Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co Dziś Zrobiłeś Dla Swojego Roweru


229 odpowiedzi w tym temacie

#81 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 styczeń 2021 - 11:42

@Marcin321
Jaki masz przebieg na tych kolcach ?
M...


Niedużo, może ze 2kkm, może mniej. W sumie bardzo dużo zależy ile w tym czystego asfaltu.

A te kolce robią robotę w mieście, szczególnie tam gdzie posypią solą ale nie odśnieżą i za chwilę jest regularne lodowisko. Albo gdy zostaje podłużny język lodu, przykrytego śniegiem/syfem.

Jak śnieg jest świeży i ubity to zwykła opona jest wystarczająca i śmigam wtedy na MTB. Kolcowane opony przydają się w lesie wiosną, jak jest mocno już wydeptany śnieg, wielokrotnie podtapiany przez słońce w dzień i mrożony nocą. Istne lodowisko na którym trudno utrzymać się na nogach.
  • Mediana lubi to

#82 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 15 styczeń 2021 - 11:46

Ja jeszcze swoich nie zakładałem, u mnie przeznaczenie to >> folding bike (20 cali kółka, dojazdy do pracy) i jazda cały czas na nich w okresie zimowym.

Ciekawe ile km po suchych asfaltach wytrzymają te kolce z węglików spiekanych.

 

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#83 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 15 styczeń 2021 - 12:06

A te kolce robią robotę w mieście, szczególnie tam gdzie posypią solą ale nie odśnieżą i za chwilę jest regularne lodowisko. Albo gdy zostaje podłużny język lodu, przykrytego śniegiem/syfem.

Jak śnieg jest świeży i ubity to zwykła opona jest wystarczająca i śmigam wtedy na MTB. Kolcowane opony przydają się w lesie wiosną, jak jest mocno już wydeptany śnieg, wielokrotnie podtapiany przez słońce w dzień i mrożony nocą. Istne lodowisko na którym trudno utrzymać się na nogach.

A kompletnie z ciekawości - nie oceniam - czy to jest w PL legalne? :rolleyes:



#84 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 styczeń 2021 - 12:38

No niestety ale sypanie solą jest legalne, nielegalne jest tylko nieodśnieżanie drogi. ;) 


  • Mediana, Marcin321 i artho lubią to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#85 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 styczeń 2021 - 12:45

Ciekawe ile km po suchych asfaltach wytrzymają te kolce z węglików spiekanych.

Z mojego doświadczenia: prędzej powypadają niż się zetrą. Gwałtowne hamowanie lub skręcanie jest dla nich zabójcze. Trzeba się z nimi nauczyć rowerowego ecodrivingu ;)


  • Mediana lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#86 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 16 styczeń 2021 - 01:15

Ja jeszcze swoich nie zakładałem, u mnie przeznaczenie to >> folding bike (20 cali kółka, dojazdy do pracy) i jazda cały czas na nich w okresie zimowym.
Ciekawe ile km po suchych asfaltach wytrzymają te kolce z węglików spiekanych.

M...


Na nokianach i schwalbe jeździłem w sumie 8 zim, 2500-3000 rocznie, w sumie ok 20 000 km. W tym czasie używałem 4 opon mtb i dwóch marathonów. Zgubiłem kilka kolcow, nie zużyłem żadnej z tych opon. Kolce gubiły Schwalbe, nokkiany nie.
Warunki miejskie, głównie asfalty i zlodzone asfalty.
Widziałem sztuki mające 10 lat, parciejąca guma, kolce nadal obecne.
  • Mediana i Marcin321 lubią to

#87 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 17 styczeń 2021 - 23:07

BTW > można kupić kolce do Schwalbe Marathon Winter Plus.

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#88 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 styczeń 2021 - 00:34

- Epic - odebrany z kompletnego serwisu łacznie z amorkiem (nowe pancerze, linka, przelanie hydrauliki, nowe klocki, serwis piast, czyszczenie, smarowanie, regulacja). Skorzystałem wreszcie z apki Bikeservice i jestem zupełnie zadowolony :) pierwszy raz napęd odebrany z serwisu jest idealnie czysty i jednocześnie doskonale nasmarowany :o jutro fotki w plenerze i leci na Olx

 

- Sirrus - zdjąłem tylne koło, zdjąłem bębenek, wyczyściłem, nasmarowałem dobrze i wreszcie mam cichą piastę :) już nie będę budził sąsiadów :D

 

- Rbx - zdjąłem kasetę, wyczyściłem, tylne koło pucowanie mucoffem pod prysznicem... i coś zjebałem bo teraz ośka thru axle obraca się tak jakby kto tam kamieni nawrzucał :/ jutro idzie do serwisu, plus serwis future shocka

 


  • Marcin321 lubi to

#89 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 23 styczeń 2021 - 21:11

- Epic - odebrany z kompletnego serwisu łacznie z amorkiem (nowe pancerze, linka, przelanie hydrauliki, nowe klocki, serwis piast, czyszczenie, smarowanie, regulacja). Skorzystałem wreszcie z apki Bikeservice i jestem zupełnie zadowolony :) pierwszy raz napęd odebrany z serwisu jest idealnie czysty i jednocześnie doskonale nasmarowany :o jutro fotki w plenerze i leci na Olx

- Sirrus - zdjąłem tylne koło, zdjąłem bębenek, wyczyściłem, nasmarowałem dobrze i wreszcie mam cichą piastę :) już nie będę budził sąsiadów :D

- Rbx - zdjąłem kasetę, wyczyściłem, tylne koło pucowanie mucoffem pod prysznicem... i coś zjebałem bo teraz ośka thru axle obraca się tak jakby kto tam kamieni nawrzucał :/ jutro idzie do serwisu, plus serwis future shocka


Miej litość nad sobą, zrob serwis sam...

#90 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 styczeń 2021 - 22:39

nie mam wszystkich narzędzi na chacie :P



#91 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 styczeń 2021 - 20:57

Kalmary?
14f857502db05c41108b232dc93fb72a.jpg
Pierścionek?
89e6c95d3676d013e9926d65c21d35a9.jpg

Czyli serwis dumpera, amortyzatora i sterów w MTB :)

#92 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 17 luty 2021 - 15:09

Wymiana bateryjek w pasku i czujnikach HRM-Dual, Garmin Speed Sensor 2, Garmin Cadence Sensor 2. Do wszystkich wchodzą CD2032 3V. Może nie jest to wielkie robienie około roweru natomiast piszę o tym, bo zgodnie z odkryciem jednego youtubera: do odkręcenia śrubek w HRM-Dual zdecydowanie lepiej sprawdza się śrubokręt PH00 zamiast PH0 (mimo, że to PH0 jest sugerowany przez Garmina).

 

HRM-Dual po roku używania stan idealny, zdecydowanie polecam ten pasek.



#93 ibanezz

ibanezz
  • Użytkownik
  • 120 postów

Napisano 20 luty 2021 - 17:14

Podchodziłem do tego jak do jeża, ale skoro pogoda do jazdy taka piękna dzisiaj, to wczoraj shaker łańcucha oraz pierwszy raz zakładanie spinki. Wygoda na pewno, ale mam wrażenie, że słychać ją jak przechodzi po małych kółkach na wózku przerzutki. Wpadła teź nowa sztyca.


projektowanie wnętrz www.wlodarski.org aranżacje rezydencji i apartamentów


#94 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 28 luty 2021 - 20:16

2 koszyki na bidon z dużego sklepu na "D", 28g każdy. Paskudna owijka z Topstone-a poszła do kosza (przy okazji najpierw zważona, z taśmami wyszło 80g). Na razie nie założyłem nowej, powinna być na dniach. Przy okazji mostek w dół, zobaczymy w praniu jak z wygodą. Front-out mount do Garmina, uchwyt do Ion-a Pro (acz ten będzie raczej ad-hoc w razie potrzeby). Miło, że widelec z karbonową sztycą, zawsze całość nieco mniej wagowo wyjdzie. Ktoś gdzieś pisał, że kompletny frameset (alu + karbon widelec) to około 2100g.

 

Przednie koło z fabryczną dętką i fabryczną WTB Riddler Comp 37c, tarczą na 6 śrub wyszło 1841g :D. Kiedy indziej sprawdzę ile same koła ważą, już mi się nie chciało rozbierać.



#95 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 marzec 2021 - 08:49

Serwis łożysk w szosie, skończyło się na czyszczeniu i smarowaniu bo oryginalne łożyska FSA były w dobrym stanie.

78476e00bf31b1e41bbae722322f82dc.jpg
b00f85be183c06afa3e2d762f98a6fd2.jpg
d4577cf82f2c038669e1ffc3c2fa842e.jpg

Większy dylemat mam z MTB, mam tam BB92 i korbę 30mm co oznacza same kłopoty. Z jednej strony korba Raceface SL, bardzo lekka i sztywna, z drugiej bardzo nietypowe i delikatne łożyska wciskane bezpośrednio w ramę.

Szybka kalkulacja pokazała że migracja na XTR to jakieś 1750zł. No ale mam spokój bo BB92 i korby 24mm dogadują się bez kłopotów - do tego sprawdzonych pomiarów do shimano jest pod dostatkiem (inpeak obecnie 1800zł) czego nie mogę powiedzieć o Raceface.

Co robić? Pomóżcie :)

#96 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 03 marzec 2021 - 16:22

Korba XT? :) XTR ma mniejszy q-factor i z tego co czytałem nie pasuje do każdej ramy.



#97 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 marzec 2021 - 17:37

Reszta roweru to XTR więc nie wypada pakować tańszej korby, szczególnie że to nie jest element eksploatacyjny.


Sprawdziłem q-factor: w obu przypadkach 168mm, ale fakt że są też wersje XT/XTR 162mm. To czy ma szansę wejść jeszcze pomiar na korbie - sprawdzę, chociaż dużo zależy od profilu ramion korby.

Edit1: Raceface ma jednak q-factor 170mm.

 

Edit2: Pytanie nieaktualne, wyciągnąłem łożyska, okazały się że są w całkiem niezłym stanie (jednak mały serwis w połowie roku coś tam pomógł), wyczyszczone, nasmarowane, wprasowane na miejsce i ... mam nadzieję że decyzję co dalej mogę przełożyć na kolejną zimę :)



#98 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 06 marzec 2021 - 08:25

30mm oś w ramie pod 24mm to kłopoty.
Nie wiem jak u ciebie ale taki zestaw w rowerze który kiedyś serwisowałem wytrzymywał kilkadziesiąt km zawodniczej jazdy. Kulki w łożyskach jak na suport są zbyt mikro.

#99 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marzec 2021 - 10:12

True, radziłem się zaprzyjaźnionego mechanika i ze względu na „fajność" korby Raceface Next SL jednak rekomendował ją zostawić i skrócić interwały serwisowe. Nie ścigam się, więc jak wali żabami z nieba to nie jeżdżę, myślę że mały serwis co pół roku, wyciągnięcie łożysk co rok i wymiana suportu co 2 lata załatwi sprawę.

Płacz i płać: https://www.cykloman...de,id15612.html

#100 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marzec 2021 - 20:56

Szosa zdjęta z trenażera i przezbrojona na sezon letni - już przebieram nóżkami tylko niech się zrobi jeszcze 5 stopni cieplej :)

* Serwis bębenka, bebechy piast które wkłada do swoich kół Vinci oceniam bardzo dobrze
* Zmiana na letni łańcuch
* Założona latexowa dętka w przednim kole
* Wyregulowane di2

Jako że stery robiłem tuż przed wstawieniem w trenażer, a suport ostatnio, to szoska powinna przelecieć cały sezon bez większych akcji serwisowych :)
  • EmPe i artho lubią to



Dodaj odpowiedź