Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem Z Trymowaniem Shimano 105


19 odpowiedzi w tym temacie

#1 norbas

norbas
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 08 kwiecień 2021 - 16:50

Witam,

mam problem z działaniem trymowania w shimano 105. W przypadku jazdy na małym blacie trymowanie w górę działa bez problemu, cały mechanizm się przesuwa i wszystko jest OK. W przypadku jazdy na dużym blacie i próbie trymu w dół słychać przeskok natomiast sam mechanizm przerzutki przedniej nie zmienia swojej pozycji.  Kolejny ruch klamkomanetki zrzuca łańcuch na mały blat. Co może być przyczyną? Regulowałem już na wszystkie sposoby i cały czas bez zmian.



#2 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 08 kwiecień 2021 - 16:58

U mnie przy 105 ten ruch od góry jest minimalny. Gołym okiem wydaje się, jakby nic się nie ruszyło, ale w rzeczywistości lekkie przemieszczenie jest. Akuratnie, żeby przerzutka nie ocierała o łańcuch.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#3 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 08 kwiecień 2021 - 18:46

Za mały zakres przerzutki/za mocno napięta linka


  • norbas lubi to

#4 norbas

norbas
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 08 kwiecień 2021 - 18:56

Za mały zakres przerzutki/za mocno napięta linka

Dzięki, faktycznie po zluzowaniu linki trym działa :)



#5 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 14 kwiecień 2021 - 06:51

Generalnie z 105 to trymowanie jest minimalne. Miałem wcześniej starszą wersję ultegry i tam trymowanie było dużo większe znaczy się zakres.


Facebuk i  YT  Strava


#6 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2021 - 10:58

Ja bym to zrzucił na karb wersji. 
Przy 5800/6800 czy seriach pod 10s jakoś te trymowanie było konkretne.

Tymczasem R8000/R7000 czy GRX to pod tym względem nieco padaki - shimano zamiast zrobić to dobrze, dorzuciło podkładkę w wózku i tyle.



#7 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1141 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 14 kwiecień 2021 - 11:16

Ja bym to zrzucił na karb wersji. 
Przy 5800/6800 czy seriach pod 10s jakoś te trymowanie było konkretne.

Tymczasem R8000/R7000 czy GRX to pod tym względem nieco padaki - shimano zamiast zrobić to dobrze, dorzuciło podkładkę w wózku i tyle.

 

Ja przez to gówniane trymowanie w R8000 zmieniłem na Di2, bo mi ciągle ocierał łańcuch i nikt nie był w stanie tego wyregulować tak, by idealistę zaspokoić.



#8 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 14 kwiecień 2021 - 11:18

No dokładnie.. Mając starą CX70 mogłem na 11s przy korbie 46/34 i kasecie 11-34 używać całej kasety i z blatu i z młynka. Na grx nie dało się tak zrobić. No ale za to "jak ładnie wygląda" ta nowa wersja :)

#9 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 14 kwiecień 2021 - 11:52

CX70 faktycznie bezproblemowo ogarnia kasetę (też mam 46/34) w przełaju, chyba nawet nie muszę bawić się w trymowanie (ale klamka Sram Rival 10). Podobnie komplet Sram R2C - Force (czy w szosie Red), ale tam trymowanie może być użyteczne tylko w skrajnych ustawieniach, normalny zakres da się uzyskać przy wkładając minimum cierpliwości w ustawienie przerzutki.

 

[...] by idealistę zaspokoić.

 

Raczej perfekcjonistę. Bo idealista to 

(1.1) filoz. zwolennik idealizmu ( pogląd, wedle którego świat dostępny ludzkim zmysłom nie jest całością rzeczywistości)
(1.2) osoba kierująca się wiarą w ideały, postępująca zgodnie z zasadami
(1.3) przen. lub iron. marzyciel
 
Ewentualnie to trzecie. No chyba, że wierzysz w ideał płynnego ustawiania przerzutki przedniej, to ewentualnie mocno naciągając pojęcie... 😁
 

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 16 maj 2021 - 19:37

Mój napęd to 105 tka czyli klamkomanetki i przerzutki. Pytam bardziej doświadczonych czy zostawiając klamkomanetki 105 mogę wymienić przerzutki na dura ace? Czy musiałbym wszystko wymieniać aby była cała grupa. Coraz bardziej irytuje mnie trymowanie i zastanawiam się czy ten ruch pomoże uzyskać większy zakres trymowania.


Facebuk i  YT  Strava


#11 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 17 maj 2021 - 08:46

Ja nie wiem, czy wymiana cokolwiek zmieni.

105/ultegra/DA z serii R są konstrukcyjnie raczej takie same w tej kwestii. Wręcz w większości są takie same, główne różnice wynikają z ciężaru użytych materiałów. Pewnie jakieś inne niuanse jeszcze wchodzą w grę, ale bardzo wątpię, że akurat regulacja będzie lepsza.

No chyba, że się mylę i ktoś wyprowadzi z błędu. Wtedy z chęcią kupuję przednią przerzutkę DA. ;)


  • artho lubi to

#12 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 17 maj 2021 - 09:13

Możesz. Ja mam klamki 105 tak jak i przednią przerzutkę a tylną Ultegrę. Ciężko powiedzieć o różnicach bo zmieniałem już wysłużoną 105-tke z wyjechanymi kołkami na nową Ultegrę bo udało się kupić w cenie niewiele wyższej niż kółka do przerzutki.
Różnice to waga, łożyska kółek (w 105 są ślizgi a w Ultegrze i w górę łożyska maszynowe) i materiały. 105-tka potrafi złapać luz przy mocowaniu do haka ale zdarza się to rzadko i raczej przy dużych przebiegach. Ultegra drugi rok lata aż miło.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#13 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1141 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 17 maj 2021 - 11:12

Mój napęd to 105 tka czyli klamkomanetki i przerzutki. Pytam bardziej doświadczonych czy zostawiając klamkomanetki 105 mogę wymienić przerzutki na dura ace? Czy musiałbym wszystko wymieniać aby była cała grupa. Coraz bardziej irytuje mnie trymowanie i zastanawiam się czy ten ruch pomoże uzyskać większy zakres trymowania.

 

Nic Ci to nie da. Dopiero Di2 zrobi różnicę. Zrób sobie test zanim kupisz w jakimś serwisie co ma DA.

 

Montowałem testowo DA zamiast Ultegry i tak było tak samo, zawsze brakowało 1mm do braku ocierania. Trymowanie też było biedne. Wymiana na Di2 i problem zniknął. Ona ma o wiele większy zakres.



#14 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 maj 2021 - 11:21

Poza zmianą na di2, to w kolejności:

1) znaleźć lepszego magika/serwisanta bo może to jednak kwestia regulacji
2) wymienić przerzutkę/manetkę na nową bo może jednak obecna jest już w pewnym stopniu zużyta (nieważne czy 105/Ultegra/DA - byle nowe)

Ale może być i tak, że po prostu „tak jest i koniec”, wystarczy, że długość tylnych widełek ramy w połączeniu z zakresem kasety i wielkością blatów nie mieści się w tym co przewidział konstruktor napędu.

#15 chlebu

chlebu
  • Użytkownik
  • 651 postów
  • SkądKrosno

Napisano 17 maj 2021 - 21:28

Nie wiem jaki masz rower, ale ja kiedyś miałem problem z trymowaniem i okazało się, że prowadnica linek pod ramą była uszkodzona. Powodowało to brak odpowiedniego ślizgu linki.

Zobacz czy masz coś podobnego.



#16 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 18 maj 2021 - 11:34

Ok jutro rower ląduje na stojak i zbadam temat. Choć jest tak od nowości ale być może coś jest uszkodzone. Chętnie bym sprawdził inny rower i 105 tkę ale ciężko coś w sklepie znaleźć.

 


Facebuk i  YT  Strava


#17 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 19 maj 2021 - 10:35

Wczoraj z racji pogody i niechęci do siadania na trenażer stwierdziłem, że pobawię się trymowaniem.

Udało mi się (póki co na stojaku) osiągnąć efekt, gdzie właściwie poza najbardziej skrajnym przekosem nic nie ociera.

Kluczowe dla dużej tarczy okazało się przekręcanie poza wskaźnik (dla górnego trymowania) tych kresek, które mają się pokryć i stworzyć linię. Jak już tworzyły linie, to przekręciłem jeszcze o jeden obrót dalej "psując" koncepcję.
Ostatecznie górne trymowanie jest widoczne i zauważalnie przesuwa się. Nie jest to tak dużo jak w dolnym, ale wystarczyło.
Pozostaje teraz próba w terenie. 😅

#18 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 19 maj 2021 - 10:52

Możesz zapodać zdjęcie samego wskaźnika byłbym wdzięczny


Facebuk i  YT  Strava


#19 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 19 maj 2021 - 11:05

Nie mogę, tzn. mogę, ale nieprędko. ;)

 

Wygląda to tak (według manuala ma być stan ja na rysunku 2, u mnie jak na 3):

tensionbolt.jpg

 

 



#20 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 19 maj 2021 - 12:19

Nie mogę, tzn. mogę, ale nieprędko. ;)

Wygląda to tak (według manuala ma być stan ja na rysunku 2, u mnie jak na 3):
tensionbolt.jpg

Jak już będziesz mógł :-) to jestem ciekaw wyników. Dzięki za zdjęcia

Facebuk i  YT  Strava




Dodaj odpowiedź