Skocz do zawartości


Baton energetyczny samoróba.


94 odpowiedzi w tym temacie

#21 Moras

Moras
  • Użytkownik
  • 49 postów
  • SkądOtwock

Napisano 27 luty 2011 - 16:19

prozor Genialna sprawa te batoniki, co prawda jeszcze ich nie zrobiłem, za to już wiem co zastąpi corny/snickersa w kieszeni mojej koszulki ;D.

#22 Gosc_cyclist23_*

Gosc_cyclist23_*
  • Gość

Napisano 27 luty 2011 - 16:31

jestem bardzo zadowolony że temat który zainicjowałem żyje takim tempem i znajduje zainteresowanie wśród forowiczów

jestem pełen uznania hmm i podziwiam porozor-a za to pichcenie

na początku jakiś user1225 napisał czy wiem czego chcę?

teraz wiem na 100%

[/b]mam gotowe sprawdzone przepisy, komponuję sobie wg własnego podniebnienia, jak taniej to też fajnie bo starcza na inne rzeczy, i najważniejsze - w zdecydowanej większości wiem co jem i w jakim procesie jest to sporządzane

jutro zakupy i pieczenie, nie mogę się doczekać

wszystkim smacznego i pomyślności a doświadczenia i przepisy na forum

#23 pawel0klosek

pawel0klosek
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądRyki

Napisano 27 luty 2011 - 20:05

wiec, widze ze jak zacznie sie sezon to wiem co bede pichcil na wycieczki. Zapewne wygladaja jak smakuja ^^ trzeba bedzie sprobowac tego przepisu. I musze przyznac ze na tym forum mozna wiele znalezdz z czego jestem bardzo zadowolny. Bede nowy w tej "branzy" ale chce jak najwiecej wiedziec. No a na wyjazdach tylko batonikami sie zywicie i jakim piciem? czy na dluzsze np. 5-7h bierzecie cos kakretnego np. kanapeczka?

#24 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 27 luty 2011 - 21:18

Ja tam biorę coś konkretnego na każdą trasę powyżej 1,5h, najczęściej jest to bułka z dżemem. Na długich trasach trzeba dużo i często jeść i pić, najlepiej co pół godziny jakaś bułka albo baton. Oczywiście takie żywienie przy mocniejszej jeździe, przy tapu tapu to można i 4 godziny jechać z samą wodą :-D

#25 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 27 luty 2011 - 21:35

Ostatnimi czasy, znaczy zima zdarzało mi się przejeżdżać ponad 100km trasy bez jedzenia i na 100ml. picia. Tak to jest jak się nie chce grzebać w rękawicach po kieszeniach i walczyć z zimnym jedzeniem. Ale tak na serio to ostatnio jeżdżę praktycznie tylko na pieczywie z dżemem, ewentualnie na bananie. Ale za jakiś czas będzie trzeba sporządzić własnoręcznie batony, o ile pamiętam to smakowo były lepsze niż sklepowe.

#26 user1215

user1215
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 01 marzec 2011 - 10:53

jestem bardzo zadowolony że temat który zainicjowałem żyje takim tempem i znajduje zainteresowanie wśród forowiczów

jestem pełen uznania hmm i podziwiam porozor-a za to pichcenie



Też jestem bardzo wdzięczny za przepis i obrazowe pokazanie jak i co, na pewno spróbuje!

na początku jakiś user1225 napisał czy wiem czego chcę?

teraz wiem na 100%


Jak by kogoś interesowało, to te batoniki wg. podanego przepisu mają jakieś 25-30 % tłuszczu. Więc nie wiem dlaczego tak się obrażałeś na komercyjne batony. W Lidlu jest kilka smaków batonów tego typu i niektóre mają niecałe 8% tłuszczu.

#27 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 marzec 2011 - 12:38

Widzisz, tłuszcz tłuszczowi nie równy - co innego tłuszcze wielonienasycone zawarte np. w maśle, albo jeszcze gorzej tłuszcze w odmianie trans (margaryna itd...), a co innego tłuszcze jednonienasycone. Kwasy tłuszczowe jednonienasycone, obecne obficie w oleju z oliwek i orzeszkach ziemnych, wykazują własności ochronne przed wystąpieniem choroby niedokrwiennej serca i zawału serca. Oczywiście tłuszcze wielonienasycone omega-3 zawarte w rybach, ale tez i np. w orzechach włoskich są dobrymi tłuszczami.

Tak dla wyjaśnienia typ kwasów tłuszczowych:
Nasycone: Masło, sery, mięso, produkty mięsne (hamburgery, kiełbasy), mleko i jogurt pełnotłuste, ciasta, makarony, słonina, tłuszcz z pieczeni, twarde margaryny i tłuszcze do pieczenia, olej palmowy, orzechy kokosowe.
I tutaj mam zagwozdkę, bo ponoć olej kokosowy jest bardzo zdrowy...

Jednonienasycone: Oliwki, olej rzepakowy, orzechy (pistacjowe, laskowe, migdały), orzeszki ziemne, awokado oraz oleje z tych produktów.

Wielonienasycone:
Typu omega-3: łososie, makrele, śledzie, pstrągi (szczególnie bogate w kasy omega-3 długołańcuchowe EPA czyli kwas eikosapentaenowy oraz DHA czyli dokosaheksaenowy). Orzechy włoskie, olej rzepakowy, soja i len oraz oleje z tych produktów (szczególnie bogate w kwas alfa-linolenowy).

Typu omega-6: ziarna słonecznika, sezam, orzechy włoskie, kiełki pszenicy, soja, kukurydza oraz oleje z tych produktów.

Kwasy tłuszczowe typu trans: Niektóre tłuszcze do smażenia (uwodornione oleje roślinne) stosowane do wyrobu ciastek, herbatników i makaronów, produkty mleczne, tłuste mięso wołowe i owcze.

Unikamy oczywiście po części tych pierwszych, a zwłaszcza ostatnich! Na trochę pierwszych można sobie pozwolić... Co do omega-3 w batonach raczej sobie nie wyobrażam łososia czy makreli ;-), za to siemię lniane czy orzechy włoskie i owszem.

Unikanie za wszelką cenę wszelkich tłuszczów jest głupotą. Trzeba po prostu wiedzieć czego unikać. Poza tym tłuszcze mają to do siebie, że tłumią uczucie głodu na znacznie dłużej, niż np. słodki batonik. Jeśli ktoś chce sobie zrobić eksperyment, to warto zjeść np. słodki batonik sam i posmarowany masłem orzechowym (to praktycznie sama miazga z orzechów ziemnych) - to drugie zaspokoi głód na dłużej, to pierwsze zapewni jedynie duży skok insuliny i zaraz chce się następną porcję. Tłuszcz (ale ten "dobry"!) przedłuża proces wchłaniania węglowodanów, zwłaszcza jeśli są one bogate w błonnik obecny w warzywach, owocach, fasoli, płatkach owsianych, który może drastycznie zwolnić przechodzenie węglowodanów do krwi.
No i na koniec - faktycznie optymalną dawką tłuszczu w pożywieniu powinno być te 30 - 35% całkowitej energii pożywienia, jednak większość - 20 - 25% energii powinno być dostarczane w postaci tłuszczów jedno- i wielonienasyconych.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#28 Gosc_cyclist23_*

Gosc_cyclist23_*
  • Gość

Napisano 01 marzec 2011 - 14:09

user 1225

kolego sympatyczny bez urazy ale wtedy odebrałem Twój post troszeczkę jako napastliwy -czyżbym nie wiedział co to tłuszcze, nie takie były moje intencje i kolega prozor post wcześniej rozwinął temat

user 1225 dzięki za post bo czułem się trochę przez Ciebie obsztorcowany stwierdzeniem czy wiem o co mi chodzi, myślę że sprawę wyjaśniliśmy, moją intencją jest dzielić się moimi wątpliwościami wśród hmm chba bez komentarza wspaniałymi kucharzami na forum i to jest wartość tego forum, nasze przepisy są sprawdzone, reklamujemy je sami, dzielimy się swoją wiedzą której każdy z nas poszukuje a śledząc inne fora np. co do fitnesu czy pakowania to więcej tam reklamy i sprzedaży koksów (nie mylić z suplementami)

bywam w LIDL-u więc podeślij co to takiego jest, bo zdanie mam mieszane - dla mnie tam hmm takie NRD-owskie jedzenie (było coś takiego) :-D , czasem coś włoskiego?, chińskiego?, hiszpańskiego? - raczej takie wymiatanie sklepów - czyli co nie na półkę w sklepie to do dyskontu

#29 user1215

user1215
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 01 marzec 2011 - 14:59

user 1225

kolego sympatyczny bez urazy ale wtedy odebrałem Twój post troszeczkę jako napastliwy -czyżbym nie wiedział co to tłuszcze, nie takie były moje intencje i kolega prozor post wcześniej rozwinął temat


Przepraszam, czasami niepotrzebnie mam taki ton ;) Chciałem zwrócić uwagę na to, co napisał Prozor. Same tłuszcze nie są złe. Złe są proporcje w których je zazwyczaj spożywamy, tzn. za dużo zjadamy tych, które są dla nas najłatwiej dostępne i najtańsze.

#30 Gosc_cyclist23_*

Gosc_cyclist23_*
  • Gość

Napisano 01 marzec 2011 - 15:21

właśnie chodzi o dyskusję i podzielenie się doświadczeniami

szukam dobrych przepisów na awokado, sałatkę z awokado - bo zajadam się nią z jajkiem i cebulką wiadomo coś jeszcze dorzucam tylko że dla mnie połówka wystarczy ona szyko czernieje a nie wiem jak mam to "przemycić" córce

#31 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 marzec 2011 - 19:50

Z całym szacunkiem cytując Ciebie: załóż nowy wątek "szukam przepisów na awokado", opatrz logiem i wyślij w świat... Trzymamy się tematu. Baton samoróba to baton samoróba. Jeśli z awokado to czemu nie? Ale nie sałatka...

Google Twoim przyjacielem jest... No dobrze - w drodze wyjątku, polecam kwestię smaku - znajdziesz tam multum przepysznych dań z awokado. Coś na pewno dla córci dobierzesz - moja uwielbia np. kanapkę z awokado, kurczakiem i majonezem czy też pastę z awokado, kremowego serka i papryki (piękna jest i przesmaczna!) albo sałatka z kiwi, gruszką i awokado - wszystko na zielono i bardzo apetycznie, na dodatek na słodko (moja odmiana - dodaję troszkę miodu i nieco przepis modyfikuję). Pycha!

Ciemnienie warzyw po krojeniu - to utlenianie. Wystarczy skropić sokiem z cytryny... Lub innym kwasem - np. octem owocowym. Taaak, po to się kropi sałatki octem/sokiem z cytryny. Nie tylko dla smaku, ale również - a może przede wszystkim - dla wyglądu ;-)

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#32 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 01 marzec 2011 - 22:20

Znalazłem przepis który stosowałem do wyrobu batonów http://mikemtb.org/porady/baton.htm a tak po za tym jak coś komuś nie pasuje to w googlach można trochę przepisów znaleźć.

#33 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 02 marzec 2011 - 17:13

Dzisiaj mama zrobiła mi batoniki z przepisu użytkownika Prozor, dodatkowo dodała po wierzchu czekoladę. Przy pierwszym spróbowaniu okazały się bardzo smaczne, zobaczymy jak ostygną i trochę stwardnieją.
Fotki:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#34 tomiek

tomiek
  • Użytkownik
  • 270 postów
  • SkądMałopolska ok.Gorlic

Napisano 02 marzec 2011 - 17:25

borasad,
Toś narobił, (smaku) :-P :-)
Nie wiem czy takie batoniki sprawdza sie np w lato chodzi o tą czekoladę rozpłynie sie to nim sie zdąży zjeść.

#35 maciej1408

maciej1408
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • SkądWlkp

Napisano 02 marzec 2011 - 17:31

Na lato raczej się nie nadadzą ale na taką pogodę jak teraz to idealnie ;)

#36 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 02 marzec 2011 - 17:36

Do lata to nie ma szans wytrzymać. Nie tylko ja je będę jadł ale także reszta rodziny. Przez to obstawiam, że batonów starczy na jakieś 2 tygodnie.

#37 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 03 marzec 2011 - 23:52

Obstawiam, że nawet tygodnia nie wytrzymają ;-) - z czekoladą i (nie daj Boże...) z kondensatu mlecznego słodzonego to u mnie nie ma szans na dłuższą dostępność do spożycia. Dzieciaki i żonka pożrą....

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#38 RafalK

RafalK
  • Użytkownik
  • 457 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 marzec 2011 - 14:00

Właśnie zrobiłem drugą blachę i na gorąco mam kilka uwag.
Mianiowicie do pierwszej porcji (blachy) dodałem mleko skondensowane niesłodzone z dodatkiem miodu efekt batoniki utrzymywały miękkość przez kilka dni, ale nie były takie spójne.
Do drugiej porcji (blachy) dodałem mleko skondensowane słodzone i już po godzinie były bardziej twarde.
Poziom "słodkości" między pierwszą partią a drugą jest porównywalny. Ważne jest też aby bakalie były pokruszone, pokrojone itd. batonik wtedy nie jest taki łamliwy.

#39 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 marzec 2011 - 15:00

Cukier się karmelizuje przy wygrzewaniu, dlatego są bardziej twarde/chrupkie. Do poprawienia spójności można dodać łyżkę (lub więcej - zależy od ilości) mąki lub jajko - w pierwszym przypadku nadmiar wilgoci zostanie związany przez mąkę, po wypieku zwiąże strukturę. W drugim białko ścinając się również zwiąże strukturę (baton proteinowy?! ;-)). Można oba sposoby połączyć.
Partię na mleku słodkim dzieciaki mi prawie całą pożarły. Dla mnie były trochę za słodkie, ostatnia porcja jest na miodzie (dwie łychy na całość), nie za słodkie, ale dla mnie dobre.
Oczywiście, bakalie należy rozdrobnić, ale z głową - nie za drobno. Jedynie rodzynkom daję spokój, resztę siekam np. morele na paski, orzechy kruszę.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#40 Perkoz

Perkoz
  • Użytkownik
  • 265 postów
  • SkądWołomin

Napisano 10 marzec 2011 - 21:27

Mam pytanie, dotyczące tych batonów. Czy można dorzucić do nich siemie lniane ? Jak poczytałem dziś etykietę, to się okazuję, że to zawiera niesamowite ilości sodu i potasu, oraz innych minerałów.



Dodaj odpowiedź