Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomiar Ekg?

ekg

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 marian666

marian666
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marzec 2022 - 11:11

Czolem,

 

Pytam bo akurat w kwestii elektroniki rowerowej jestem zero - a polowice moja dotkal problem z nadcisnieniem i kolataniami serca. Zbyt rzadko problem sie objawa zeby bylo sens isc na holter albo jednodniowy pobyt w szpitalu - a na dluszy pobyt w szpitalu z podlaczanym sprzetem w covidowych czasach lekarz mowi nie ma szans. Ale stwierdzil ze juz to pare razy robil i ludzie przynosili mu odczyty z jakichs smartwatchy etc - i byl w stanie okreslic problem - zgaduje ze nie tyle odczyt wartosci jest tutaj potrzebny ale w ktora strone te wartosci ida i jak czesto uciekaja od normy.

 

Idea jest zeby zona to miala caly czas na sobie i dane sie gdzies do pozniejszej obrobki zapisywaly - czy ktos obeznany w temacie moze nam polecic jakies takie ustojstwo do EKG?  Smartwach/opaska - moze cos rowerowego macie przetestowanego? 

 

pozdr!

M

 

 

 



#2 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 marzec 2022 - 11:19

Objawy nigdy nie są zbyt małe, żeby pójść na rutynowe EKG - kołatanie serca to nie katar.

 

Nie musisz iść do szpitala, bardzo często nawet spoczynkowe EKG w gabinecie zabiegowym daje cenne informacje - bardzo często EKG pokazuje problem nawet jeżeli w danej chwili nie masz odczuwalnych dla siebie objawów.

 

Zegarek ani smartwatch to nie EKG i nigdy nie możesz ich traktować jako substytutu. Idź na normalne EKG i zbadaj się jak należy.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3 marian666

marian666
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marzec 2022 - 11:42

Ale nie przeczytales wogole posta - badanie EKG trwajace na tyle dlugo zeby problem u zony zaobserwowac sa aktualnie niemozliwe. Pojedyncze badania nie pokazauja problemu. Nie chodzi o precyzyjne wartosci tylko o przebieg ekg - jest to zalecenie lekarza.

 

Teoria oczywiscie jest znana - chodzi mi o jakis hint od kogos kto sie mierzyl z taka kwestia. Czy zwykly pulsometr z zapisem historii wystarczy? Co byscie polecili?

 



#4 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 marzec 2022 - 11:56

Nie, pulsometr sportowy nie jest sprzętem medycznym i nie jest zamiennikiem dla EKG.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#5 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 04 marzec 2022 - 12:07

Jeśli chodzi o nadciśnienie to przecież można sobie na dobę założyć holter RR i wiele wyjaśni. Mnie wmawiali nadciśnienie bo zawsze mam gabinetowe wysokie. Z badania wyszło, że w normie.

Jeśli chodzi o kołatanie serca to trzeba ustalić kiedy się to dzieje.
W obecnych czasach często w cywilizowanym świecie jest tak, że pacjent trenujący jest "łatwiejszy" w diagnozie bo może dostarczyć właśnie choćby plik treningowy, dzienny przebieg tętna itd.
Nagłe zmiany (skoki) w tętnie podczas treningu to często znak, że może być to objaw arytmii, a nie zepsutego paska hr.

Temat jest 'dosyć' świeży. Jest obecnie dużo jeszcze niewiadomych odnośnie przyczyn arytmii u sportowców.
I mam tutaj na myśli literaturę i badania w USA.
Boję się nawet jakie będą zalecenia u nas. Ostatnio jak żona poszła do ortopedy z bólem w kostce to jej powiedział żeby mniej biegała i skasował 150 PLN.

#6 marian666

marian666
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marzec 2022 - 12:09

Dalej nie czytasz ze zrozumieniem, nie chodzi mi o sprzet medyczny. Chodzi mi o urzadzenie ktore marketinguje sie "z pomiarem ekg" - sa takie smartwatche, opaski, jakis fitbit. I pewnie tez rowerowe ustojstwa tez faka funkcje maja. I moze ktos na forum (kto uzywal) moze mi cos polecic?



#7 marian666

marian666
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marzec 2022 - 12:14

alterego - wlasnie ten jednodniowy holter akurat sie nie sprawdzll, zona ma problem co np. 4-7 dni, az przysiada bidulka :/

No tez jestem zdziwiony ze cos takiego proponuje lekarz (mega polecany, oczywiscie prywatny) - ale moze cos w tym jest, kurde jest gosc naprawde z dorobkiem.

 

Kiedys mialem problem zmeczeniowy z oczami - pani lekarka zalecila zmiane pracy na np. ogrodnika bo wtedy nie ma problemu, wylem ze smiechu w gabinecie :)



#8 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 04 marzec 2022 - 12:44

Dalej nie czytasz ze zrozumieniem, nie chodzi mi o sprzet medyczny. Chodzi mi o urzadzenie ktore marketinguje sie "z pomiarem ekg" - sa takie smartwatche, opaski, jakis fitbit.

Mam wrażenie, że to Ty nie czytasz ze zrozumieniem.

 

Smartwatch nie jest urządzeniem medycznym. Żaden, nigdy. I nie, nie ma czegoś takiego jak "fitbit z pomiarem ekg". To, że urządzenie mierzy prąd "płynący z serca", jeszcze nie oznacza, że daje pomiar jak EKG.

 

Nie bez powodu smartwatch ma jeden punkt pomiaru (w dodatku na nadgarstku i w formie sensora optycznego, który nadaje się co najwyżej do szacowania tętna), opaska ma dwa, a prawdziwe medyczne EKG ma ich kilka albo nawet kilkanaście.

 

Nie masz wrażenia, że gdyby można było zrobić wiarygodny holter bez zakładania drogiego urządzenia, to każdy gabinet miałby taki smartwatch zamiast zawracać sobie głowę sprzętem za takie pieniądze?


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#9 marian666

marian666
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marzec 2022 - 13:10

Ty nie czytasz ze zrozumieniem bo nawet nie doczytales ze nie chodzi o mnie a mnie na badanie wysylasz w swoim poscie - ale ze teraz napisales cos wiecej niz "nie da sie, idz do lekarza" - to jeszcze raz: Chce sie zapytac forumowiczow ktorzy kiedys sie pokusili o setup i sprawdzenie w swoich urzadzeniach funkcji EKG  - o szczegoly tegoz, w szczegolnosci o same produkty ktore to umozliwiaja.

 

Forum jest o rowerach a podforum o urzadzeniach - a nie o poradach medycznych, prawda? :) Dlatego absolutnie nie chodzi mi o twoja porade medyczna. wybacz ;)

 

A oczywiscie ze zone juz do drugiego lekarza zapisalem bo to smierdzi oczywiscie. Ale tak czy siak sie chce sie pobawic fitbitem i czyms jeszcze cobyscie polecali.

 

 

 

 



#10 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 04 marzec 2022 - 13:27

Ty nie czytasz ze zrozumieniem bo nawet nie doczytales ze nie chodzi o mnie a mnie na badanie wysylasz w swoim poscie - ale ze teraz napisales cos wiecej niz "nie da sie, idz do lekarza" - to jeszcze raz: Chce sie zapytac forumowiczow ktorzy kiedys sie pokusili o setup i sprawdzenie w swoich urzadzeniach funkcji EKG  - o szczegoly tegoz, w szczegolnosci o same produkty ktore to umozliwiaja.

 

Forum jest o rowerach a podforum o urzadzeniach - a nie o poradach medycznych, prawda? :) Dlatego absolutnie nie chodzi mi o twoja porade medyczna. wybacz ;)

 

A oczywiscie ze zone juz do drugiego lekarza zapisalem bo to smierdzi oczywiscie. Ale tak czy siak sie chce sie pobawic fitbitem i czyms jeszcze cobyscie polecali.

Sprawdź to https://allegro.pl/o...CCABEgJBz_D_BwE



#11 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 marzec 2022 - 14:42

Z całym szacunkiem, każdy się bada jak chce, ale takie urządzenia - nawet apple watche z funkcją EKG - to trochę jak operowanie przy pomocy zestawu małego chirurga z Kaczora Donalda.

 

Wydaje mi się, że przekaz od chłopaków powyżej jest taki, że nie znajdziesz gadżetu za kilkaset złotych, który pozwoli Wam cokolwiek zbadać. Dostaniesz jakiś wynik. Po prostu jakiś. 

 

https://spidersweb.p...smy-wyniki.html

 

Ten drugi zapis z zegarka jest nieczytelny i zły technicznie - na podstawie tego zapisu trudno ocenić prawidłowość rytmu serca, wykluczyć zaburzenia rytmu i wykluczyć niedokrwienie mięśnia sercowego. Na podstawie pierwszego zapisu - chociaż też jest zły technicznie - można ocenić jedynie, że nie ma zaburzeń rytmu.

Taki normalny zapis EKG jest wykonywany z odprowadzeń kończynowych i przedsercowych. Natomiast na tym zapisie z zegarka mamy tylko zapis z nadgarstka. Czyli raz, że jest niepełny, a dwa - jest ubogi w odprowadzenia no i nie pokrywa się z zapisem wykonanym przez aparat EKG.

Na podstawie odczytów z zegarka trudno jest ocenić aktualny stan kardiologiczny pacjenta. Co najwyżej można stwierdzić, że pacjent nie ma zaburzeń rytmu.



#12 and38L

and38L
  • Użytkownik
  • 251 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 05 marzec 2022 - 09:45

@marian666, może przejdź na jakieś forum pływackie, tam używają pulsometry, które zbierają dane i później analizują, to i Ci doradzą...

Tutaj jest fascynacja tylko nad mocą......i programami, które mierzą zmęczenie.... :)



#13 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 05 marzec 2022 - 12:01

C nie zmienia faktu, że żonę zdiagnozuje tylko kompetentny lekarz z odpowiednim sprzętem.  pozdr



#14 Forseti

Forseti
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 16 październik 2022 - 20:54

Jak najbardziej warto spróbować pójść do innego lekarza i zorientować się co powie (to akurat dziwne, że nie mogą zrobić testu wysiłkowego, może zamiast szpitala, lepiej sprawdzi się jakaś mniejsza klinika). Poza tym jeśli potrzebujesz tego typu sprzętu, to hmm jest kilka ciekawych opcji. Za najbardziej "medyczny" (wiadomo, że jego jakość jest znacznie mniejsza od sprzętu medycznego, ale może podać dane na temat pulsu, ciśnienia czy EKG) jest choćby Withings Scanwatch (w droższej wersji) czy Withings Move ECG (w tańszej wersji za kilka stów). Zresztą radzę sprawdzić informacje na temat zegarków z EKG choćby na tej stronie https://smartwatchra...pl/zegarek-ekg/. Łatwo się zorientujesz co i jak.





Dodaj odpowiedź