Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wymiana Łańcucha W Szosie


68 odpowiedzi w tym temacie

#41 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 20 październik 2020 - 13:32

Jeśli chodzi o wosk to pełna zgoda. Jeśli ktoś jeździ w każdych warunkach pogodowych to nie będzie to najlepsza opcja. Zdążyło mi się dwa razy jechać w deszczu i łańcuch nie wydawał szczęśliwych dźwięków już po godzinie.

Jeśli jednak ktoś tak jak ja unika jazdy w mokrym to ciężko mi sobie wyobrazić lepszą alternatywę. Przez jakieś 3k km jedyne co robiłem to przecierałem zwilżoną szmatką co jazdę/dwie, co 300 km po kropli squirta na ogniwo i to wszystko. Łańcuch nie widział myjki ultradźwiękowej ani szejkera.

#42 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 20 październik 2020 - 14:06

Te dolewanie jednak musi sie gdzies "ulatniac". W przypadku wosku sa to jego odrobiny odpadajace od lancucha i zlogi wosku na samym lancuchu i koleczkach przerzutki.  Fakt lancuch w kontakcie z cialem i skarpetka nie brudzi ale syfi w inny sposob.

To dla mnie bylo powodem, dla ktorego przestalem uzywac Squirta. Moze kiedys sprobuje gotowania w wosku alu nie oczekuje, ze bedzie to duzo odmienne od Squirta.

Na smarowidle na jakim jezdze, tez nie robie szejkow, z wyjatkiem czyszczenia roweru po jezdzie w mokrym syfie. Przecieram szmatka od czasu do czasu, a sama aplikacja to podlanie lanucha w kilka sekund. Zostawia lekko szare slady w bezposrednim kontakcie ale jest dla mnie lepszym wyborem niz Squirt.

Smarowanie, wystarcza na wiecej niz Squirt. U mnie, realnie lanuch na Suirt byl w miare cichy, bo super cicho nie bedzie, tak jak ma to miejsce z gestymi oliwkami, do ok ponizej 200km. Po przekroczeniu pewnego dystansu robil sie glosny w dosc szybkim tepie. Np jak jeszcze bylo w miare ok wyjezdzajac z domu, tak juz po kilkudziesieciu km dzwieki juz denerwowaly.

 

Nie wiem jak mozna robic na tym smarze wieksze przebiegi. No chyba, ze jest to kwestia osobistego (roznego) poziomu akceptacji i zadowolenia, o ktorym pisal kolega w poprzednim poscie ;)

 



#43 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 20 październik 2020 - 14:49

Ja może przesadzam ale smaruję jeśli podczas jazdy słyszę terkotanie na kółkach przerzutki :) . Uwielbiam jak podczas jazdy słychać tylko szum opon i wiatru.



#44 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 20 październik 2020 - 16:20

Squirt dopiero po kilku smarowaniach się wycisza. Jak się nałoży na idealnie czysty łańcuch to jest głośny jak cholera już po paru kilometrach.
Tutaj może być duża przewaga gotowania w wosku, bo efekt kilku smarowań się uzyskuje od razu.

#45 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 20 październik 2020 - 16:27

Przewaga wosku na squirtem to przede wszystkim brak złogów.

Minusem są wiórki kokosowe dookoła roweru.

Ja jednak mając dziecko wolę zamieść suche wiórki niż kłócić się z żoną o usmarowane rączki synka.
To rzecz jasna z realnych problemów, bo czysto technicznie i wosk gotowany i wosk w postaci squirta moim zdaniem pracują lepiej od oliwek.

#46 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 27 październik 2020 - 20:36

[...] Moze kiedys sprobuje gotowania w wosku alu nie oczekuje, ze bedzie to duzo odmienne od Squirta. [...]

 

Nawet nie ma co porównywać. Squirt można rozcieńczyć wodą, a wosku który się topi nie można. Już różnica w przebiegach mówi sama za siebie. Okolice 100-150km squirt i nawet ponad 500 km na wosku. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#47 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 27 październik 2020 - 20:55

Za kazdym razem jak juz mam zakupic co potrzeba, to caly czas wizja sterty odpadajacego wosku mnie zniecheca :)
Uzywam rower w mieszkaniu, wiec cokolwiek w desen Squirta u mnie odpada. Z woskiem jest podobnie?

#48 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 27 październik 2020 - 21:05

Odpada sporo całkowicie suchych wiórków przy pierwszej jeździe. Jeżeli priorytetem jest zero odpadania czegokolwiek to woski się raczej nie nadają. Na plus jest to, że łatwo takie wiórki odkurzyć. 


  • lukaszzsch lubi to

Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#49 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 27 październik 2020 - 21:13

To juz jest jakis plus, bo w przypadku tego co odpadalo po Squircie, byly to mazace sie czastki.
Teraz krecac w domu pozostane przy sprawdzonych maziach. Na wiosne wezme sie za wosk, chocby po to, zeby wyrobic sobie opinie.

#50 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 27 październik 2020 - 21:14

Dodam tez ze gotowanie w wosku uzywajac myjki ultradzwiekowej sprawie, ze te przebiegi dochodza do 700km :) (tryb podgrzewania i intensywny ultradzwiekowy jednoczesnie)
  • lukaszzsch lubi to

#51 cowall

cowall
  • Użytkownik
  • 156 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 październik 2020 - 22:35

Mi się właśnie skończyła oliwka Shimano, i muszę coś zamówić. Ten polecany przez Ciebie wosk, to jakie ma zalety względem oliwki do łańcucha?

Dlatego uważam, że do mycia benzyna jest dużo lepsza niż nafta mimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej. Po nafcie masz łańcuch posmarowany mieszanką pozostałości po nafcie.

A w ogólności to polecam pożegnać się z oliwką na rzecz wosku :) No chyba że tyrka w błocie i soli to nie ma wyjścia i trzeba lać na łańcuch oliwkę i często dokładnie myć. Albo nie myć i po zimie wymienić cały napęd.



#52 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 październik 2020 - 23:06

Konkretnie używam Squirt, porównując do np rohloff zalety:
- ~1.5x dłuższe przebiegi między smarowaniem
- ~5x dłuższe przebiegi pomiędzy gruntowym myciem napędu
- jest czyściej, dużo czyściej
- łańcuchy wytrzymują więcej (to na czuja)
- kółeczka przerzutki wytrzymują więcej, w zasadzie trudno powiedzieć ile bo po ~15kkm w szosie są jak nowe :)

Ale uwaga, wymaga umiejętnego stosowania. Napęd musi być w 100% czysty przed pierwszym nałożeniem. Zostawisz nawet minimalną pozostałość oliwki i będzie fail.

#53 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 28 październik 2020 - 07:53

Dodam tez ze gotowanie w wosku uzywajac myjki ultradzwiekowej sprawie, ze te przebiegi dochodza do 700km :) (tryb podgrzewania i intensywny ultradzwiekowy jednoczesnie)


Jaką masz myjkę?

#54 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 28 październik 2020 - 07:56

Konkretnie używam Squirt, porównując do np rohloff zalety:
- ~1.5x dłuższe przebiegi między smarowaniem
- ~5x dłuższe przebiegi pomiędzy gruntowym myciem napędu
- jest czyściej, dużo czyściej
- łańcuchy wytrzymują więcej (to na czuja)
- kółeczka przerzutki wytrzymują więcej, w zasadzie trudno powiedzieć ile bo po ~15kkm w szosie są jak nowe :)

Ale uwaga, wymaga umiejętnego stosowania. Napęd musi być w 100% czysty przed pierwszym nałożeniem. Zostawisz nawet minimalną pozostałość oliwki i będzie fail.


Osobiście robiłem łańcuchy tak:
Łańcuch do słoika i zalany benzyną ekstrakcyjną i zostawiony na noc takie traktowanie dwa razy
Potem płukanie alkoholem Izo dwa razy.

Łańcuchy po takiej kąpieli suche jak wiór i świetnie „przyjmowały” zarówno squirt jak i wosk z garnuszka.

#55 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 08:02

U mnie też benzyna ekstrakcyjna, tyle płukań łańcucha. aż będzie czysta (shake w butelce bo nie posiadam myjki). Najłatwiej to zrobić na nowym łańcuchu, ale na używanym też się da tylko pracy więcej. Po czyszczeniu łańcuch na przysłowiowy gwóźdź i schnie przynajmniej kilka godzin. Pewnie po potraktowaniu izopropylem starczy i 10 minut.

Jak łańcuch jest już „po wosku” to już tak bardzo nie przykładam się do mycia jak za pierwszym razem. Dlatego np. do trenażera mam dedykowany łańcuch smarowany oliwką.

#56 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 28 październik 2020 - 08:03

Po wosku to przepłukuje tylko wrzątkiem.

#57 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 28 październik 2020 - 08:07

Jaką masz myjkę?


Ten model: DK SONIC Professional Ultrasonic Cleaner 2L 60W 28/40KHz Sonic Cleaner with Heater Basket Digital Timer for Jewelry,Ring,Eyeglasses,Denture,Watchband, https://www.amazon.c...p_IJm1PybqTiVaj

Ale gdybym mial kupiwac drugi raz to kupilbym odrobine wieksza

#58 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 28 październik 2020 - 08:08

Długo nagrzewa wosk?

#59 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 28 październik 2020 - 08:10

Długo nagrzewa wosk?


Okolo 15-20min max
  • lukaszzsch lubi to

#60 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 28 październik 2020 - 15:41

0.5 kg wosku w wolnowarze topi się średnio przez 1.5-2h


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll




Dodaj odpowiedź