Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem Z Manetkami Ultegra St-R8000


1 odpowiedź w tym temacie

#1 herbatniczek

herbatniczek
  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 25 wrzesień 2021 - 21:35

Hej,

 

Rowerek to Lapierre Aircode 600SL z 2018, w tym roku wymiana linek przerzutek i po tej wymianie zaczęły się dziwne, losowe problemy z przerzucaniem. Przednia manetka zablokowała mi się akurat na wyścigu i nie mogłem wrzucić na blat, innym razem latała jakby nie było linki, luz totalny, poszedłem do serwisu, facet pogrzebał i powiedział, że chyba manetka jest do wymiany, niewiele zrobił, wypiął linkę, zapiął coś pogrzebał i działa. Podobny problem z prawą manetką, krótka manetka bez oporu lata jakby nie było linki, tylko tutaj za drugim albo nawet czwartym razem zaskakuje. Przednia nawala rzadko, raz na 10 jazd, tylna to już teraz ma cały czas tak, że za pierwszym dotknięciem i często drugim jest luz a potem normalnie przerzuca.

 

Czy to jest coś z linkami, serwis źle wykonany, czy akurat obie zaczęły po tym serwisie nawalać i się zużyły ?



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 wrzesień 2021 - 06:56

Jak dla mnie to wygląda na mechanizm zapadki zalepiony brudem. Skoro pierwszy ruch nie daje efektu, a potem mechanizm się "uwalnia" i działa dobrze, to z dużym prawdopodobieństwem wystarczy manetkę gruntownie przeczyścić.

 

Naciśnij klamkę hamulca, żeby odsłonić mechanizm manetki. Spryskaj wnętrze porządnie WD40 albo łagodnym odtłuszczaczem (taki do napędu też się nada, byle nie był to typowy rozpuszczalnik, bo uszkodzi gumę i plastik), a potem gruntownie przepłucz i zasmaruj na nowo WD40 albo smarem silikonowym w sprayu. Potem zetrzyj resztki i sprawdź, czy pomogło.

 

W wersji ekstremalnej możesz manetkę zdjąć z kierownicy i po prostu zamoczyć w odtłuszczaczu na godzinę (tylko wcześniej zdejmij gumy z manetek!). Potem taką "namoczoną" manetką popracuj dźwigniami, żeby dodatkowo wymusić odklejanie się brudu. Potem znowu smarowanie i powinno być znacznie lepiej.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź