Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer - Pierwszy Zakup

trenażer

40 odpowiedzi w tym temacie

#1 CzarnaPuma

CzarnaPuma
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 14 lipiec 2021 - 10:33

Hej :)  

Proszę grono doświadczonych użytkowników trenażerów o wskazówki, dotyczące zakupu pierwszego trenażera. Kwestie, które są istotne:

- do zastosowania z rowerem szosowym :)))

- głośność pracy

- zastosowanie treningu video, aplikacji Strava

- cena do 1000 zł (max 1200 zł, jeśli będzie coś wartego tej ceny).

Interesują mnie modele, które polecacie – nie jestem specjalistą, od kilku miesięcy jeżdżę pierwszą szosą i już myślę o zimowym sezonie z trenażerem.

 

Zastanawia mnie tez kwestia: trenażer smart i trenażer interaktywny - jakie są zasadnicze różnice w regulacji oporu? Czy regulacja manetkami działa bez załączenia aplikacji oraz czy z aplikacją treningową (video trasy) potrzebne są jakieś dodatkowe manetki, podłączane do trenażera?

Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki doświadczonych w tym temacie osób.

 


Użytkownik Prozor edytował ten post 14 lipiec 2021 - 10:43
Przeniesione do właściwego działu.

  • pangorny lubi to

#2 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 14 lipiec 2021 - 11:33

Zastanawia mnie tez kwestia: trenażer smart i trenażer interaktywny - jakie są zasadnicze różnice w regulacji oporu? Czy regulacja manetkami działa bez załączenia aplikacji oraz czy z aplikacją treningową (video trasy) potrzebne są jakieś dodatkowe manetki, podłączane do trenażera?

 

  • Smart - nadaje dane o oszacowanej mocy (ewentualnie kadencji czy wirtualnej prędkości). Coś jak prosty pomiar (oszacowanie raczej) mocy, stąd jeśli rower ma pomiar mocy, to właściwie każdy (nawet najprostszy) trenażer będzie smart...
  • Interaktywny - jak smart plus możliwość sterowania z aplikacji czy urządzeń treningowych.

Żaden trenażer interaktywny nie będzie regulowany manetką. Do aplikacji/programów wyświetlających trasy wideo i regulujących prędkość wirtualną przesuwania tych tras niezbędny jest pomiar bądź oszacowanie mocy, na podstawie której program będzie dostosowywał wirtualną prędkość. Może być to zrealizowane nawet na prostych trenażerach rolkowych napędzanych tylnym kołem roweru, pod warunkiem, że znana jest krzywa mocy trenażera, jednak należy pamiętać, że niedokładność oszacowania generowanej mocy jest dość duża. 

 

Do zastosowań treningowych (trening ERG, ale nie tylko) najoptymalniejszym wyborem jest trenażer interaktywny. Najlepiej w wersji DD, ale to kosztuje sporo.

 

Do 1000 zł w rachubę wchodzi jedynie Tacx Flow (https://www.decathlo.../_/R-p-X8345488) aczkolwiek w Decathlonie nie jest juz dostępny, a za nowe żądają 1,5 tys. czyli raczej jako używany w tej cenie, bo przy 1,5 tys zł to lepiej dorzucić stówę i kupić Elite Tuo ( https://biostern.abstore.pl/trenazery-i-dodatki-trenazer-elite-tuo-smart-ant-fe-c,c63,p5095,pl.html ), ale to już budżet przekracza. 

Zresztą podobnie jak wszystkie wygodniejsze, ciche trenażery Direct Drive, czyli te, do których montuje się rower bez tylnego koła. Jedna z wielu zalet: ciche (na ogół)! Większość (niemalże wszystkie obecnie produkowane) trenażerów DD jest interaktywnych, wyjątki to starsze Muin (z Misuro), Kura, Turno (ciągle dostępny) - to trenażery nie interaktywne, a tylko smart. 

Chyba najtańszym trenażerem Direct Drive jest Elite Suito (w okolicach 2,5 tys. zł: https://biostern.abs...,p6427,pl.html)co jak widać ponad 2x przekracza budżet. 

 

Alternatywnie można zastanowić się nad chińskim sprzętem treningowym i tak: z napędem tylnego koła interaktywny Thinkrider X3pro w cenie ok. 1,2 tys. (z dostawą z Hiszpanii), smart Direct Drive: ThinkRider A1 (bez regulacji oporu, zmiana mocy poprzez zmianę przełożeń w rowerze jak w np. Muin/Turno) za nieco ponad 1,1 tys. (wysyłka z Polski, czyli cena raczej już ostateczna), czy Thinkrider X7 Pro-3 w bezkonkurencyjnej raczej cenie 1,9 tys. (również z wysyłką z Polski, ostatnie sztuki) - minus dla niektórych to maksymalne symulowane nachylenie 10%. Wersja X7pro-4 symuluje nachylenia do 16%, ale kosztuje 2,5 tysiąca. 


  • tomaszzzz lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2827 postów

Napisano 16 lipiec 2021 - 13:15

Tacx Flow Smart tutaj też w miarę cena:

https://www.centrumr...EBoCGoMQAvD_BwE

 

szkoda, że jego lepsza odmiana, czyli Tacx Vortex Smart zniknął z rynku - może znajdziesz po olx itd., warto. Flow Smart generalnie jest w porządku, ale niektórzy skarżą się, że trzeba zapewnić mu dodatkową wentylację - faktycznie z rzadka potrafi się zawiesić.

 

Tacx Flow Smart zbyt płynny oczywiście nie jest, za to obsługuje i BT i ANT+ i klasyczny szybkozamykacz i sztywne osie też. Rozpoznawany bez problemu przez większość aplikacji i liczników.



#4 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 16 lipiec 2021 - 21:12

To już lepiej dorzucić 2 stówki do Tuo. Wygląd co prawda jak toster z nogami, ale za to ładnie dopracowane odczucie jazdy, nawet lepsze niż Wahoo Snap co jest dość imponujące, biorąc pod uwagę, że Snap (kosztujący 2,3 tysiąca) ma niewiele różniący się mechanizm hamujący od droższych wersji np. Core. Na dodatek łatwiej uzyskać powtarzalność wpięcia tylnego koła (dźwignia vs. pokrętło), oczywiście i tak będzie zależność od zmian ciśnienia opony, ale zakładając, że ciśnienie jest stałe, to o wiele łatwiej uzyskać powtarzalność oszacowania mocy, bez konieczności wykonywania kalibracji po każdej rozgrzewce.

Tym bardziej, że można połączyć Tuo (jak wszystkie nowe trenażery Elite) z miernikiem mocy i wtedy żadna kalibracja nie będzie potrzebna. Oczywiście o ile rower posiada miernik mocy. W Snap niby też to się da, ale chyba w dalszym ciągu ta opcja jest dostępna tylko w apce iOS. No chyba, że w apce androidowej też to wreszcie dodali... Z drugiej strony, Wahoo twierdzi, że nawet gdy pojawia się ta opcja w aplikacji (iOS), to w Snap i tak nie będzie działać.

 

Reasumując czytając opinie właścicieli Tuo na ogół są pełni zachwytu, są tacy, co przekładają Tuo nad Neo. Przynajmniej jeśli chodzi o jazdy symulacyjne. Z ERG czasami są problemy i uzyskanie dokładnej mocy hamowania może być problematyczne, Tacx Flow tu może mieć przewagę, aczkolwiek jest znacznie gorszy tak w odczuciu jazdy symulacyjnej, jak też o wiele głośniejszy - jak pamiętam głośność Vortexa, to wolałbym tego uniknąć...


  • pangorny lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#5 pangorny

pangorny
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 03 październik 2021 - 21:25

Dużo poztywnych opinii o Tuo, czy warto zatem dopłacać do Suito? Zastosowanie czysto amatorskie, żeby nie zmarnować kolejnej zimy ... Suito borykało się z problemami z kołem zamachowym, temat jest dalej aktualny czy obecne nowe egzemplarze sa już pozbawione wad? Czy Suito będzie cichszy od cichego Tuo? Niby kto raz spribowal DD do rolki nie wróci ale...? Czy dotyczy to też najtańszego Suito?

#6 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 październik 2021 - 11:08

Tak, warto. Nawet z uwagi na hałas, który w Tuo (jak i w każdym rolkowym) zawsze będzie znacząco większy w porównaniu do trenażera DD.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#7 RobertGaw

RobertGaw
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 15 listopad 2021 - 13:05

Chciałbym kupić trenażer, o taki https://etrenazery.p...krider-power-a1

Jakoś nie potrzebuję nic mocnego, zaawansowanego. Może ktoś z forowiczów taki ma i podzieli się doświadczeniem w użytkowaniu? Wogule zastanawiałem się nad zwykłym bez kasety, ale okazuje się że ten jakby łatwiejszy w obsłudze. Rower mam z kasetą 11 na shimano ultegra



#8 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 listopad 2021 - 13:57

Jesteś świadom, że pomimo (błędnego!) opisu, nie jest to trenażer interaktywny, a tylko "smart"? Znaczy się moc oszacowuje na podstawie krzywej mocy wynikającej z prędkości obrotowej koła napędowego? Co za tym idzie, o sterowaniu w trybie ERG możesz zapomnieć, podobnie zresztą jak symulowanie nachyleń w np. Zwift i podobnych. Co nie oznacza, że awatar w grach/programach nie będzie poruszał się wolniej/szybciej proporcjonalnie do szybkości poruszania się napędu, a co za tym idzie mocy.

W skrócie - jest to trenażer direct drive, ale o stałym oporze magnetycznym, bez możliwości zdalnej zmiany mocy hamowania, zmiana oporu jest dokonywana przez zmianę przełożeń.

 

Prawdopodobnie będzie to lepsze rozwiązanie od prostego trenażera magnetycznego na koło typu Tacx Boost, aczkolwiek to można sprawdzić jedynie w praktyce. Sprawdź komentarze z ali: https://pl.aliexpres...0267168420.htmla jeśli kupisz to podziel się tu własną opinią.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9 RobertGaw

RobertGaw
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 16 listopad 2021 - 17:52

Jestem świadomy. Ale jestem też amatorem i tak się zastanawiam czy wszytko bym wykorzystał z takiego zaawansowanego trenazer. Potrzeba mi aby łapał prędkość, dystans przejechany, moc orientacyjną.
A czy jest coś na rynku w granicach tych 1,2 - 1,5 tyś. zł jakby lepszego?

#10 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 16 listopad 2021 - 23:02

Jestem świadomy. Ale jestem też amatorem i tak się zastanawiam czy wszytko bym wykorzystał z takiego zaawansowanego trenazer. Potrzeba mi aby łapał prędkość, dystans przejechany, moc orientacyjną.
A czy jest coś na rynku w granicach tych 1,2 - 1,5 tyś. zł jakby lepszego?

Na OLX jest nowy Elite Turno za 1499 zł, ale bez gwarancji (outlet) lub możesz celować w Elite Muin. Obydwa trenażery są SMART i obydwa miałem i polecam.

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

#11 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 listopad 2021 - 14:04

Dodam, że zasada działania podobna - koło pasowe napędza koło zamachowe z medium hamującym. W przypadku Muin/Turno jest to olej silikonowy, stąd bardzo ładna progresja obciążenia (czym szybciej kręci, tym większy opór).

W przypadku A1:

A1.91.png

koło zamachowe jest dość ciężkie 6kg, dzięki czemu powinny być znacznie lepsze wrażenia z jazdy niż w prostych trenażerach rolkowych, a hamulec najprawdopodobniej to stałe magnesy neodymowe, stąd opór będzie raczej liniowo rosnący z prędkością koła zamachowego, chociaż z uwagi na dość ciężkie koło zamachowe nie powinno to być problemem - efekt zbliżony do innych tego typu trenażerów z hamowaniem magnetycznym. Na obrazku widać napinacz pasa - ciekawe, czy jest kalibracja uwzględniająca rozciąganie pasa i zmiany naciągu...

Ja bym dał szansę A1, zwłaszcza za 1,2 tys. to może być ciekawy nabytek. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#12 RobertGaw

RobertGaw
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 17 listopad 2021 - 21:36

Dziękuję za podpowiedzi. Dam my szanse, temu A1 i kupię go. Zastanawiam się jeszcze nad kaseta, w rowerze mam 11 11-28. Czy taką samą i do trenazera zastosować?

#13 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 18 listopad 2021 - 08:20

Trenażer symuluje 5% więc kaseta 11-28T spokojnie wystarczy :)



#14 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 listopad 2021 - 00:45

Najciekawsze jest dostrojenie naciągu paska:

To ustrojstwo kosztuje >3 tys. złociszy... Bez tego właściwy naciąg paska wymagać będzie zewnętrznego miernika mocy i kilku(nastu) prób dopasowania pomiaru. Albo pominąć zabawę w dopasowanie, korzystać z pomiaru w rowerze. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#15 RobertGaw

RobertGaw
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 21 listopad 2021 - 15:22

Zamówiony A1 :) we wtorek mam to mieć, zobaczę jak się będzie sprawował :)

#16 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 21 listopad 2021 - 21:23

Zważywszy, jak sie sprawuje X7 Pro, to będziesz zadowolony.

#17 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 listopad 2021 - 22:02

Jednak to raczej porównywanie hulajnogi do motocykla - niby ten sam producent, ale... Właściwie zrobienie konstrukcji typu A1 jest możliwe właściwie przez przeciętnego majsterkowicza, z X7 Pro już tak łatwo by nie było. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#18 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 21 listopad 2021 - 22:51

Hmm.. Oczekiwania wzgledem A1: cisza, opór, trwałość. Konstrukcja imvho nie ma słabości "by design". X7 mordowałem kilka miesięcy, taki czas do tej pory tylko Magene T300 wytrzymało. A co padło szybciej, niż 3 miesiące? Wahoo Kickr 2018, Elite Nero 2x, Tacx Vortex Smart, Tacx Neo 2T (ten padł po tygodniu). Ja bym A1 osobie świadomej jego cech nie odradzał.

#19 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 listopad 2021 - 23:18

Zabójca trenażerów :D

Przecież polecam - cóż może się w kowadle zepsuć? Mam tylko wątpliwości co do procedury naciągu paska...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#20 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 21 listopad 2021 - 23:24

Byle się nie ślizgał mu pasek. Thinkrider jeszcze pomiaru nie ogarnia, ale pracuja nad tym, mam nadzieję im w tym pomóc. A niedługo dwa ich nowe modele poćwiczę.



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: trenażer