Skocz do zawartości


Zdjęcie

Retro Szosa - Na Pierwszy Rower Spoko?

retro szosa retro szosa

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 janz1

janz1
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 23 czerwiec 2021 - 00:32

czesc, przymierzam sie do roweru szosowego, wiedzy zbyt duzej nie mam na ten temat, z poczatku myslalem o ostrym kole z hamulcami, ale zaczalem widziec retro szosy, czy jest to spoko wybor na 1 rower szosowy? nie mialem wczesniej stycznosci z takimi rowerami. Zastanawiam sie nad takim rowerem: wydaje mi sie byc to spoko opcja, isc w to? 

 

https://www.olx.pl/d...1&sliderIndex=2

 

dzieki i pozdrawiam



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 czerwiec 2021 - 03:58

Dla samego licznika bym kupił <3

 

A tak na poważnie: technologicznie nie jest to oczywiście petarda, ale swoje lata przeżył i wygląda na to, że drugie tyle przeżyje. Te starsze rowery mają tę ogromną zaletę, że są nie do zajechania, a większość napraw i regulacji wykonasz sam, za grosze, najprostszymi narzędziami.

 

Oczywiście cena też jest nieosiągalna dla nowszych konstrukcji, więc na pierwszy rower to może być dobra opcja - w najgorszym wypadku utopisz mało pieniędzy, jeżeli uznasz, że to jednak nie to.

 

Upewnij się jedynie, czy rower Tobie pasuje - to dużo ważniejsze niż osprzęt. Nie zgadzaj się na zgniłe kompromisy, rower ma pasować dobrze i na tym polu nie może być kompromisów.

 

Pamiętaj też, że rower może wymagać drobnych wydatków po zakupie (np. wymiana klocków hamulcowych, linek i pancerzy albo siodełka, gdyby oryginalne okazało się niewygodne). Uwzględnij to w budżecie.

 

Powodzenia i wielu kilometrów w dobrym nastroju!


  • janz1 lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 czerwiec 2021 - 07:58

czesc, przymierzam sie do roweru szosowego, wiedzy zbyt duzej nie mam na ten temat, z poczatku myslalem o ostrym kole z hamulcami, ale zaczalem widziec retro szosy, czy jest to spoko wybor na 1 rower szosowy? nie mialem wczesniej stycznosci z takimi rowerami. Zastanawiam sie nad takim rowerem: wydaje mi sie byc to spoko opcja, isc w to? 

 

https://www.olx.pl/d...1&sliderIndex=2

 

dzieki i pozdrawiam

 

Zależy jakie masz nastawienie na ten "pierwszy rower szosowy" - to jednak retro i w codziennej eksploatacji może być upierdliwy. Użycie manetek na ramie do zmiany biegów do najwygodniejszych nie należy. Nie wiem nawet, czy manetki na ramie mają indeksację... Wolnobieg/kaseta(?) 6 zębatek... Nie byłbym tak optymistycznie nastawiony jeśli chodzi o dostępność części zamiennych itd. itp.

 

Rama 60 (podsiodłówka) raczej dla bardzo wysokich, niby za dzieciaka u dziadka na wsi jeździliśmy Ukrainami kręcąc pod górną rurą, niby się da, ale ani wygodne, ani bezpieczne...

 

Tak więc jeszcze raz: retro to retro, bardziej jako oldskoolowy gadżet, niż środek transportu czy zwłaszcza narzędzie treningowe. Jeśli do tych celów, to lepiej celować w nieco młodsze modele, nawet z początku tego tysiąclecia powinny być praktyczniejsze w użytku.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#4 Invincible.

Invincible.
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 23 czerwiec 2021 - 08:03

To jest rower na gościa 195 i w górę

#5 janz1

janz1
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 23 czerwiec 2021 - 08:37

dzieki, gosc mi odpisal ze ma 183 cm i na tym smiga, ja jestem jeszcze wyzszy, ogolnie to i tak bym po prostu spotkal sie i obejrzal rower, bo patrze tylko na warszawe zebym mial taka mozliwosc.
Co moglibyscie mi polecic zeby patrzec na cos nowszego (uzywanego oczywiscie) w tym budzecie? tak do 1000zl jakos

#6 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 23 czerwiec 2021 - 08:51

Dałbym sobie spokój. O manetkach już wspomniano wyżej. Już w latach '90 były klamkomanetki zmieniające wiele w obsłudze. Dodatkowo rama ze stali hi-ten czyli najtańszej jej odmiany, ciężka, słaba, popularna swojego czasu w marketowych góralach. Prześwity pomiędzy kołami a rurkami ramy wielkie jak w jakiejś kozie udającej szosówkę.  

Nie jest spoko.


Trzepak 

"MAMIL"


#7 h/k

h/k
  • Użytkownik
  • 1388 postów
  • SkądRumia

Napisano 28 czerwiec 2021 - 09:20

Poszukaj jakiegoś np. Peugeota na CrMo w całości na RSX, z klamkomanetkami. Niedawno takie chodziły po 700-900 zł. Doprowadzić do ładnego stanu i nawijać asfalt na koła, do tego jeszcze z niego najprawdopodobniej dużo frajdy będziesz miał. :)
Manetki na ramie to faktycznie dziś już kłopotliwe rozwiązanie, choć gdyby były z indeksowaniem to na początek znośnie. Można je też przerzucić na końce kierownicy jako namiastka bar-end (grosze+jedno popołudnie) albo kupić podstawy do prawdziwej konwersji. Niestety i tak to nie jest pełnoprawny zamiennik klamkomanetek.

#8 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 wrzesień 2021 - 22:39

czesc, przymierzam sie do roweru szosowego, wiedzy zbyt duzej nie mam na ten temat, z poczatku myslalem o ostrym kole z hamulcami, ale zaczalem widziec retro szosy, czy jest to spoko wybor na 1 rower szosowy? nie mialem wczesniej stycznosci z takimi rowerami. Zastanawiam sie nad takim rowerem: wydaje mi sie byc to spoko opcja, isc w to? 

 

https://www.olx.pl/d...1&sliderIndex=2

 

dzieki i pozdrawiam

 

 

Mi się wydaje że to co na foto to większy rozmiar, każ sobie zrobić fotki od osi suportu do osi poziomej rury.

A innym dla przypomnienia że dawniejsze rowery miały wysokie ramy/

Wzorcem był rozmiar 560 w pionie i poziomie, potem im wyższa ramie  tym nie była dłuższa..

Np rama o wysokości 600mm miała np 550 mm dł i na takiej ramy wzrost 180 cm był ok

Potem trochę się pozmieniało.

 

A propo, a może jednak kup sobie singla a hamulcami, albo poskładaj, nauczysz się jazdy na kadencji, lub na twardo, ale rower prosty w obsłudze.

Kumpel pierwszą szosę kupił właśnie singla i sobie chwali.


Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo




Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: retro, szosa, retro szosa