Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przeskakujący Łańcuch Ultegra Di2


33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 18 maj 2021 - 08:10

Gdy jadę po nierównościach co chwilę przeskakuje mi łańcuch. Tj. cisnąc w pedał co chwilę łapię luz na korbie. Dzieje się tak tylko na dziurach i na każdym przełożeniu, co skutecznie utrudnia ściganie.
Odległość górnego kółeczka wózka od koronek jest możliwie najmniejsza. To może być luźna sprężyna wózka czy jakieś inne pomysły?

I jak coś, to nie łańcuch. Na Ultegrze i KMC było to samo od nowości.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#2 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 18 maj 2021 - 08:41

Podejrzewam, że problem leży w bębenku.


  • Bzyk lubi to

CykloOpole !!! :)


#3 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 18 maj 2021 - 08:42

A bębenek sprawdzony? Zapadki? Ratchet?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Bzyk lubi to

#4 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 18 maj 2021 - 08:42

Na pewno dlugosc lancucha jest ok?

Probowales inna kasete?

Hak prosty?

Moze ratchet wymaga zajrzenia do srodka?

 


  • Bzyk lubi to

#5 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 18 maj 2021 - 08:52

Ratchet wymieniłem z 18T na 54T łącznie ze sprężynkami 2 tygodnie temu. Na obu było/jest tak samo.
Co może być innego z bębenkiem?

Właśnie dzisiaj sprawdzę jeszcze raz długość łańcucha.
Hak jest prosty.
Na innej kasecie nie sprawdzałem, ale od nowości by coś było z nią nie tak?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#6 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 18 maj 2021 - 09:02

Miałem kiedyś podobne objawy, ale było to Alivio 8s. Oprócz luzu, na nierównościach potrafiło nawet zmienić przełożenie z tyłu. Wymiana na przerzutkę XT z dużo mocniejszą sprężyną rozwiązała problem. Działa już 15 lat ;)



#7 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 18 maj 2021 - 09:09

Jesli dzieje sie to rzeczywiscie na calej kasecie, to mniej prawdopodobne, ze to ona. Ja u siebie na nowej musialem jedna koronke prostowac. ;)

Z drugiej strony sprezyna tez pasuje, moze od nowosci trafil sie jakis bubel produkcyjny i nie trzyma jak trzeba.

Jesli zmiana ratchetu nic nie zmienila, a jest zlozony poprawnie to raczej nie ma czego tam szukac - nic poza lozyskami tam juz nie ma.

Gdyby to byla mechanika, czy kola na QR to mozna by jeszcze tam patrzec, ale w tym wypadku pole sie troche zaweza.


  • Bzyk lubi to

#8 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 18 maj 2021 - 10:10

Ok, dzisiaj na tapetę idzie łańcuch i sprężyna, na tyle, na ile sam ją mogę sprawdzić.
Chociaż łańcuch nie wydaje mi się za długi specjalnie. Na zdjęciu jest przełożenie 2-4 lub 2-5. d197628df68a02e26626761252bed6b0.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • artho lubi to

#9 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 18 maj 2021 - 16:44

Może troszkę za długi? Jakby zejść 4 koronki do dołu, to może faktycznie nie będzie grał ten schemat ( str. 9 ) :

 

https://si.shimano.c...0001-05-ENG.pdf

 

Trudno ocenić ze zdjęcia.


  • Bzyk lubi to

#10 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 18 maj 2021 - 18:21

Właśnie skróciłem o 1 ogniwo i już wtedy jest za krótki, bo nie obsłuży 2-1. Więc to nie to. 

Co jeszcze mi się przypomniało. Jak jadę z górki na twardym przełożeniu i w momencie jak przestanę pedałować, to słychać jakby właśnie łańcuch luźno latał przez 1 sekundę. 

 

Przyjrzałem się dzisiaj przerzutce i widzę przy górnym kółku rysy na wózku. To normalne? Czy może łańcuch luźno tam lata i ociera? Sprężyna wydaje się być ok. Ale nie mam w sumie porównania. 

Odległość kółeczka od największej koronki jak widać. 

 

IMG-9097.jpg



#11 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2021 - 18:46

Ja bym wrócił do przeglądu bębenka, czy nie ma luzów i czy obraca się bez przeszkód.

#12 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 18 maj 2021 - 18:56

Ze zdjęcia wygląda chyba ok - może być, że minimalnie za blisko (rekomendowane jest chyba 6mm, ale wiadomo, że trzeba kombinować).
Gdyby było zbyt daleko to zmiana by nie była płynna, a jak było by za blisko to byś to słyszał.
Chyba można odrzucić jako potencjalnego sprawcę.

Szczerze, to nie mam innego pomysłu poza Ratchetem mimo, że zmieniany.
Na trenażerze ciężko o zasymulowanie dziur 😅, więc ciężko będzie wykluczyć koło, sugeruję spróbować na innym kole jak masz możliwość.
  • Bzyk lubi to

#13 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 18 maj 2021 - 20:29

Jak dla mnie kółeczko jest za blisko i przy słabszej sprężynie może skakać. Nie upieram się, ale ta zmiana to moment, a może poprawić sytuację.  pozdr


  • Bzyk lubi to

#14 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 18 maj 2021 - 21:31

Ok, to kolejność jest taka, że jutro odsunę kółeczko, potem rozłożę bębenek, a na końcu Jacek pożyczy mi koło :D



#15 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 19 maj 2021 - 06:04

do usług :D 


  • Bzyk lubi to

#16 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 19 maj 2021 - 07:35

do usług :D


Dzięki

Przejrzałem manual i jest tam napisane, aby kółko prowadzące było możliwie blisko koronki, byle się łańcuch nie zakleszczył. Ale jest też napisane, że jeśli na małej tarczy z przodu i najmniejszej z tyłu łańcuch jest zbyt luźny, to je trochę odsunąć. U mnie luźny się nie wydaje, ale odsunąłem o kilka mm. Dzisiaj testy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#17 admsk

admsk
  • Użytkownik
  • 383 postów

Napisano 19 maj 2021 - 09:57

Dzięki

Przejrzałem manual i jest tam napisane, aby kółko prowadzące było możliwie blisko koronki, byle się łańcuch nie zakleszczył. Ale jest też napisane, że jeśli na małej tarczy z przodu i najmniejszej z tyłu łańcuch jest zbyt luźny, to je trochę odsunąć. U mnie luźny się nie wydaje, ale odsunąłem o kilka mm. Dzisiaj testy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wrzuć zdjęcie przy ustawieniu blat i największa koronka z tyłu. Dla mnie to najlepszy test długości łańcucha.

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
  • Bzyk lubi to

#18 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 19 maj 2021 - 10:16

Zdjęcia nie mam, ale wczoraj ściągnąłem jedno ogniwo i w tym układzie już nie da się pojeździć. Stąd już pewne, że skrócić łańcucha bardziej nie mogę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#19 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 19 maj 2021 - 10:17

Jakby był problem z kółkami to chyba byś odczuł przeskakiwanie. Jeśli odczuwasz tak jakbyś przez moment nie miał łańcucha to ja obstawiam za dużo smaru w bębenku przez co zapadki się kleją i nie łapią.


  • Bzyk lubi to

#20 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 19 maj 2021 - 10:27

Bardzo łatwo jest przesądzić z ilością smaru w Ratchet 18t, a a 54t to już pewnie trzeba tylko lekko nim dotknąć tam w środku.
Jednak ciężko sobie wyobrazić, że dwa razy ktoś to źle nasmarował (tym bardziej fabrycznie).
Najmniej pracy pochłonie poluzowanie śrubki B. Może akurat. ;)
  • Bzyk lubi to



Dodaj odpowiedź