Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hamulce Hydrauliczne Shimano - Miękka Klamka


27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 13:16

Teraz zawieje amatorką, ale tak jak pisałem kiedyś, mój pierwszy kontakt z hydrauliką. 

Tylko hamulec zrobił znacznie bardziej miękki. Czy to oznacza zapowietrzenie? 

Jeśli tak, można prosić o jakiś link do odpowietrzania? 

 

No i teraz pytanie, czy rower na hydraulice mogę obracać do góry kołami? I czy to czasem nie wpłynęło na tą miękką klamkę, bo albo to zbieg okoliczności albo właśnie tak się stało. 



#2 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 30 sierpień 2020 - 13:21

Z tym odwracaniem, to jak zwykle, to zależy.
Głównie od modelu/producenta i jakości przeprowadzonej instalacji.
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że właśnie je zapowietrzyłeś.
Zakładam że instrukcji nie czytał.
 
Do tego, jeżeli jesteś przesądny, to też nie powinno się obracać tak roweru ;)
Linka nie będę Tobie szukał, odsyłam do google.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#3 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 13:43

Przesądny nie jestem i czytałem zasady Velominati, ale obrócenie przy myciu mi usprawnia proces hehe. No ale teraz będę już unikał. 

Instrukcję czytałem, ale nie kojarzę nic o obracaniu. 

Przeczytałem też teraz instrukcję „dilera” jak się zalewa układ płynem i w sumie nie wiem czy ogarnę to odpowietrzanie. Na szczęście we wtorek rower ląduje na przegląd zerowy. Ale i tak pogooglam. 

Dzięki. 



#4 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 13:49

Setki razy obracałem rowery z hydrauliką do góry kołami i nigdy nie miało to negatywnego wpływu na działanie hamulców.



#5 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 14:30

No to może zbieg okoliczności. Czy generalnie może być zjawisko „układania” się hebli. Zrobiłem 1k km od nowości. Czy takie coś nie występuje? 



#6 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 14:42

Z tym obracaniem roweru cos jest na rzeczy, poniewaz instrukcja Ultegry i Dura Ace mowi o tym, zeby tego nie robic. Mysle ze chodzi o to ze jak jakis pecharzyk powietrza zostal przy odpowietrzaniu to przy obracaniu roweru moze dostac sie do magistrali. Ja obrocilem kilka razy i nic sie nie dzialo, ale ostatnio po obrocie klaki zrobily sie miekkie i odpowietrzalem :)
  • Bzyk lubi to

#7 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 30 sierpień 2020 - 14:55

No to może zbieg okoliczności. Czy generalnie może być zjawisko „układania” się hebli. Zrobiłem 1k km od nowości. Czy takie coś nie występuje? 

 

Raczej nie jest zbieg okoliczności. Wiesz to wypowiedź na zasadzie, setki razy przejeżdżałem na czerwonym.
 
Z tego, co pamiętam, różni producenci mają jakieś patenty na to zapowietrzanie. Zależy od konstrukcji. Jedni zalecają zaciskanie klamek (na czas odwracania), inni jeszcze coś innego a shimano tak jak tu kolega wspomina, nie zaleca odwracania. W niektórych nie ma kompletnie problemu.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#8 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 15:17

Ok, a jakiś konkretny polecany zestaw do odpowietrzania Shimano czy tu nie ma filozofii?

#9 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 sierpień 2020 - 16:27

Zestaw: https://a.aliexpress.com/_B0iaA8

Co do odwracania roweru to należy unikać, chociaż jak układ był dobrze odpowietrzony to nie ma znaczenia.

Pechowo Ci się zaczyna, ja na razie w szosie zmieniłem raz przednie okładziny :)

BTW. Olej mineralny się starzeje?

#10 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 18:17

E tam pechowo. Przód wystarczy do hamowania :D
Ta wersja ulepszona ma czarne opakowanie z końcówkami zamiast żółtego. Coś to zmienia?

#11 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 20:21

Z tym obracaniem roweru cos jest na rzeczy, poniewaz instrukcja Ultegry i Dura Ace mowi o tym, zeby tego nie robic. 

 

Nie wiedziałem o tym - czy masz może linka do tego zalecenia?

Czyli wynika z tego, że miałem/mam we wszystkich rowerach idealnie odpowietrzone hamulce.



#12 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 20:36

Nie wiedziałem o tym - czy masz może linka do tego zalecenia?
Czyli wynika z tego, że miałem/mam we wszystkich rowerach idealnie odpowietrzone hamulce.


Tak, jasne:

https://si.shimano.c...-003-04-POL.pdf

„ Ten układ hamulcowy nie jest przystosowany do pracy w sytuacjach, gdy rower jest odwrócony kołami do góry. Jeśli rower zostanie odwrócony kołami do góry lub położony na bok, hamulec może działać nieprawidłowo, prowadząc do poważnego wypadku. Przed jazdą na rowerze należy pamiętać o kilkukrotnym naciśnięciu dźwigni hamulca w celu sprawdzenia, czy hamulce działają prawidłowo. Jeśli hamulce nie działają prawidłowo, należy przerwać użytkowanie hamulców i skontaktować się ze sprzedawcą lub punktem sprzedaży.”
  • Dari lubi to

#13 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 21:04

Dzięki.

Generalnie gdzieś w trasie nie ma chyba innej opcji wymiany koła niż co najmniej położenie na boku.



#14 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 21:13

Dzięki.
Generalnie gdzieś w trasie nie ma chyba innej opcji wymiany koła niż co najmniej położenie na boku.


To prawda, choc mi ostatnio wlasnie po polozeniu na boku klamki zaczely wpadac, bardzo czesto wkladam rower do samochodu i jade w gory/ do Czech, dobrze ze to sie stalo po powrocie do domu. Dla mnie to zaden problem bo szybko odpowietrzylem (przy okazji warto kupic zapasowe korki do klamek bo one sa z delikatnego materialu i klucz imbusowy objechal, trzeba bylo naciac pod plaski srubokret i odkrecic)

#15 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 21:29

Tak, jasne:

https://si.shimano.c...-003-04-POL.pdf

„ Ten układ hamulcowy nie jest przystosowany do pracy w sytuacjach, gdy rower jest odwrócony kołami do góry. Jeśli rower zostanie odwrócony kołami do góry lub położony na bok, hamulec może działać nieprawidłowo, prowadząc do poważnego wypadku. Przed jazdą na rowerze należy pamiętać o kilkukrotnym naciśnięciu dźwigni hamulca w celu sprawdzenia, czy hamulce działają prawidłowo. Jeśli hamulce nie działają prawidłowo, należy przerwać użytkowanie hamulców i skontaktować się ze sprzedawcą lub punktem sprzedaży.”

 

Tylko pytanie, co poeta miał na myśli pisząc "do pracy w sytuacjach..."? Hamowanie do góry kołami? Odwracałem rower wiele razy i nigdy nie zauważyłem jakichkolwiek zmian w działaniu. Odpowietrzałem układ po zmianie kierownicy i jedyne co mogę zasugerować to dobry lejek, a właściwie adapter, dobry klucz 7mm (całkowicie płaski) i porządne, szczelne mocowanie wężyka na zacisku, bo tam za pierwszym razem łapało mi powietrze. I odpowietrzałem w nieskończoność :)



#16 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 30 sierpień 2020 - 21:32

Argi, to takie pokretne przetlumaczenie tylko. Po kropce jest wyjasnione co autor mial na mysli :)

U mnie bylo podobnie, 50 razy przewozilem rower na boku i nic sie nie dzialo a 51 sie zadzialo ;)

#17 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 sierpień 2020 - 22:41

Odpowietrzania nie ma się co obawiać. Warto robić to samemu i być niezależnym od serwisów. Osobiście robię to 2-3 razy do roku i przy okazji czyszczę zaciski. Od razu widać stan klocków... Jak gdzieś dalej wyjeżdżam z rowerem, zawsze biorę zestaw do odpowietrzania, tak na wszelki wypadek choć nigdy nie musiałem go użyć.



#18 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 26 wrzesień 2021 - 22:03

Odgrzewamy kotleta. Znów mam miękką klamkę z tyłu, więc w końcu chcę się nauczyć odpowietrzać hamulce i przy tej okazji wymienić płyn hamulcowy. Z tego co już wygooglałem, to do Ultegry ma iść olej mineralny Shimano. 

 

Rozlewany ze zbiorczego może być czy unikać z jakichś względów?

https://allegro.pl/o...0ml-10872318484

 

Czy brać oryginalne opakowanie?

https://allegro.pl/o...0ml-10537091991



#19 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 wrzesień 2021 - 22:40

Bez znaczenia. Kup zestaw do odpowietrzania i znajdź na Youtube filmik, jak to zrobić. Nic trudnego. Odrobina cierpliwości i zrobione. Jedna uwaga. W żadnym wypadku nie zanieczyść klocków płynem hamulcowym. Będą piszczeć jak głupie i do wyrzucenia. Wystarczy odrobina płynu na palcach lub rękawiczce. Ale nie ma się czego bać! Powodzenia!


  • Bzyk lubi to

#20 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 26 wrzesień 2021 - 22:45

Dzięki. Zestaw mam już kupiony od zeszłego roku, ale bez płynu. Najwyższy czas go wykorzystać ;)
Czego używacie do czyszczenia? Wody z mydłem? Bo w manualu Shimano jest "zakaz" używania odtłuszczaczy do hamulców z uwagi na uszczelnienia. Oring w klamce też bym w sumie wymienił. Sorry za lamerskie pytanie, ale dedykowany kupować (gdzie?) czy zwykły w sklepie metalowym?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Dodaj odpowiedź