Skocz do zawartości


Zdjęcie

Korba Trzyrzędowa Ultegra 6603 - Problem Z Blatem


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szetyn

Szetyn
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 26 marzec 2022 - 18:53

Hej! Jak w temacie. Mam problem z blatem w mojej tzyrzedowej 6603. Dokonałem wymiany największego 52t na zamiennik z stronglight, ale od tego momentu mam spore problemy z przerzutką przednią. Myslałem, że to może być problem przerzutki więc dokonałem wymiany na nową 6703 ale nadal to samo.

Nie podoba mi się ten blat, coś z nim nie gra, chce więc dokonać podmianki chociaż dla sprawdzenia czy podejrzenia są słuszne. Teraz pytanie.

Czy mogę wstawić jako trzeci, największy SHIMANO 105 FC-5700 52/39 T? Teoretycznie to blat pod dwa rzędy, ale liczba zębów się zgadza i chodzi o blat skrajny a nie środkowy. Myślicie, że to przejdzie? Wiem, że tak się nie powinno, ale nie jestem w stanie znaleźć innego zamiennika dla starej 6603. (I tak, wiem że lepiej byłoby przejść na dwa blaty ale teraz nie ma to sensu - zbyt wiele już zainwestowałem w ten zestaw). Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam!

#2 IgorK

IgorK
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 26 marzec 2022 - 23:15

Może zamontowałeś odwrotnie, tj. zwróć uwagę na powierzchnie przylegania. Musza idealnie pasować.



#3 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 27 marzec 2022 - 07:32

A ta korba nie ma przypadkiem w oryginale 50 zębów na blacie? Jesteś pewien, że było 52? Jeśli było 50 a dałeś 52, to będzie inna średnica blatu i inna pojemność korby?



#4 Szetyn

Szetyn
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 27 marzec 2022 - 10:40

Hej! Nie nie, oryginał ma 52 zęby, tak samo jako przerzutka ma minimum 13 przeskoku wymagane wg. Specyfikacji (52-39-30 korba). Blat jest zamontowany poprawnie, tzn. Robotę wykonywał zaufany serwisant. Sytuacja jest bardzo dziwna dlatego szukamy już nieoczywistych rozwiązań a zarazem faktycznie problemy zaczęły się od momentu wymiany oryginalnej Shimano na zamiennik. Stąd pytanie, czy dwurzędowe 52 podejdzie. Uważamy, że tak ale szukam dla spokoju ducha upewnienia przed zakupem;)

#5 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 27 marzec 2022 - 19:59

Teraz doczytałem, że to Stronglight.

Kumpel w zeszłym roku kupił takowy do korby FSA. Korba 2 rz. 52 zęby. I były również problemy. Nie chciał łańcuch wchodzić na blat, a w każdym razie z trudem i z dużym opóźnieniem. Generalnie kultura pracy była bardzo słaba. Potem się przyjrzałem, że od wewnętrznej strony nie ma ramp, jak w FSA czy Shimano, po których łańcuch wchodzi wyżej. Jest tylko takie sfazowanie, jak stożek i piny do zabrania łańcucha. Po zmianie na stary, wszystko było w porządku. Blat został odesłany do sprzedawcy i mimo, że po kilku miesiącach od zakupu, sprzedający przyjął zwrot. Akurat trzeba mu oddać, że po kulturalnej rozmowie telefonicznej i wytłumaczeniu o co chodzi, bez problemu towar przyjął i zwrócił pieniądze, choć po tak długim czasie nie musiał.

Nie chcę wyrokować, ale może te blaty tak mają. Myślałem, że może to był jakiś jednostkowy przypadek. Ale może jednak nie...



#6 Szetyn

Szetyn
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 27 marzec 2022 - 20:46

Super bardzo dziękuję za odpowiedź, dała nadzieję! Mam dokładnie to samo, na stojaku to jeszcze jeszcze - w sumie śmiga jakoś ale już pod obciążeniem to albo nie wejdzie albo przez 100 metrów ciora łańcuch i blat. Dokładnie tak jak opisałeś. Coś w takim razie może być na rzeczy z tym stronglightem. No nic, sproboje przetestować ta 105tke, może coś to zmieni w takim razie. Dzięki!

#7 Abdullah

Abdullah
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 03 styczeń 2023 - 16:58

Hej, co wymyśliłeś w temacie? Blat od 105 pasuje? Też mam tą korbę i tez bym chciał wymienić największy blat, tylko na co?

#8 Szetyn

Szetyn
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 04 styczeń 2023 - 10:15

Siema! Zmiana z stronglight na 105 zdziałała cuda. Idzie elegancko bez najmniejszego problemu, czasem nie ma się co sugerować opisami producenta że niekompatybilne. Decydujące znaczenie miały tutaj żłobienia na tarczy shimanowskiej, których nie było na stronglight. Widocznie one jakoś wspomagają wrzucanie i to w bardzo wydatny sposób. W każdym razie - bierz 105tke i powinni grać ;)



Dodaj odpowiedź