Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rudy Project Fotochrom Nie Działa?


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 07 wrzesień 2020 - 10:01

Witam,

Chciałbym zapytać czy z wiekiem fotochrom traci na właściwościach lub czy może się w jakiś sposób zepsuć? Posiadam starszy model Rudy Project Magster i mam wrażenie, że fotochrom nie działa lub działa bardzo delikatnie. Na różnych zdjęciach i filmach widzę że działanie fotochromu w okularach jest widoczne gołym okiem,gdy w pochmurny dzień szkła są prawie przezroczyste a w słońcu prawie całkiem ciemne. Z góry dziękuję za odpowiedź

#2 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 08 wrzesień 2020 - 09:21

Od trzech lat użytkuje fotochromy od Alpiny i zero problemów z utratą jakości działania.



#3 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 08 wrzesień 2020 - 22:19

A powiesz jaki model Ci się sprawdza tych okularów od Alpiny?

#4 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 09 wrzesień 2020 - 11:20

Alpina EYE-5 HR VLM+ 

Tylko jak to bywa w budżetowych produktach, z biegiem czasu gumowe elementy oprawki żółkną i tracą na estetyce.



#5 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 10 wrzesień 2020 - 07:13

Mogą, jeśli warstwa fotochromowa jest nałożona jako powłoka zewnętrzna (np. okulary Shimano). W przypadku modeli które ową warstwę mają wdyfundowaną w masie problem nie występuje. Oczywiście trudno to określić, różni producenci pakują rożne szkła do swoich opraw, najbezpieczniej jest kupować okulary wyposażone w soczewki z logo "Transitions", gwarantują one 100% jakość.


  • Prozor lubi to

Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#6 Severian

Severian
  • Użytkownik
  • 148 postów

Napisano 11 wrzesień 2020 - 08:16

Witam,

Chciałbym zapytać czy z wiekiem fotochrom traci na właściwościach lub czy może się w jakiś sposób zepsuć? 

 

Zepsuć nie.Ale z czasem traci swe właściwości.Żaden optyk o tym ci nie powie póki sam się nie zapytasz :) 



#7 kurchuck

kurchuck
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 11 wrzesień 2020 - 09:52

Barwa szkieł zależy też od "kategorii filtra zaciemnienia" - jest 5 kategorii, im wyższa tym ciemniejsze szkła (tutaj jest to ładnie opisane https://okularypolar...a-zaciemnienia/ ). Możliwe że Twoje okulary "przeskakują" np. między kategorią 1 a 2, więc może się wydawać że różnica nie jest duża.

Jeśli chcesz sprawdzić czy fotochrom działa to zakryj (najlepiej zaklej) czymś nieprzeźroczystym pół szkła i wystaw je tak na słońce. I po jakimś czasie zobaczysz różnicę między obiema połówkami. Myślę że to najłatwiejszy sposób żeby zobaczyć różnicę między barwą czystą a ściemnioną



#8 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 13 wrzesień 2020 - 23:43

Barwa szkieł zależy też od "kategorii filtra zaciemnienia" - jest 5 kategorii, im wyższa tym ciemniejsze szkła (tutaj jest to ładnie opisane https://okularypolar...a-zaciemnienia/ ). Możliwe że Twoje okulary "przeskakują" np. między kategorią 1 a 2, więc może się wydawać że różnica nie jest duża.

Jeśli chcesz sprawdzić czy fotochrom działa to zakryj (najlepiej zaklej) czymś nieprzeźroczystym pół szkła i wystaw je tak na słońce. I po jakimś czasie zobaczysz różnicę między obiema połówkami. Myślę że to najłatwiejszy sposób żeby zobaczyć różnicę między barwą czystą a ściemnioną

 

Mylisz szkła przeciwsłoneczne z fotochromatycznymi, te ostatnie nie posiadają tylu kategorii przyciemnienia, a już na pewno nie ściemnią się do kat 4 czy 5. Maksymalny stopień przyciemnienia fotochromów to jakieś 60%. I jeszcze jedna ważna cecha - fotochromy nie reagują na słońce lecz promieniowanie UV, to znaczy że na zewnątrz będą przyciemnione zawsze, naw.et w pochmurny dzień, rozjaśniają się całkowicie dopiero po zmierzchu.


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#9 kurchuck

kurchuck
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 14 wrzesień 2020 - 13:18

Mylisz szkła przeciwsłoneczne z fotochromatycznymi, te ostatnie nie posiadają tylu kategorii przyciemnienia, a już na pewno nie ściemnią się do kat 4 czy 5. Maksymalny stopień przyciemnienia fotochromów to jakieś 60%. I jeszcze jedna ważna cecha - fotochromy nie reagują na słońce lecz promieniowanie UV, to znaczy że na zewnątrz będą przyciemnione zawsze, naw.et w pochmurny dzień, rozjaśniają się całkowicie dopiero po zmierzchu.

 

Masz rację, poleciałem trochę na skróty - spotkałem się (przykład francuskiego Julbo: https://www.julbo.co...formance-lenses ) z porównywaniem okularów fotochromatycznych do zwykłych przeciwsłonecznych w stylu: "odpowiadają kategorii 1 przed ściemnieniem, a po ściemnieniu kategorii 3". Stąd sugestia że różne okulary różnie się ściemniają.

Masz rację, fotochromy działają na UV a nie całe widmo światła słonecznego, ale wciąż zaklejenie (pisząc  "zaklejenie" mam na myśli taśmę izolacyjną albo coś podobnego) połowy szkła i wystawienie na słońce to najprostszy sposób żeby sprawdzić różnicę między barwą "jasną" a "ściemnioną". Po odsłonięci można zobaczyć różnicę zanim ta część zacznie się ściemniać (na moich okularach się sprawdza, zakładam, że na innych fotochromach też)

 

Wracając do tematu, Daniel131, widziałem kilka ocen tych okularów na wiggle.com, gdzie dla kilku osób te okulary nie ściemniały się wystarczająco. Może one już tak mają? 



#10 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 18:50

Zrobiłem test i faktycznie działają, ale jest to raczej delikatna praca fotochromu która jednak nie jest wystarczająca na jazdę pod słońce. Chciałbym Was prosić o fajne sprawdzone przez Was fotochromy, które dają odpowiednie zaciemnienie w słoneczny dzień. Chętnie również poczytam o krótkich Waszych opiniach na temat polecanych fotochromach

#11 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 16 wrzesień 2020 - 19:13

Napisze cos z mojego doswiadczenia. Tez uzywalem fotochromow, Rudego z najszerszym spektrum przepuszczalnosci swiatla, do momentu jak kupilem okulary z normalnym szklem ale z super filtrem. Od tego momentu tylko i wylacznie normalne szkla. Przy tym jaka robote robia dobre filtry, fotochromy wypadaja dosc slabo jesli chodzi o jakosc "obrazu". I to odnosi sie do roznych warunkow oswietleniowych.

#12 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 16 wrzesień 2020 - 20:56

Zrobiłem test i faktycznie działają, ale jest to raczej delikatna praca fotochromu która jednak nie jest wystarczająca na jazdę pod słońce. Chciałbym Was prosić o fajne sprawdzone przez Was fotochromy, które dają odpowiednie zaciemnienie w słoneczny dzień. Chętnie również poczytam o krótkich Waszych opiniach na temat polecanych fotochromach

 

Co masz na myśli, że nie są wystarczające na jazdę pod słońce? Jeśli sytuacja tyczy się jazdy z rana lub wieczorem to będzie problem z fotochromami ze względu na zmniejszone promieniowanie UV. Jeśli w ciągu dnia to trzeba wybrać takie szkła, które bardziej przyciemniają się. 





Dodaj odpowiedź