Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kupiłem Korbę Dura-Ace


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 14 grudzień 2020 - 21:52

Możecie mi rozjaśnić temat korby. Kupiłem korbę Dura-ace FC-9100. Na pudełku jest narysowany symbol suportu 68 70 mm.

Mam Canyon' a Ultimate. Mufa 86mm. 

Ta korba nie podejdzie do mojego roweru?

Są korby Dura-ace na mufę 86 mm czy ja coś pomieszałem?

Zrobiło mi się cieplej bo nie chce mi tego odsyłać do Niemiec.

 

Dzięki



#2 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 14 grudzień 2020 - 22:44

Ja bym odesłał.

Ale nie dlatego, że nie będzie pasować.

Ale z powodu: "Jak do cholery można wypuścić coś takiego. Brzydkie, asymetryczne z wyglądem godnym max sory. fc-7900 (a nawet niech już będzie i fc-9000) wygląda przy tym jak dzieło sztuki"



#3 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 14 grudzień 2020 - 22:47

A jaki masz wklad suportu? Masz pressfit pod korbe 24mm? Bo tam wchodza lozyska do srodka i praktycznie licuja sie z rama i dzieki temu mozesz uzyc korbe ktora kupiles

https://bike.shimano...om-bracket.html

#4 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 14 grudzień 2020 - 22:57

Do tej pory miałem SM-BB72-41B. Teraz kupiłem 

SM-BB92-41.

#5 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 14 grudzień 2020 - 23:01

Dlaczego na pudełku jest narysowny symbol suportu z podpisem 68-70 mm ?



#6 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 684 postów

Napisano 14 grudzień 2020 - 23:04

Dla zmyły. Tu masz informację, że jest to m.in. kultowy wygląd "Nowa konstrukcja (wraz z jego kultowym wyglądem)..." - też chyba dla zmyły.

https://bike.shimano...0/FC-R9100.html

Ale niżej w tabelce masz zgodne BB:

 

Zalecany suport_Wciskany SM-BB92-41B Zalecany suport_Gwintowany (normalny) BB-R9100

 

Oczywiście na tym co masz teraz też pójdzie.



#7 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 15 grudzień 2020 - 10:10

Wszystkie mufy suportow, typu BB90, BB86 sa robione pod standard korb Shimano. Oznaczenie 68-70, to w zaleznosci od tego jak na ta informacje sie patrzy, moze to byc histoyczna pozostalosc lub shimanowski wybieg w przyszlosc.
68-70 to byla szerokosc mufy BSA, do tego dochodzily miski z zew. lozyskami, nie pamietam ile one mialy 10-11mm. W BB86, tak jak napisal KMQ, lozyska sa w mufie, wiec po szerokosci +/- podkladki wychodzi na to samo.
Oba wspomniane suporty, to dokladnie ten sam system, 92 musi byc jakos lepszejszy, bo jest lzejszy i drozszy, no i ma wyzszy numer :) Jak ten obecny wklad jest jeszcze ok, to mozesz go dojechac i pozniej zalozyc ten 92.
Apropo ich suportow, moze komus sie przyda, wcześniej odroznieniem suportu do mtb i szosy byla literka "b" (szosa). Pozniej wprowadzili numeryczne rozroznienie 72 i 92 to szosa, 71, 91 mtb.

#8 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 15 grudzień 2020 - 10:17

Dzięki. Ulżyło :-)

 

Chyba stary się posypał, bo rusza się część z otworem. Tam gdzie wchodzi korba. Nie znam fachowej nazwy. Jak kręcę korbą na stojaku na twardych przełożeniach to inaczej działa. W czasie jazdy nie do wyłapania.



#9 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 871 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 15 grudzień 2020 - 10:29

Pewnie łożysko się rozsypało, kulka wypadła albo się ukruszyła. Wymień profilaktycznie i z głowy za jedną robotom.



#10 elessar

elessar
  • Użytkownik
  • 47 postów

Napisano 17 marzec 2021 - 09:50

Wszystkie mufy suportow, typu BB90, BB86 sa robione pod standard korb Shimano. Oznaczenie 68-70, to w zaleznosci od tego jak na ta informacje sie patrzy, moze to byc histoyczna pozostalosc lub shimanowski wybieg w przyszlosc.
68-70 to byla szerokosc mufy BSA, do tego dochodzily miski z zew. lozyskami, nie pamietam ile one mialy 10-11mm. W BB86, tak jak napisal KMQ, lozyska sa w mufie, wiec po szerokosci +/- podkladki wychodzi na to samo.
Oba wspomniane suporty, to dokladnie ten sam system, 92 musi byc jakos lepszejszy, bo jest lzejszy i drozszy, no i ma wyzszy numer :) Jak ten obecny wklad jest jeszcze ok, to mozesz go dojechac i pozniej zalozyc ten 92.
Apropo ich suportow, moze komus sie przyda, wcześniej odroznieniem suportu do mtb i szosy byla literka "b" (szosa). Pozniej wprowadzili numeryczne rozroznienie 72 i 92 to szosa, 71, 91 mtb.

Temat już stary i wyjaśniony, jednak gwoli sprostowania - mufa 68mm to BSA, czyli gwint angielski, a 70mm to ITA, czyli gwint włoski. Stary, klasyczny podział. Z reguły ramy produkowane kiedyś we Włoszech miały mufy ITA. Aczkolwiek moja włoska rama ma akurat mufę BSA.
  • qzn lubi to

#11 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 marzec 2021 - 10:53

"Dlaczego na pudełku jest narysowny symbol suportu z podpisem 68-70 mm ?"

To oznaczenie, że długość osi nie będzie pasować do ram MTB z mufą suportu BSA 73 czy zjazdówki z mufą 83mm.

Do pressfittów w rowerach szosowych oczywiście też się ta oś zmieści: szerokość po zewnętrznej stronie łożysk suportu shimano wkręconego w mufę BSA albo ITAL to 89,5mm, i taka sama szerokość (ew. z użyciem odpowiednich podkładek) wychodzi w ramie pressfit. 

Reasumując, szukasz suportu do ramy BB86 na oś 24mm, czyli na przykład BB4124PS od Tokena.

 


#12 elessar

elessar
  • Użytkownik
  • 47 postów

Napisano 17 marzec 2021 - 11:04

Tak jest, standard 68 lub 70 mm odnosi się do ram szosowych.



Dodaj odpowiedź