Skocz do zawartości


Skrzypiące Pedały Spd


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 29 maj 2021 - 07:00

Cześć,

mam problem ze skrzypiącymi pedałami SPD i to od dobrych kilku lat (w sumie od kiedy zacząłem takowych używać w MTB). Objawia się wkurzającymi dźwiękami, w szczególności podczas rytmicznej jazdy w dobrych warunkach czyli szosa, brak wybojów itd.

 

Używam PD-M540 w przełaju oraz PD-A600 (jednostronne SPD) w szosie.

Do tego 1 para butów - RX800, które bardzo mi odpowiadają.

 

Na przełaju skrzypienie to nie problem, tam i tak jazda jest dużo bardziej dzika. Gdy jednak wsiadam na szosę i niemalże co ruch nogą słyszę te chrzęsty... sami rozumiecie, zabija radość z jazdy.

 

Próbowałem już kropelek smaru do łańcucha na bloki, próbowałem sprayu finishline do SPD - pomaga, ale tylko na krótką metę, skrzypienie po max. 1 jeździe i tak powraca.

 

Macie może na to jakieś sposoby?

Obecnie rozważam już nawet zmianę na SPD-SL w szosie, choć powiedzmy szczerze: zalet z tego za wiele nie ma, a wydatek na równie dobre buty + pedały to będzie z 1200 zł... nieco drogo jak na pozbycie się irytującego dźwięku ;)



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 maj 2021 - 07:14

Jeżeli problem dotyczy dwóch par pedałów i jednego modelu butów, obstawiałbym raczej problem po stronie buta. Może blok jest źle dokręcony albo nie siedzi prosto? Odkręć go, przesuń o milimetr i przykręć ponownie. Albo odkręć, wpuść kropelkę oleju między blok i podeszwę i przykręć z powrotem. Może to coś da?

 

Natomiast jeżeli chodzi o pedały:

 

Nasmaruj powierzchnie styczne zwykłą świeczką. To bardzo często pomaga.

 

Ewentualnie możesz spróbować zidentyfikować, w którym dokładnie miejscu powstaje skrzypienie, i minimalnie zeszlifować. Bywa, że skrzypienie jest kwestią grubości warstwy lakieru.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 29 maj 2021 - 07:15

To raczej nie jest kwestia bloku / buta - w czasie kilku lat przerobiłem 4 pary butów, różne pedały (M540, M520, XT, no i A600) i za każdym razem to występowało



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 maj 2021 - 07:18

W takim razie może po prostu masz zużyte bloki?


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 Gosc_lukasamd_*

Gosc_lukasamd_*
  • Gość

Napisano 29 maj 2021 - 07:58

Raczej też nie, buty kupowane w zeszłym roku, skrzypienie było już po 2-3 dniach ;) 



#6 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 29 maj 2021 - 08:42

Naprawdę się dziwisz, że przy ruchomym połączeniu metal-metal powstają dźwięki? Posmarować czymś bloki czy pedały co kilka dni i nie będzie słychać, nie ma innego wyjścia

#7 Severian

Severian
  • Użytkownik
  • 148 postów

Napisano 29 maj 2021 - 08:56

ponad 20 lat jeżdżę w spd i zawsze to skrzypiało.Mniej lub bardziej.Na trochę pomaga czyszczenie zatrzasku i bloku.Najlepszą metodą na skrzypienie była kapka gęstego oleju w zatrzasku.Miałem spokój na długo.



#8 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 31 maj 2021 - 09:17

Mi najczęściej skrzypi na styku but-pedał. Pomaga odrobinka smaru i lekkie przetarcie tych metalowych powierzchni stykających się z podeszwą.

Jest jeszcze jedna opcja. Już mi się zdarzyło, że miałem skrzypienie tylko przy pedałowaniu. Okazało się, że skrzypi sztyca. Odrobina pasty do karbonu na sztycę i jest cisza.



#9 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 02 czerwiec 2021 - 11:23

Niektóre M520 i pochodne na takim samym rozwiązaniu łożyskowania ( np R540) tak mają. Po prostu trzeba to pokochać.


CykloOpole !!! :)




Dodaj odpowiedź