Skocz do zawartości


Zdjęcie

Popękany Łańcuch - Shimano 105 (Hg601Q)


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 29 kwiecień 2022 - 09:53

Szanowni koledzy i koleżanki,
 
Przytrafiło mi się coś dziwnego czego nie umiem wyjaśnić więc pisze tutaj czy ktoś coś takiego kiedyś widział lub ma jakiś pomysł co się stało.
 
Mam ci ja taki rower Trek z osprzętem Shimano 105. Dobrze traktowany i łańcuch i wszystko czyszczone po każdej jeździe. W 2019 roku wstawiłem go w Turbo Trainer (jakiś tam Tacx Vortex starszej daty), w tym momencie łańcuch miał zrobione jakieś 1800 km czyli nic jak na mój standard (do 5000 km robiłem na takich łańcuchach choć to było chyba troszkę za dużo).
 
Od tamtej pory miał on, i rower i łańcuch, moim zdanie lekkie życie w domu na Zwift-cie i takich tam. Teraz postanowiłem wytoczyć go na drogę (awaria głównego roweru). Założyłem mu więc nowe opony i wyjechałem. Ujechałem może 700m kiedy to zerwał mi się łańcuch! Nie zrażony, skróciłem go i jedno ogniwo z zamiarem kontynuacji jazdy. Obróciłem może korbą 2 razy i łańcuch znowu się zerwał!
 
Po bliższych oględzinach okazuje się że niemal co drugie ogniwo łańcucha jest pęknięte! Załączam zdjęcie.
 
Jak to się mogło stać!? Nie mam pojęcia i nie umiem sobie tego w jakiś rozsądny sposób wyjaśnić. Czy ktoś coś takiego widział lub słyszał o podobnych przypadkach?
 
Z góry dzięki za odpowiedzi.
 
Załączony plik  lancuch.jpg   541,7 KB   22 Ilość pobrań
 


#2 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 29 kwiecień 2022 - 10:32

kurczaki, dziwna sprawa. Dla mnie, jeśli nie jeździsz jak koń, wygląda to na wadę materiału. 


  • Tomaszek lubi to

#3 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 kwiecień 2022 - 10:39

Na zdjęciu łańcuch wygląda, jakby miał 100 lat. W 2019 r. miał przebieg 1800 km, więc obecnie ile może mieć? Koło 4-6k? Pytam, bo ten łańuch naprawdę wygląda jakby był bardzo stary. Mój KMC po 5000 km błyszczy się jak nówka (oczywiście po uprzednim przetarciu szmatką). 


  • Tomaszek lubi to

#4 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 29 kwiecień 2022 - 10:51



Na zdjęciu łańcuch wygląda, jakby miał 100 lat. W 2019 r. miał przebieg 1800 km, więc obecnie ile może mieć? Koło 4-6k? Pytam, bo ten łańuch naprawdę wygląda jakby był bardzo stary. Mój KMC po 5000 km błyszczy się jak nówka (oczywiście po uprzednim przetarciu szmatką). 

Hey bonobo jest brudny bo wylądował na szosie i piachu 2 razy jak się zerwał - jeśli o tym mówisz. Potem brudnymi łapami go międliłem jak wracałem do domy prowadząc rower a łańcuch w ręku trzymając... Zmierzyłem jak bardzo był rozciągnięty i ledwo 0.5 wskazało narzędzie do łańcucha. Zerknąłem na Strave i ma dokładnie przejechane 3593.5 km. Może duży przebieg ale na Tubro w domu to nie miał ciężkiego życia. Dziwi mnie to ile ogniw jest popękane! Rozumiem że jedno by puściło, ale takie coś!? Tak czy siak dzięki za odp.



#5 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 kwiecień 2022 - 10:57

No to ciekawy przypadek, musiałby się wypowiedzieć ktoś posiadający wiedzę specjalną. 3500 km to w zasadzie nowy łańcuch. Może oddziaływanie potu. Może wada materiałowa. Ważne, że nic sobie nie zrobiłeś. 


  • Tomaszek lubi to

#6 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 29 kwiecień 2022 - 11:21

3,5 tysiaka to całkiem sporo. Jeśli zmieniasz biegi pod obciążeniem to takie rzeczy przy takich przebiegach potrafią się wydarzyć.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Tomaszek lubi to

#7 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 29 kwiecień 2022 - 11:30

Miałem lata temu identyczną systuację, ale z łańcuchem Yaban. To wada materiału i nadaje się na gwarancję. Chociaż poo 3k to już chyba swoje km z niego wykręciłeś.


  • Tomaszek lubi to

#8 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 29 kwiecień 2022 - 11:31

3,5 tysiaka to całkiem sporo. Jeśli zmieniasz biegi pod obciążeniem to takie rzeczy przy takich przebiegach potrafią się wydarzyć.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

No wiem, ale właśnie na Turbie (smart trainer jak to dzieciaki mówią) to prawie w ogóle nie zmieniam biegów. Sądzę że normalnie, na szosie, to by jakieś ogniwo puściło i to by było tyle. Ale tutaj jest ich tyle popękane że nie wydaje mi się żeby to obciążenia pracy łańcucha to spowodowały. 



#9 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 29 kwiecień 2022 - 11:33

Miałem lata temu identyczną systuację, ale z łańcuchem Yaban. To wada materiału i nadaje się na gwarancję. Chociaż poo 3k to już chyba swoje km z niego wykręciłeś.

 

Wow! No to jest to jakoś tam pocieszające że ktoś miał podobną sytuację. O gwarancie czy kosztach nie myślę ale raczej o uniknięciu podobnych przypadków w przyszłości. 



#10 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 29 kwiecień 2022 - 17:02

To wada materialowa, mialem takie 2 lancuchy „105”, jeden udalo mi sie reklamowac - w miare nowy byl, no i kupowany w wiggle, inne podejscie do klienta


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Tomaszek lubi to

#11 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 30 kwiecień 2022 - 17:21

To wada materialowa, mialem takie 2 lancuchy „105”, jeden udalo mi sie reklamowac - w miare nowy byl, no i kupowany w wiggle, inne podejscie do klienta


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Hey Rrr16, dzięki za wpis. No to wiadomo już o co chodzi. Ja go też kupiłem w chainreaction a jak wiadomo (niestety) Wiggle ich kupił więc to jest to samo...

 

Fakt, że jak kupujesz on-line to ze zwrotami jest zero problemu (przynajmniej takie moje obserwacje).



#12 IgorK

IgorK
  • Użytkownik
  • 32 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 01 maj 2022 - 20:12

Pięknie popękany. Początek pęknięcia zawsze na fazie. Jest chropowata? Dodatkowo musi być wadliwy materiał. Ciekawe, ile łańcuchów Shimano zrobiło z tego wytopu. 


  • Tomaszek lubi to

#13 Tomaszek

Tomaszek
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 02 maj 2022 - 13:01

Jest chropowata?

 

Dobre pytanie, już wyrzuciłem łańcuch więc nie sprawdzę. Ale przez czas użytkowania nic organoleptycznie nie zwróciło mojej uwagi żeby było jakoś inne niż zazwyczaj.



#14 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 02 maj 2022 - 13:46

Prawdopodobnie błędy w hartowaniu. Musiała to mieć cała seria. pozdr


  • Tomaszek lubi to

#15 Adamiak

Adamiak
  • Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 27 kwiecień 2023 - 21:24

nick zauważył co trzeba, sworzeń w otworach ogniwa jest na wcisk (mechanicy wiedzą co to), jeśli obróbka cieplna została źle wykonana, hartowanie z odpuszczaniem to materiał ogniwa jest twardy ale kruchy, po montażu sworznia są naprężenia i być może już pęknięcia, podczas jazdy kiedy pojawiają się dodatkowe, pęknięcie się powiększa i w końcu ogniwo pęka.





Dodaj odpowiedź