Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wymiana Łożysk W Kołach Campy - Prasa Do Łożysk


11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 08 styczeń 2021 - 18:55

Witam,

Posiadam koła Campagnolo Scirocco g3 na których zrobiłem ponad 10 tys kilometrów i ostatnio przy czyszczeniu roweru sprawdziłem pod palcami jak obracają się łożyska. Niestety czuć chrobotanie i szarpanie łożysk choć po zakręceniu kołem toczą się idealnie i podczas jazdy nie dają oznak zużycia. Chciałbym je wymienić zanim się rozsypią na drodze. Nierówna praca pod palcami nie wróży im wielu kilometrów w przyszłości. Co do wyboru łożysk to sprawa wydaje mi się oczywista i wezmę łożyska jakiejś dobrej firmy z górnej półki. Problem zaczyna się w momencie wymiany. Moglibyscie polecić jakąś praskę do łożysk nie za miliony monet? Będzie to jednorazowa akcja lub w przyszłości kolejna więc nie chciałbym inwestować dużych pieniędzy w to urządzenie. Proszę o jakieś propozycje. Z góry dziękuję

#2 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 09 styczeń 2021 - 13:47

Witam,

Posiadam koła Campagnolo Scirocco g3 na których zrobiłem ponad 10 tys kilometrów i ostatnio przy czyszczeniu roweru sprawdziłem pod palcami jak obracają się łożyska. Niestety czuć chrobotanie i szarpanie łożysk choć po zakręceniu kołem toczą się idealnie i podczas jazdy nie dają oznak zużycia. Chciałbym je wymienić zanim się rozsypią na drodze. Nierówna praca pod palcami nie wróży im wielu kilometrów w przyszłości. Co do wyboru łożysk to sprawa wydaje mi się oczywista i wezmę łożyska jakiejś dobrej firmy z górnej półki. Problem zaczyna się w momencie wymiany. Moglibyscie polecić jakąś praskę do łożysk nie za miliony monet? Będzie to jednorazowa akcja lub w przyszłości kolejna więc nie chciałbym inwestować dużych pieniędzy w to urządzenie. Proszę o jakieś propozycje. Z góry dziękuję


Łożyska w dłoń i jedziesz do castoramy

Bierzesz pręt fi8, nakrętki M8 i podkładki o średnicy minimalnie mniejszej od średnicy łożysk.

Wciskasz nowe łożyska poprzez stare, które wybijasz młoteczkiem.

Całość wyjdzie Max. 20 zeta, robiłem tak koła zippa i koła mavic.

#3 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 styczeń 2021 - 08:13

to co kolega powyżej, albo w wersji mającej jeszcze kilka zastosowań: https://bitul.pl/pl/...AWOWY PT001/250



#4 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 10 styczeń 2021 - 11:22

Jakiejkolwiek domowej metody bys nie uzyl, upewnij sie ze lozyska nie beda wciskane narzedziem opierajacym sie tylko na wew biezni.

#5 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 10 styczeń 2021 - 12:55

Dlatego napisałem żeby użył starego, wybitego łożyska.

#6 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 11 styczeń 2021 - 10:13

Okej tak zrobię. Dziękuję za pomysł

#7 Daniel131

Daniel131
  • Użytkownik
  • 106 postów

Napisano 15 styczeń 2021 - 11:29

Chciałbym również zapytać o wybór łożysk. Jaka jest przewaga o ile jest łożysk ceramicznych nad zwykłymi? Warto inwestować?

#8 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 15 styczeń 2021 - 11:35


tldr: nie.



#9 uraz

uraz
  • Użytkownik
  • 1726 postów
  • SkądLublin

Napisano 30 styczeń 2021 - 13:20

Wybijanie łożysk maszynowych młotkiem i punktakiem / śrubokrętem niszczy gniazda w których są one osadzone - odradzam.

 

Najlepiej używać dedykowanych pullerów, a do domowych (sporadycznych) zastosowań młotka bezwładnościowego z regulowanymi końcówkami do łożysk. 


Cycling Order ★ Black is the new fluo ★ Don't feed the troll


#10 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 30 styczeń 2021 - 13:44

Niby tak, ale wszystkie łożyska, które wybijałem wypadały praktycznie same po pierwszym strzale z młotka gumowego.

Myślę, że nie ma co tutaj dramatyzować.

#11 qzn

qzn
  • Użytkownik
  • 534 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 styczeń 2021 - 14:54

akurat w campie łożyska z piasty wybijasz osią, więc idzie równo po całym obwodzie :) z bębenka fakt, lepiej ściągaczem.



#12 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 30 styczeń 2021 - 19:22

Kolejna kwestia sa zalecenia producentow aby nie instalowac ponownie wybitych lozysk. Uzasadniaja to mikrouszkodzeniami kulek powstajacymi podczas udaru. Ale pewnie ma to jakies znaczenie w bardziej ekstremalnych zastosowaniach niz rower.
Osobiscie tam gdzie moge to wyciskam, te wybijane, to glownie piasty i ztych, z ktorymi mialem do czynienia lozyska wychodzily dosc latwo. Zakladajac, ze bedziemy instalowac lozysko ponownie, warto jak juz sie wybija robic to delikatnie..



Dodaj odpowiedź