Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zestaw Do Łatania Dętek - Naprawa W Trasie


15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 10 luty 2022 - 14:14

Witam. Zakupiłem zestaw do łatania dętek (łatki + papierek ścierny). Czy jeśli złapię kapcia w trasie muszę ściągać koło i całą oponę? Czy może da się zlokalizować dziurę i odchylić tylko kawałek opony bez ściągania koła, aby załatać dziurę w dętce za pomocą tych naklejek? Pytanie pewnie banalne, ale jeżdżę rowerem szosowym duże dystanse od 5 lat, a kapcia złapałem 2 razy. Nie miałem nigdy przy sobie takiego zestawu naprawczego ani dętki i dojeżdżałem powoli na kapciu do domu. Szczęśliwie było to kilka, może kilkanaście kilometrów od domu. Także doświadczenia w tej materii nie posiadam.

Pozdrawiam.



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 luty 2022 - 14:15

Jeżeli nie ma konieczności, nie musisz ściągać ani całej opony, ani dętki. Wystarczy odsłonić problematyczny odcinek i go sprawdzić i naprawić.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 4gotten

4gotten
  • Użytkownik
  • 1033 postów
  • SkądStargard

Napisano 10 luty 2022 - 14:20

Załatanie dętki może nie załatwić sprawy. Trzeba od wewnątrz sprawdzić czy w oponie nie utknęło ciało obce, które spowodowało przebicie dętki. 


  • Senninho i artho lubią to

#4 Tarnaw89

Tarnaw89
  • Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 10 luty 2022 - 14:31

Jeżeli nie ma konieczności, nie musisz ściągać ani całej opony, ani dętki. Wystarczy odsłonić problematyczny odcinek i go naprawić.

 

A łyżka będzie niezbędna do odsłonięcia tylko kawałka opony?



#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 luty 2022 - 14:42

Łyżkę (a nawet dwie) zawsze warto mieć, żeby wygodniej dobrać się do opony. To jedna z takich rzeczy, których zapomnienia długo sobie nie wybaczysz, jak już dojdzie do problemu ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 10 luty 2022 - 16:05

Szczególnie zimą przy nawet lekko zamarzniętych dłoniach ściągnięcie opony może okazać się niewykonalne bez łyżek.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

#7 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 10 luty 2022 - 18:06

Łatanie detki bez ściągania  opony to słaby raczej pomysł.  pozdr



#8 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 10 luty 2022 - 18:52

Tak czytam i nie wiem czy ze mną coś nie tak, czy wszyscy po kolei sobie jaja robią. 

Ja na ściągniętej dętce dziury znaleźć nie mogę bez wiadra z wodą, a co dopiero łatać. W ogóle jak dętkę wyciągnąć bez ściągania opony?

Przejechanie kilku/kilkunastu km bez powietrza już pomijam. 



#9 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 luty 2022 - 19:39

Dać to i się da, ale jaki sens w tym? Gdyby to było koło przykręcane na śruby to może i nie byłoby innego wyjścia (bez kluczy), ale z szybkozamykaczami czy sztywną osią (nawet na imbus, ten raczej należy wozić) to o wiele wygodniej wyciągnąć koło i wymienić dętkę, a przebitą ewentualnie na wszelki wypadek skleić.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#10 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 luty 2022 - 19:50

Ja na ściągniętej dętce dziury znaleźć nie mogę bez wiadra z wodą, a co dopiero łatać.

Serio, syczenia nie słyszysz?
 

W ogóle jak dętkę wyciągnąć bez ściągania opony?

Nikt nie napisał: bez ściągania opony, tylko bez ściągania CAŁEJ opony. Ani całej opony, ani tym bardziej koła ściągać nie trzeba. Nie wiem, po co ktoś miałby tak to robić, ale da się.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 10 luty 2022 - 20:07

Przy małej dziurze syczenia nie słyszę. Na założonej oponie śmiem twierdzić, że i przy dużej bym nie usłyszał. Jedyna szansa, żebym miał znaleźć dziurę, to jakby w oponie gwóźdź został.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#12 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2827 postów

Napisano 10 luty 2022 - 20:32

Nie no dętkę lepiej wyciągnąć, będzie łatwiej. A oponę można zostawić jeżeli kolec/szkło było łatwo widać. Chyba, że snejk to już w ogóle.



#13 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3143 postów

Napisano 10 luty 2022 - 21:01

Tak czytam i nie wiem czy ze mną coś nie tak, czy wszyscy po kolei sobie jaja robią. 

 

 

Czy wszyscy to nie wiem, ale autor tematu na pewno.



#14 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2827 postów

Napisano 10 luty 2022 - 21:15

Czy jeśli złapię kapcia w trasie muszę ściągać koło i całą oponę? Czy może da się zlokalizować dziurę i odchylić tylko kawałek opony bez ściągania koła, aby załatać dziurę w dętce za pomocą tych naklejek? Pytanie pewnie banalne, ale jeżdżę rowerem szosowym duże dystanse od 5 lat, a kapcia złapałem 2 razy.

W sumie co za różnicę Ci zrobi porządnie zdjąć oponę i przejrzeć zamiast ryzykować przebiciem drugiej dętki?

 

A może tubeless z mlekiem to coś dla Ciebie po prostu?



#15 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 10 luty 2022 - 22:14

Zapasowa dętka obowiązkowa, chyba że ktoś lubi problemy zwłaszcza przy długich dystansach. / jak pisał kolega, czasem nawet w wodzie ciężko znalezć mini dziurkę. A sprawdzenie opony od wewnątrz to abecadło. pozdr



#16 FOBOS

FOBOS
  • Użytkownik
  • 392 postów
  • SkądReykjavík

Napisano 11 luty 2022 - 22:55

kiedyś miałem tak że w lesie zacząłem latać dętkę i tak ja łatałem chyba ze 2 godziny, a i tak na flaku do domu wróciłem. 

lato było w sumie dobrze. ^_^





Dodaj odpowiedź