Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana Zębatki Sram Force 33T Na 35T


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 B00mer

B00mer
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 08:41

Czy jest możliwa zmiana mniejszego blatu 33t na 35t?
Mam korbę sram force etap axs 46x33 i kasetę 10x33. Zmieniłem mniejszy blat tak, żeby mieć 46x35 i tu pojawił się problem, ponieważ przerzutki nie działają poprawnie. Zrzucam z dużego blatu 46 na 35 bez problemu, ale wrzucić już jest ciężko, zazwyczaj łańcuch nie wchodzi, czasem wskakuje po kilku obrotach korbą. Myślałem, że może źle blat przykręciłem, ale jest ok, wypustka jest jak w instrukcji skierowana do ramienia. Sprawdziłem też wysokość przerzutki przedniej, podniosłem ją o różnicę wysokości też nie dało to żadnego rezultatu.
Czy jest to problem kompatybilności? Blatów nie można miksować i trzeba zmieniać kompleksowo (łącznie z dużym blatem)? Czy raczej jest to moja niefrasobliwość i brak jakiejś wiedzy? Coś jeszcze trzeba zrobić przy takiej transplantacji?
Pomyślałem, że przyczyną może być też łańcuch. Mimo że są to tylko 2 zęby różnicy, to sram jest tak precyzyjny i dokładny, że powinien być dłuższy o np. 2 ogniwa, bo jest za ciasno i łańcuch jest zbyt napięty?
Blat w zasadzie spakowałem do odesłania, ale ktoś ma może pomysł, żeby to zatrybiło?

#2 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 10:03

Zazwyczaj blaty w korbach (współczesnych) pracują parami. Na dużym blacie od wewnątrz są rampy podnoszące łańcuch z małej tarczy dostosowane do jej wielkości. Często na samych blatach jest napis np. "for 36T only". A w shimano dodatkowe oznaczenie literowe MT, MS itp.) i nie powinno się mieszać zębatek z różnych grup.



#3 B00mer

B00mer
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 21:49

Chyba ze sramem jest podobnie jak piszesz. Na tarczach nie ma oznaczeń typu "only", a w necie nie znalazłem żadnych informacji na ten temat, ale na stronie jednego ze sklepów napisano

"Available with:
• 33 teeth (for a large chainring with 46 teeth)
• 35 teeth (for a large chainring with 48 teeth)
• 46 teeth (for a small chainring with 33 teeth)
• 48 teeth (for a small chainring with 35 teeth)
Please make your choice."

Czyli zakładam, że miksować się nie da ze względu na budowę zębatek i układ zębów.

#4 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 27 kwiecień 2020 - 22:55

Długość łańcucha na pewno nie ma znaczenia, bo zmieniłeś małą zębatkę. Mógłby być za krótki, gdybyś powiększył blat. Na 90% powodem jest niekompatybilność zębatek. Zmień na to co było i jeśli będzie ok. to masz odpowiedź. 



#5 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 23:41

Zazwyczaj blaty w korbach (współczesnych) pracują parami. Na dużym blacie od wewnątrz są rampy podnoszące łańcuch z małej tarczy dostosowane do jej wielkości. Często na samych blatach jest napis np. "for 36T only". A w shimano dodatkowe oznaczenie literowe MT, MS itp.) i nie powinno się mieszać zębatek z różnych grup.


Shimano nie "zezwala" na mieszanie, czyli np 34 z 52, tymczasem w praktyce rozwiązanie funkcjonuje bez zastrzeżeń.

#6 B00mer

B00mer
  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 30 kwiecień 2020 - 16:21

Regulacja przerzutki nic nie dała, ani krótszy łańcuch. Wracam do poprzedniego blatu. Nowy odsyłam, mam nadzieję że przyjmą mi zwrot.
Można temat zamknąć, dziękuję.



Dodaj odpowiedź