Skocz do zawartości


Zdjęcie

Canyon Ultimate 2021 - Rozmiar Na Granicy


42 odpowiedzi w tym temacie

#1 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 13:33

Szanowni,

Po kilkunastu latach jazdy na rowerze MTB chciałbym zamienić go na szosę.

Upatrzyłem sobie konkretnie ten model LINK

 

Mój wzrost to 178cm, przekrok 86cm, szerokość barków 43cm.

Kalkulator PPS sugeruje rozmiar 'S' a ja mam ogromne wątpliwości.

Może nie tyle do rozmiaru ramy (pomimo bardzo niskiego przekroku dla rozmiaru S) co do długości mostka i szerokości kierownicy w tym zestawieniu (90mm/390mm)

 

Czy może ktoś z Was miał podobny dylemat i byłby w stanie podpowiedzieć jak podejść do tego tematu?

Rozważam bikefitting, ale to w sytuacji gdy będę musiał zrezygnować z Canyona i zwyczajnie wyjdę z rowerem ze sklepu gdzie dokonam pomiaru. Natomiast na razie Canyon jest nr 1 na liście.

 

Będę wdzięczny za sugestie.



#2 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 28 październik 2020 - 13:35

Ale akurat w przypadku zamówienia Canyona i Twoich wątpliwości BF to bardzo dobre rozwiązanie fitter podpowie Ci po jaką ramę dobrać, a jak rower przyjdzie ustawi Ci go zapewne w ramach ceny.... Zamawiałem w tamtym roku trailowego neurona .... byłem na pograniczu rozmiarów, wziąłem większy, dla większego komfortu. 



#3 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 28 październik 2020 - 13:43

S będzie dobra.



#4 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 13:50

A gdyby była możliwość wymiany 'kokpitu' już na wstępie to czy nie lepszy byłby taki jak dla rozmiaru M (100mm/410mm )?

178cm wzrostu to rozmiar maksymalny dla S i minimalny dla M. Szerokość kierownicy nadal nie jest pod moje barki, ale już trochę lepiej niż 39cm. O ile ma to istotne znaczenie?



#5 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1962 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 październik 2020 - 14:03

Znajomy, który jest nawet wyższy od Ciebie (około 182 cm) ma M i mówi, że rower wydaje się duży, może nawet za duży. Ja mam 176 i sam celowałem zdecydowanie w S. Canyon chyba sam zaleca wybór mniejszego, jeżeli ktoś jest na pograniczu dwóch rozmiarówek.



#6 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 14:21

A tak z Waszego doświadczenie czy powinienem się skupiać na długości mostka i szerokości kierownicy w sytuacji gdy rama jest na pograniczu, a barki mam 4cm szersze niż zalecana - 'książkowa' szerokość kierownicy? Jestem w stanie to określić bez przymiarki w sklepie lub u BF?



#7 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1962 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 październik 2020 - 14:32

Z tą szerokością kierownicy to chyba taka ogólna dyrektywa i błędem byłoby kierowanie się nią bez względu na osobiste preferencje. Sam książkowo powinienem jeździć na kierownicy 42, a zdecydowanie preferuję węższą 40. Trzeba sprawdzić samemu co jest wygodniejsze. Moim zdaniem nie jesteś w stanie tego określić nawet na przymiarce w sklepie lub na BF. Musiałbyś się przejechać na dłuższą trasę. Jazda po placu pod sklepem lub siedzenie na rowerze przyczepionym sztywno do trenażera może mieć się w tym przypadku nijak do warunków panujących w rzeczywistości.



#8 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 14:44

Właśnie tak coś czuję, że plany/marzenia odnośnie Canyon'a skończą się na pomiarach BF i zakupie czegoś lokalnie, tak żebym miał możliwość skorygowania komfortu poprzez wymianę kierownicy i mostka, bez angażowania w to znacznych środków na zakup całego, innego 'kokpitu'...



#9 Born Ready

Born Ready
  • Użytkownik
  • 1427 postów

Napisano 28 październik 2020 - 14:48

Mam 181 cm i dwa lata jeździłem na S, był w sam raz spasowany (mostek 120). Jeździłem na M znajomego i czułem się gorzej.

Kierownice wymieniłem z 42 na 40 cm, mimo że teoretycznie taką (42) powinienem mieć. To samo teraz zrobiłem w Tarmacu.

#10 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 14:51

@BornReady: a czy kojarzysz może, czy wymiary dla S w tym czasie kiedy go kupiłeś był identyczny jak obecnie?

Może coś mylę, ale wydaje mi się, że widziałem geometrię poprzednich roczników i to obecne S zostało przesunięte wymiarami w stronę M.



#11 Born Ready

Born Ready
  • Użytkownik
  • 1427 postów

Napisano 28 październik 2020 - 14:58

Nie wiem, sam musisz porównać. Ja jeżdżę teraz na Tarmacu 54 i tylko to mnie interesuje :)

Jeśli jest tak jak piszesz, to tym bardziej powinieneś kupić S.

Z innej beczki - mam Inflite i w nim jeżdżę na M.

#12 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 15:00

To jeszcze dopiszę pytanie, gdyby ktoś zajrzał z użytkowników:

 

Czy ktoś z osób kto był na granicy rozmiaru i brał rower w domyślnej konfiguracji, przy czym sugerował się wynikiem kalkulatora jest niezadowolony? Pytam bardziej o wiarygodność i błędy wyników z aplikacji PPS.



#13 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1962 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 październik 2020 - 15:15

Wydaje mi się, że źle stawiasz pytanie. Bo co Ci da odpowiedź pozytywna albo negatywna jednego z dziesiątek tysięcy użytkowników. Można w ślepo strzelać, że są takie osoby, które były owszem niezadowolone. To pytanie o osobiste preferencje. Tak jakbyś chciał kupić album muzyczny i pytał czy utwory są fajne i czy może ktoś z nabywców jest niezadowolony po przesłuchaniu :D 



#14 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 28 październik 2020 - 15:17

Nalezy pamietac ze w przypadku Canyona chyba do 30 dni mozesz wyslac im uzywany rowrr spowrotem

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

#15 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 15:23

Panowie, słuszna uwaga. W obydwu przypadkach - dzięki :)



#16 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2198 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 16:40

Patrząc na geometrię to zdecydowanie S, najwyżej będziesz zmieniał mostek/kokpit na dłuższy.

Więcej wątpliwości mam do wysokości główki, mało tam „mm” więc pozycja będzie sportowa. Ale rozumiem że w taki rower celujesz.

#17 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 382 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 28 październik 2020 - 16:58

W lipcu dostalem Canyona Ultimate w rozmiarze L. Kalkulator pokazywał, że jestem na granicy, ale bliżej mi do L niż do M.

Dodatkowo, jeżdżę teraz na Canyonie Roadlite z 2012 też w rozmiarze L więc Ultimate w L-ce wydawał się OK.

Po odbiorze i jeździe próbnej wyszło, że rower jest za długi o jakieś 2 cm. Mógłbym zmówić mniejszy kokpit ale w tej szerokości Canyon ma tylko o 1 cm krótszy.

Do tego L-ka ma korby o długości 175mm co wcale mi nie odpowiadało.

Więc chcąc nie chcąc - odesłałem go.

Szykuje się do zamówienia w przyszłym roku ale M-ki i z dłuższym niż standardowym kokpitem (można złożyć zamówienie z kokpitem innym niż standard - kontakt przed majla przed wpłatą na konto).

Mam wrażenie, że mniejszy rozmiar jest bezpieczniejszy. Ale bike fit albo chociaż przymiarka na do roweru innej marki ale o podobnej geometrii jest najbezpieczniejszy....

Pozdrawiam,
Jarek

PS: Ultimate 2021 ma kierownicę o zmiennej szerokości. Wygląda na fajny patent więc szerokością nie powinieneś się przejmować.

#18 zbrozin

zbrozin
  • Użytkownik
  • 95 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2020 - 20:52

Czym jest albo jak się objawia ta 'zmienna szerokość' w kierownicy?

 

Czy wiecie może czemu w specyfikacji jest kierownica o oznaczeniu CP10, a w ofercie sklepu nie ma takiego modelu?



#19 uysy

uysy
  • Użytkownik
  • 107 postów

Napisano 28 październik 2020 - 21:27

Czym jest albo jak się objawia ta 'zmienna szerokość' w kierownicy?

 

Są śrubki i można sobie zrobić szerzej, albo węziej :) Ale w nowym modelu Aeroad.
2021-Canyon-Aeroad-CFR-carbon-aero-road-
 

PS: Ultimate 2021 ma kierownicę o zmiennej szerokości. Wygląda na fajny patent więc szerokością nie powinieneś się przejmować.

W Aeroad, w Ultimate może kiedyś.
Ktoś tam wyżej pisał, że jeździ na rowerze XX w rozmiarze S i jest tak i tak.
Rozmiarówki innych marek, mają się NIJAK do rozmiarówki Canyona.
Aktualnie jeżdżę na Trek Emonda ALR 5 Disc w rozmiarze 54 (byłem idealnie w środku rozmiaru według tabeli treka). Realnie ten rower jest dla mnie za duży (potwierdzone BF). Powinienem miec rozmiar 52 Treka (czyli S a nie M). Canyon natomiast podaje mi rozmiar XS przy 172cm/82cm i S przy wpisaniu 173cm. Więc opowiadanie komuś, że na rowerze XX w rozmiarze YY jest tak i tak, to na Canyonie bedzie tak samo :). Nie będzie.



#20 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 382 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 28 październik 2020 - 22:40

Faktycznie, pomerdałem z tymi kierownicami. Tam mi się to spodobało w AR że zamarzyłem o tym w Ultimate...

Ale o porównaniu z innym rowerem - nie napisałem o oznaczeniu rozmiaru różnych marek tylko o geometrii - studiując tabelki geometrii Canyona i np. Treka można znaleźć rowery o podobnych wymiarach (chociaż oznaczenia rozmiaru mogą mieć całkiem inne). Tak jak napisałeś - BF to najbezpieczniejsze rozwiązanie ale jeśli ktoś chce próbować czegoś innego to zastępczy rower innej marki może być jakimś rozwiązaniem.

Ostatecznie można wybrać się do Koblencji na przymiarkę, ale wcześniej trzeba się umówić

Pozdrawiam, Jarek

PS: Wygląda na to, że jeśli ktoś jest zainteresowany Ultimate to musi szybko się decydować - dla niektóry modeli (np Ultimate CF SL 8 Disc Aero) termin dostawy to już Sierpień 2021 (!!!)



Dodaj odpowiedź