Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tiagra I Deore

tiagra deore klamkomanetki

25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 17 listopad 2020 - 22:46

Kilka pytań o zestaw Shimano 2 x 10:

1. Czy klamkomanetki Tiagra ST-4700 będą dobrze pracowały z przerzutkami Deore (przód i tył), z przełożeniami jak do górala?

2. Czy przerzutka przednia Tiagra będzie współpracowała z tarczą 38/24?

3. Czy tylne przerzutki Tiagra i Deore można stosować zamiennie, oczywiście uwzględniając pojemność?



#2 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 18 listopad 2020 - 07:20

1. Nie

2. Nie

3. Nie



#3 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 18 listopad 2020 - 12:38

W takim razie jak skompletować coś takiego: 2x10, tył 11/34, przód 38-40/24-26, klamkomanetki szosowe? 



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 listopad 2020 - 12:42

Najlepiej GRX RX400, od biedy Tiagra 4700.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 18 listopad 2020 - 13:29

W zasadzie pasuje mi Tiagra, jednak chciałbym typową tarczę 50/34 z przodu zastąpić mniejszą, której Tiagra nie oferuje, np. 38/24 (są takie Suntoury). Pytałem więc, czy można ją czymś zastąpić. Natomiast grupa GRX kosztuje 2 razy więcej przy podobnej jakości, dlatego wolałbym Tiagrę, ewentualnie Deore.



#6 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 18 listopad 2020 - 14:55

No to może manetki i tylna przerzutka Tiagra 4700, a korba i przednia przerzutka MTB? Bo chyba ciąg linki przedniej przerzutki jest taki sam w 10s dla MTB i Tiagry 4700?



#7 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 18 listopad 2020 - 15:08

W zasadzie pasuje mi Tiagra, jednak chciałbym typową tarczę 50/34 z przodu zastąpić mniejszą, której Tiagra nie oferuje, np. 38/24 (są takie Suntoury). Pytałem więc, czy można ją czymś zastąpić. Natomiast grupa GRX kosztuje 2 razy więcej przy podobnej jakości, dlatego wolałbym Tiagrę, ewentualnie Deore.

 

Shimano ma tarcze przełajowe 46T, pozagrupowe, technologicznie coś pomiędzy Tiagrą a 105


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 listopad 2020 - 15:11

Bo chyba ciąg linki przedniej przerzutki jest taki sam w 10s dla MTB i Tiagry 4700?

Nie testowałem tej konkretnej kombinacji, ale na 99% nie jest. Tiagra to przerzutka zgodna ze standardem 11-rzędowym w szosie, a MTB ma ciąg typowy dla Dyna-Sys.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 18 listopad 2020 - 15:13

Tiagra to przerzutka zgodna ze standardem 11-rzędowym w szosie, a MTB ma ciąg typowy dla Dyna-Sys.

 

Z tyłu tak jest, ale z przodu ciąg linki jest chyba taki sam.
 



#10 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 18 listopad 2020 - 15:20

No to może manetki i tylna przerzutka Tiagra 4700, a korba i przednia przerzutka MTB? Bo chyba ciąg linki przedniej przerzutki jest taki sam w 10s dla MTB i Tiagry 4700?

 

Jak najbardziej, tylko pytanie - jaka korba i jaka przerzutka. Wydawało mi się, że Deore jest generalnie kompatybilne z Tiagrą i w zasadzie można stosować je wymiennie, oczywiście uwzględniając dopasowanie liczby zębów i pojemności.

 

Obecnie mam zestaw Sora 3x8, z przodu 50/40/30, z tyłu 12/32. W zasadzie tarcza 50 nie jest mi potrzebna, bardzo rzadko z niej korzystam, za to brakuje mi najmiększych przełożeń. Dlatego chciałbym sklecić coś niedrogiego, zdecydowanie lżejszego w kręceniu pod górę. Jeżdżę tym głównie szosy gorszej jakości, rzadziej drogi polne i leśne. Potrzebuję tak przerobić sprzęt, aby dało się tym jeździć pod dobrych leśnych drogach w górach typu Kaczawskie, Sowie, Wałbrzyskie.



#11 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 18 listopad 2020 - 20:07

 

Obecnie mam zestaw Sora 3x8, z przodu 50/40/30, z tyłu 12/32. W zasadzie tarcza 50 nie jest mi potrzebna, bardzo rzadko z niej korzystam, za to brakuje mi najmiększych przełożeń. Dlatego chciałbym sklecić coś niedrogiego, zdecydowanie lżejszego w kręceniu pod górę. Jeżdżę tym głównie szosy gorszej jakości, rzadziej drogi polne i leśne. Potrzebuję tak przerobić sprzęt, aby dało się tym jeździć pod dobrych leśnych drogach w górach typu Kaczawskie, Sowie, Wałbrzyskie.

 

Nie wiem jaki masz rower ale co właściwie nie pasuje Ci w obecnym napędzie? Chcesz założyć do szosy korbę od MTB? Zmień kasetę na 11-34 i będziesz miał od razu lżej, bez szukania kwadratowych jaj Z tego co piszesz wynika że jeździsz głównie szosą albo drogami utwardzonymi, nie wiem zatem jak obywasz się bez tarczy 50T, nie jeździsz chyba tylko pod górę? Tak jak pisałem wcześniej rozważ korbę przełajową ale z gory na takiej już nie dokręcisz,


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#12 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 listopad 2020 - 20:45

Z tego co piszesz chcesz zmienić cały napęd na 10 biegowy. W przypadku Srama osprzęt 10sp jest kompatybilny między mtb i szosą.

 

A nawet z tego co czytam 11sp szosowy jest kompatybilny z 10sp szosa/mtb.



#13 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 18 listopad 2020 - 21:53

Nie wiem jaki masz rower ale co właściwie nie pasuje Ci w obecnym napędzie? Chcesz założyć do szosy korbę od MTB? Zmień kasetę na 11-34 i będziesz miał od razu lżej, bez szukania kwadratowych jaj Z tego co piszesz wynika że jeździsz głównie szosą albo drogami utwardzonymi, nie wiem zatem jak obywasz się bez tarczy 50T, nie jeździsz chyba tylko pod górę? Tak jak pisałem wcześniej rozważ korbę przełajową ale z gory na takiej już nie dokręcisz,

 

Chyba dość wyraźnie opisałem, co mi nie pasuje. Spróbuj mi raczej wyjaśnić, w jaki sposób zmiana kasety z 32 na 34 znacząco wpłynie  na komfort korzystania? Bo moim zdaniem wcale. I skąd czerpiesz przekonanie, że potrzebuję cokolwiek "dokręcać"? 

 

 

Z tego co piszesz chcesz zmienić cały napęd na 10 biegowy. 

 

Rozważam. Brakuje mi trochę przełożeń w środku kasety. 



#14 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 19 listopad 2020 - 02:50

Rozważam. Brakuje mi trochę przełożeń w środku kasety. 

 

Napisałeś że szukasz czegoś lżejszego w kręceniu pod górę, zrozumiałem to jako brak odpowiednich przełożeń, co zresztą w pewien sposób również potwierdzasz wspominając o kasecie, rzecz w tym że od zmiany korby z 3 rzędowej na 2 rzędową w środku kasety nic Ci nie przybędzie. Zwyczajnie próbuję rozumieć Twoje potrzeby. Masz typową na góry kasetę i do tego korbę 50/40/30, tarczy 50T nie używasz, no niech Ci będzie, pozostaje nadal 40T i 30T, czego oczekujesz zatem po zmianie korby? Skoro 50T nie potrzebujesz to wszystkie korby szosowe odpadają, zadałem zatem zasadne chyba pytanie czy chcesz do swojego roweru wsadzić korbę MTB? W Deore MC4100 masz np. 36T na tarczy i na 26T na młynku, czy to zwiększy ilość wygodnych dla Ciebie przełożeń pośrednich? Sam sobie policz.


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#15 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 19 listopad 2020 - 07:40

Chcę lżej.

 

Kierunki postępowania są dwa:

1. Do tego, co mam, znajduję korbę 46/36/26 i odpowiednią przerzutkę. Tanio i szybko, ale zostaje dziura w kasecie.

2. Wymieniam zestaw na 10-rzędowy. To wymaga wymiany wszystkiego. Pasuje mi Tiagra, ale znowu jest problem wielkości tarcz z przodu, potrzebne są jakieś z MTB, a do nich odpowiednia przerzutka. Dużo drożej, ale dużo lepiej, np. możliwość wymiany hamulców na hydrauliczne (mam tarczowe Textry na drucie, kiepsko się sprawują).

 

W obu kierunkach jest to samo pytanie - jaki zestaw z przodu zastosować, żeby pracował z klamkomanetkami szosowymi Shimano. Ma mieć mniejsze tarcze, niż szosa. Optymalny wydał mi się zestaw: 11/34 i 24/38. Nie musi być Shimano, ważne, aby poprawnie współpracował z klamkomanetkami.

 

Dodam, że odrzucam wymianę na grupy gravelowe Shimano i Srama - przy podobnej jakości są droższe o jakieś 50%.



#16 Krzysztof63

Krzysztof63
  • Użytkownik
  • 106 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 25 listopad 2020 - 09:45

Jak zwykle, gdy pada pytanie o konkrety, zapada taka niezręczna cisza. Nic nowego.



#17 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2020 - 09:59

a moze ludzie nei wiedzą jak Ci pomóc ? a może jak chcesz już takie dziwactwo uprawiać :) to zastosuj korbę z mtb przerzutki z mtb klamki do hamownaia a przerzutki w górnym chwycie do przerzucania ? 

 

może ten artykuł Ci pomoże. https://rowerowepora...werze-szosowym/


  • X-RAY lubi to

#18 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 25 listopad 2020 - 10:14

Wymyśliłeś sobie napęd w bardzo nietypowej konfiguracji. Żeby było jak Ty chcesz to trzeba połączyć elementy napędu szosowego z mtb. Nie wiadomo ja to za bardzo będzie działało, bo teoretycznie napędy szosowe i mtb są ze sobą nikompatybilne, więc nie oczekuj że ktoś Ci poda konkretne rozwiązanie. Może i by się dało to zrobić, ale może trzeba zastosować tu jakieś druciarstwo.

Tak jak napisałem wcześniej, można spróbować zastosować korbę od mtb i przerzutkę przednią od mtb. Ale i tutaj mogą być problemy. W korbie mtb jest inna linia łańcucha, inny Q-factor, nie wiem czy te rzeczy będą Ci przeszkadzały? Jeśli masz ramę szosową to może być trudność ze znalezieniem przerzutki mtb z dolnym ciągiem. Może jakieś stare Deore LX by się nadawało.

Jak masz czas i pieniądze to możesz sobie poeksperymentować, nie oczekuj że ktoś zrobi to za Ciebie. Poza tym, kto miałby Ci tą modyfikację zrobić? Ty sam czy jakiś serwis rowerowy? Bo chyba żaden serwis rowerowy nie podejmie się takiego druciarstwa, gdzie nie wiadomo jaki będzie tego efekt.


  • X-RAY lubi to

#19 X-RAY

X-RAY
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądWarszawa / Jelenia Góra

Napisano 25 listopad 2020 - 14:32

zastosuj korbę z mtb przerzutki z mtb klamki do hamownaia a przerzutki w górnym chwycie do przerzucania ? 

 

 

:lol:  :lol:  :lol:


Bianchi Oltre XR3 Disc

Accent Freak 

Bulls Copperhead 3


#20 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2020 - 15:41

Tez sie usmialem jak to pisalem, ale uznalem ze to rozwiaze problem

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
  • X-RAY lubi to



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tiagra, deore, klamkomanetki