Skocz do zawartości


Zdjęcie

Plan treningowy?


91 odpowiedzi w tym temacie

#1 mic

mic
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • Skądopole

Napisano 27 grudzień 2006 - 18:46

Cześć ,naczytałem się bardzo durzo na temat treningu ,wiadomo najlepiej zrobić sobie badania i skorzystać z pomocy pfesjonalstów ,ale ja nie mam tyle kasy i aspiracji?Ale chciałbym nareszce trenować ,nie poprostu jezdzić tylko trenować i znalazłem ten artykuł ----->>>> http://www.kolarstwo...l#_Toc105601373 ,i załączony plan http://www.kolarstwo....pl/pd-2005.xls co o tym myślicie?ogólnie o planie i o ustaleniu stref treningowych na podstawie czasówki 60 minutowej??

#2 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 27 grudzień 2006 - 19:26

MYŚLE ,że dużo łatwiej bedzie CI- plan ułożyć nie na podstawie treningu ,na którym oparta jest MOC ,,lecz zwykłe strefy treningowe -4 strefy ,na podstawie PULSU ,,w obu przypadkach jeżeli chcesz zbudować plan treningowyi korżystać z niego , podstawą jest pulsometr,,aby cokolwiek pomóc trzeba znać rowerową przeszłość tz. na ile jesteś zaawansowany,,poza tym mamy okres zimowy więc plan treningowy jest nieco szczuplejszy i obiętościowo i z miejszą intensywnością ,,POZDR,,JAREK.. :lol: :roll: :lol:

#3 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 28 grudzień 2006 - 08:24

... co o tym myślicie?ogólnie o planie i o ustaleniu stref treningowych na podstawie czasówki 60 minutowej??

Po pierwsze, najważniejsze - plan treningowy musi być oparty na strefach wysiłkowych (IMO i nie tylko ;-) ). Do celów amatorskich można plan oprzeć na strefach wyznaczonych z HRmax określonego z prostego wzoru (HRmax=220-wiek). Wyczynowcy opierają się na badaniach, a podobno całkiem bliskie prawdy są strefy wyznaczone z 60min czasówki. Wydaje mi się, że nawet określenie stref w ten sposób nie jest idealne, bo przecież są różne dni dyspozycji i jednego dnia średnie tętno z godziny jazdy wyniesie "x", a drugiego "y". Różnica 1-2% chyba nie odgrywa tak dużej roli, zwłaszcza dla amatora. Ja wyznaczając strefy treningowe określiłem max tętno z wzoru HRmax = 210-wiek/2-(0,11x waga)+4

Pozdro horny

#4 Koral

Koral
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądTychy

Napisano 28 grudzień 2006 - 11:19

W obecnym numerze bikeBoard jest jakiś plan treningowy na okres przygotowawczy. Może warto to przeczytać, może amatorowi spasuje, chociaż widzę ze Ty masz już ambitne plany ( pomiar mocy...)

Ps.
Możliwe, ze zaraz innni użytkownicy mnie zjadą, ze ten plan jest do dupy... nie wiem, bB lezy u mnie na półce i czeka aż spadnie śnieg, a ja siąde na trenażer, wtedy go przeczytam ;)

#5 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 30 grudzień 2006 - 11:11

coz. dla mnie jakies pomiary mocy itp bzdety dla zwyklego amatora to niepotrzebny szit.
meci tylko w glowie.
amator powinien znac swoje strefy i to mu wystarczy.
plan treningowy mozna sobie samemu opracowac.. w necie mozna uzyskac cala mase wskazowek co, jak i kiedy nalezy robic.

#6 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 30 grudzień 2006 - 16:40

...amator powinien znac swoje strefy i to mu wystarczy. ....

Dobrze prawisz. Pytanie tylko jak ma poznać swoje strefy, żeby mu wystarczyło? W jakiś sposób musi określić, albo swoją max moc, albo max tętno. Najprościej chyba w stosunku do HRmax.

pozdro horny

#7 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 30 grudzień 2006 - 17:04

o wyznaczaniu stref mozna sporo poczytac.. nie jest to jakis problem. ;-)

#8 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 30 grudzień 2006 - 17:52

ZA mocno się nie angażuicje--MIC i tak to, delikatnie mówiąc -olewa...JAREK.. :-| :-? :roll: ;-)

#9 mic

mic
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • Skądopole

Napisano 30 grudzień 2006 - 18:16

Czemu olewam :?: czytam wasze wypowiedzi,sugestje i za to dzieki ;-)

#10 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 30 grudzień 2006 - 23:15

CHYBA nie uważasz ,że ułożymy CI plan ,,,prócz tego ,że tego oczekujesz ,nic o tobie nie wiemy ,,a tak się nieda pomóc w ułożeniu jakiegokolwiek planu treningowego,,,POZDR,,JAREK.. 8-) :roll: :lol:

#11 mic

mic
  • Użytkownik
  • 11 postów
  • Skądopole

Napisano 31 grudzień 2006 - 12:18

CHYBA nie uważasz ,że ułożymy CI plan ,,,prócz tego ,że tego oczekujesz ,nic o tobie nie wiemy ,,a tak się nieda pomóc w ułożeniu jakiegokolwiek planu treningowego,,,POZDR,,JAREK.. 8-) :roll: :lol:


Przeciez o nic takiego nie prosilem,tylko pytalem co sadzicie na temat ustalenia stref za pomoca sredniego puslu z 60 min czasowki,i tego programiku w excelu do modyfikowania planu.

#12 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 31 grudzień 2006 - 16:54

mic jak zdążyłeś zauważyć większość do tej pory "zabierajacych głos", nie popiera określania stref treningowych za pomocą mocy, czy średniego puslu z 60min czasówki. Ja uważam, że możesz określić swoje strefy z czego ci wygodnie, bo to i tak do jednego się sprowadza. Różnice bedą tak nie wielkie, że dla amatora chyba nie stanowią problemu. Odnośnie tego programiku w excelu mogę tylko powiedzieć tyle, że ( IMO ) notatki z treningu są bardzo ważne, a czy robione są w formie excela, accesa, czy długopisem to już mniej istotne. Wiadomo, że w forma elekroniczna pozwala na szybkie modyfikowanie, przedstawianie w formie wykresów i wiele innych bajerów. Niektórym pomaga zapisywanie planu i realizacja według notatek, a później obrabiabnie i analizowanie wyników (ja do takich należę :-D )

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2007 Roku
pozdro horny

#13 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 31 grudzień 2006 - 20:25

jesli chcesz aby wszystko bylo niemal idealnie przeprowadzone, aby wyniki byly takie jak trzeba musialbys sie udac m in na badania wydolnosciowe.
wtedy dokladnie ci okresla jakie sa twoje strefy, jaki max blabla itd.
takie badania niestety troszke kosztuja ;-)

#14 Andzia

Andzia
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Skądgdzieś;p

Napisano 20 styczeń 2007 - 18:19

Hej :-) mam pytanko jaki bedzie odpowiedni dla mnei plan treningowy mam 17 lat 166 wzrostu trenuje kolarstwo szosowe od 3 lat jestem w tym roku pierwszo roczna juniorka chce osiagac jak najlepsze wyniki :lol: pierwsza 10 na MP :-D itd mam swojego trenera ale prosze tez was o radę :-) z góry thx:* :-)

#15 horny

horny
  • Użytkownik
  • 530 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 20 styczeń 2007 - 19:18

...mam swojego trenera ale prosze tez was o radę...

Moja rada to: trenuj systematycznie zgodnie ze wskazówkami swojego trenera...i nie kombinuj :lol:

pozdro horny

#16 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 21 styczeń 2007 - 16:50

od planu treningowego jest twoj trener.. a oprocz samego jezdzenia pamietaj o odpowiednim (zdrowym) odzywianiu sie - to podstawa.

#17 Andzia

Andzia
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Skądgdzieś;p

Napisano 22 styczeń 2007 - 16:30

heheh aha oki:] :-)

#18 jarek

jarek
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • SkądKOLBERG

Napisano 22 styczeń 2007 - 16:59

ANDZIA --narazie jezdzij dwa razy więcej ,,,i odpoczywaj dwa razy dłużej ,,,,podstawa do robienia treningów specjalistycznych na sezon jest lepsza, mocniejsza ,wytrzymalsza --- BAZA ,,,,,,,,,,,hehehe -JAREK.. :lol: :shock: :lol: z przymrużeniem oka piszę lekko poważnie,, :roll:

#19 Gosc_zielu85_*

Gosc_zielu85_*
  • Gość

Napisano 23 styczeń 2008 - 21:24

witam witam!:)
trochę ten temat przestarzały ale nie chciałem tworzyć kolejnego

co do planów treningowych mam takie pytanie- spotkaliście się z wynalazkiem "magazynu rowerowego"? tzn z planem treningowym który oferują?
jest w nim osobna rozpiska dla maratończyków i xc, jest też podział na amatorów i zawodowców, całość teoretycznie stworzył i pobłogosławił Andrzej Piątek.
Zastanawiam się na ile plan ten jest odpowiedni dla osoby która amatorsko trenuje kolarstwo...
Do tej pory trenowałem sugerując się tym co mi pulsometr wskazał, sam ustalałem którego dnia przycisnę mocniej a którego będę odpoczywał, doszedłem jednak do wniosku że lepiej jest ćwiczyć opierając się o jakiś konkretny plan w którym poza treningiem szosowym jest basen, siłownia, marszobiegi etc etc i który teoretycznie przynosi lepsze rezultaty

#20 Gosc_Jelitek_*

Gosc_Jelitek_*
  • Gość

Napisano 23 styczeń 2008 - 21:32

Ja też mam ten plan, ale nie jest dla mnie zbyt przejrzyście napisany. Kiedys próbowałem iść według niego ale nie miałem wówczas trenażera i trudno mi było wykonywać wszystko tak jak w tym planie idzie. Moim zdaniem jest on za bardzo sztywny i nie daje możliwości wyboru.



Dodaj odpowiedź