę...?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

#10 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 20 luty 2020 - 18:17

Rozumiemy? Jesteś jakąś świadomością zbiorową, że pozwalasz sobie na pisanie za wszystkich w dość niegrzecznej formie? Kolega zapomniał czym jest forum i czemu służy? Może następnym razem zapytam Ciebie o zdanie czy aby mogę poruszyć jakiś temat.
Po co ta sarkastyczna wstawka? 

 





Dodaj odpowiedź