Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trymowanie Czy Jest Regulacja?


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 31 lipiec 2020 - 19:17

Przednią przerzutkę muszę wyregulować gdyż na trzech tylnych koronkach łańcuch ociera o przednią przerzutkę. Czy jestem w stanie baryłką to wyregulować czy muszę w jakiś inny sposób się za to zabrać ? Ale głównie chodzi mi o trymowanie. Miałem starszy model ultegrę i tam trymowanie miało naprawdę duży zakres na dwóch blatach. W tej przerzutce choć nowszej trymowanie to dosłownie 2-3 mm. Czy trymowanie można w jakiś sposób powiększyć czy nie ma takiej możliwości?


Facebuk i  YT  Strava


#2 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 31 lipiec 2020 - 19:24

Nowe grupy przednich przerzutek ustawia się nieco inaczej. Manual Shimano dosyć dobrze to wyjaśnia. U mnie właśnie 2-3mm wystarcza. Największe skosy raczej nie będą całkiem ciche, chociaż mogę się mylić. ;)

#3 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 31 lipiec 2020 - 20:11

No nic jutro zabiorę się za jej regulację.


Facebuk i  YT  Strava


#4 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 01 sierpień 2020 - 18:32

Wyregulowałem samymi śrubkami choć jeszcze potrzebuję 2-3 mm przesunąć wózek na zewnątrz bo obciera na najniższej koronce. Linki nie tykałem :-)


Facebuk i  YT  Strava


#5 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 13 sierpień 2020 - 06:42

Dokonałem regulacji Ale jeszcze muszę bardzo dokładnie wyregulować wózek przedniej przerzutki na największym blacie i najmniejszej koronce tak żeby dosłownie muskała łańcuch. Bardziej mi zależy aby przerzutka była jak najbardziej wysunięta w stronę ramy. Na twardym przełożeniu jeżdżę sporadycznie a więcej na duży blat i 4-5-6 koronka. Nie mogę tylko rozgryźć regulacji przy kierownicy tak aby podczas jazdy regulować przesunięciem przerzutki. Kręcę baryłką ale przerzutka stoi w miejscu. Poradzi ktoś jak to ogarnąć?


Facebuk i  YT  Strava


#6 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 13 sierpień 2020 - 07:45

Jak napniesz pancerz baryłką przy kierownicy za bardzo to stracisz trymowanie na dużym blacie.
Strasznie upierdliwa jest ta regulacja przodu na nowych przerzutkach.

#7 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 13 sierpień 2020 - 08:47

lukaszzsch czyli rozumiem że baryłkę mam wkręcić na znaczniki i wkręcić ją jeszcze bardziej. Popraw mnie jesli coś pokręciłem. Wykręcona baryłka napina linkę a wkręcona luzuje.
 

Załączone pliki


Facebuk i  YT  Strava


#8 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 13 sierpień 2020 - 08:59

Na przedniej przerzutce masz te dwie kreski, które muszą się zgrywać na górnej pozycji trymowania. Zgrywasz je wykręcając śrubkę przy lince w przerzutce. Ale kręcenie baryłką daje ten sam efekt napięcia linki, wiec jak będziesz kręcić i tu i tu to rozjedzie Ci się trymowanie. To nie tak, że ustawiasz sobie baryłką dowolnie jak chcesz.

#9 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 13 sierpień 2020 - 09:04

Na przedniej przerzutce masz te dwie kreski, które muszą się zgrywać na górnej pozycji trymowania. Zgrywasz je wykręcając śrubkę przy lince w przerzutce. Ale kręcenie baryłką daje ten sam efekt napięcia linki, wiec jak będziesz kręcić i tu i tu to rozjedzie Ci się trymowanie. To nie tak, że ustawiasz sobie baryłką dowolnie jak chcesz.

Tak te dwie kreski na przerzutce mam ustawione poprawnie. Poprawnie ustawiłem również wychył samej przerzutki na dwóch blatach.  Irytuje mnie tylko baryłka na lince czy czasem za bardzo nie jest wykręcona. Nie chcę nic tą baryłką regulować. 


Facebuk i  YT  Strava


#10 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 13 sierpień 2020 - 11:25

Baryłki możesz w ogóle nie mieć. Służy ona do tego, że jak się linka ułoży w pancerzu to możesz ją naprężyć bez konieczności odkręcania linki w przerzutce - ja tak to widzę.

#11 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 sierpień 2020 - 12:51

Baryłka do przedniej przerzutki była bardzo przydatna jak nie było regulacji przy samej przerzutce. Z tego co pamiętam nowsze grupy mechaniczne shimano mają już takową, wiec ja baryłkę bym zlikwidował (lub przynajmniej skręcił na max). Zawsze to jeden element więcej który może wprowadzić jakieś luzy do systemu: manetka, linka, przerzutka.

#12 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 13 sierpień 2020 - 14:19

Baryłka do przedniej przerzutki była bardzo przydatna jak nie było regulacji przy samej przerzutce. Z tego co pamiętam nowsze grupy mechaniczne shimano mają już takową, wiec ja baryłkę bym zlikwidował (lub przynajmniej skręcił na max). Zawsze to jeden element więcej który może wprowadzić jakieś luzy do systemu: manetka, linka, przerzutka.

Czyli luzuję linkę na śrubie. Skręcam baryłkę na max( bo rozumiem że teraz jest rozkręcona na max) I szybko ponownie reguluję przerzutkę. Dziś zrobiłem 70 km i w pewnym momencie jechałem na dużym blacie i małej koronce. Dochodziły odgłosy ocierania łańcucha. Zatrzymałem sięi inbusem tak wyregulowałem odstęp że był minimalny odgłos ocierania. Dlaczego tak? Ponieważ zależy mi aby podczas trymowania łańcuch nie ocierał na 4-5-6 koronce i duzym blacie. Czy ja to dobrze kombunuję?

Nie pojmuję o co kaman. Gdy jechałem prosto bez bujania roweru słyszałem ocieranie łańcucha o plastikowe elementy przerzutki. Daję rower na stojak i z każdej strony pomiędzy łańcuchem jest ok 1 mm przerwy na każdej koronce. Czary jakowe
 


  • lukaszzsch lubi to

Facebuk i  YT  Strava


#13 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 13 sierpień 2020 - 16:35

Czyli luzuję linkę na śrubie. Skręcam baryłkę na max( bo rozumiem że teraz jest rozkręcona na max) I szybko ponownie reguluję przerzutkę. Dziś zrobiłem 70 km i w pewnym momencie jechałem na dużym blacie i małej koronce. Dochodziły odgłosy ocierania łańcucha. Zatrzymałem sięi inbusem tak wyregulowałem odstęp że był minimalny odgłos ocierania. Dlaczego tak? Ponieważ zależy mi aby podczas trymowania łańcuch nie ocierał na 4-5-6 koronce i duzym blacie. Czy ja to dobrze kombunuję?

Nie pojmuję o co kaman. Gdy jechałem prosto bez bujania roweru słyszałem ocieranie łańcucha o plastikowe elementy przerzutki. Daję rower na stojak i z każdej strony pomiędzy łańcuchem jest ok 1 mm przerwy na każdej koronce. Czary jakowe

jeśli kreski na przerzutce się pokrywają w górnym położeniu trymowania to regulacja napięcia linki jest zakończona.

Ocieranie likwidujesz śrubami regulacyjnymi H i L.

Niemniej pozostaje na końcu siła razy ramie...stojąc na pedałach 105 pracuje na boki, cudów nie ma.
  • manfred lubi to



Dodaj odpowiedź