Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różnica między kasetami Shimano: 6600 6700 5600 5700


22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 29 marzec 2011 - 00:45

Jak w temacie, może mi ktoś wyjaśnić czym różnią się poszczególne kasety? Podejrzewam że Ultegra i 105 dużo się nie różni, ale jak jest w przypadku nowszych i starszych grup, opłaca się dopłacać? Wagowo między ultegrami jest 10g, ale czy rzeczywiście nowa ultegra płynniej chodzi i będzie wytrzymalsza? Lepiej brać starą ultegrę czy nową 105?

W sumie to samo tyczy się łańcuchów. Jaką kombinację wybrać? Zastanawiam się czy nie brać kasety 105 i łańcucha ultegry albo da, bo cenowo lepiej wychodzi a zużycie kasety chyba tak bardzo się nie różni, jak łańcucha. Tak samo waga. Czy lepiej odwrotnie, doinwestować do kasety ultegry i dać łańcuch np. stary 105?

#2 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 29 marzec 2011 - 10:03

Bartosz, napęd 6700 z łańcuchem kierunkowym chodzi ciszej niż 6600. Pod dużymi obciążeniami rzeczywiście łatwiej o zmianę zębatki. Z wytrzymałością nie wiem, bo kasetę 6600 sprzedałem po sezonie jazdy po płaskim - początki, a kupiłem 6700 na górki. Po 8,3 tys. musiałem wymienić trzy zębatki, bo nowego łańcucha mi nie przyjęła, ale zaznaczam, że późno się nauczyłem jeździć na całej kasecie. Wcześniej, jak wjechałem na płaską drogę, to zawsze używałem dwóch koronek, stąd też ich takie zużycie.

Ja bym brał nowszy typ kasety z klasę lepszym łańuchem(ale już kierunkowym). Albo 105 i łańcuch Ultegra/DA, albo Ultegra z łańcuchem DA, a wybór zależałby pewnie od stanu konta..

Jak tak patrzę na te kasety, to są droższe jak dawniej.. Kupowałem kasetę 6700 11-25 za 189zł, a łańcuch za 69(DA był wtedy za drogi..).

#3 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 29 marzec 2011 - 10:13

A nie lepiej przystać na 6600/5600 i dokupić C10?

#4 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 29 marzec 2011 - 10:36

W sumie jest właśnie aukcja nowej 6600. Ale za C10 ma nową kasetę 5700, a łańcuchy ultegry/da 79/99.

Czemu nie iść do przodu i nie spróbować czegoś nowszego? Ja sobie chwalę kulturę pracy nowych napędów Shmiano. pawelkepien też jest na razie zachwycony ;)

Zdecyduje sam.

#5 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 29 marzec 2011 - 11:06

No właśnie, a jak by współpracowała kaseta np. 5600 z łańcuchem 6700? Wie ktoś? Czy to dobry pomysł taki miks? Czy zalety nowego napędu to bardziej sprawa łańcucha, czy kasety? Podejrzewam że łańcucha, choć patrząc na te nowe kasety to rzeczywiście inaczej wyglądają.

Może i lepiej iść z duchem czasu, ale zestaw 6700 kosztuje ok. 300zł, więc trochę sporo, a straszą serię pewnie by można za połowę tego wyrwać na allegro, dla tego się zastanawiam czy jest sens dopłacać, szczególnie że jak na razie nie bardzo jest z czego ;)

#6 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 marzec 2011 - 11:08

pawelkepien też jest na razie zachwycony

Hehe, wyszło trochę tak jakbym występował w reklamie Shimano w TV i na koniec mówił sakramentalne "Polecam!" :-) Co jednak nie zmienia faktu, że naprawdę jestem zadowolony z pracy kasety i korby 5600 oraz łańcucha 5701 (u mnie więc lekkie pomieszanie "starego z nowym"). Może jednak przy kasecie 5700 byłoby jeszcze lepiej? Nie wiem, chociaż kasetę 5700 mam "na stanie" (Bartosz, gdybyś chciał się jednak przekonać, jak ona pracuje, to zapraszam na moją aukcję - 11-25T :->). Na razie jednak takie zestawienie mi odpowiada i nie sądzę, żebym kiedyś przerzucał się na Ultegrę, o DA nie wspominając. Wyjątkiem byłaby pewnie kaseta Ultegry, ale tak jak już gdzieś tam niedawno wspominałem - tylko ze względu na dostępność największej zębatki 23T zamiast 25T w przypadku 5700 (chyba, że 5600 będą wciąż dostępne, bo na razie - z tego co widziałem - to chyba raczej niewesoło z nimi).

fs-userbar-blog-white.png


#7 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 29 marzec 2011 - 11:12

pawelkepien, nie wiem czemu wydawało mi się, że masz kasetę 5700 założoną ;> nie chciało mi się szukać ;)

#8 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 29 marzec 2011 - 11:20

Bartoszu jak nie masz kasy to nie ma się co rzucać.

Nie oszukujmy się też co do poprawy jakości między nową, a starą serią, pewnie ona jest, ale czy warta dopłaty?

Ja bym zapodał sobie zestaw 5600 + C10 lub wersja eko 5600 + CN6600/7800

dobre smarowanie + odpowiednia konserwacja = cisza ;>

#9 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 marzec 2011 - 11:21

PsYhOl - może dlatego, że pisałem w temacie o zakupach, że taka do mnie właśnie dotarła razem z innymi szpejami 105 ;-) Tak też było, ale potem udało mi się dorwać 5600 11-23T. Cała (aktualna ;-)) konfiguracja tu. Namieszałem, sorry :->

Osobiście skłaniałbym się chyba ku propozycji Deadiego - to oczywiście subiektywna opinia, ale wg mnie przy amatorskiej jeździe nie ma co pakować kasy w najwyższe grupy, tym bardziej jak zależy też na pieniążkach. Wcześniej jeździłem na miksie SRAMa (kaseta), KMC (łańcuch) i Truvativ/Shimano (korby) i przy odpowiednim wyregulowaniu całości oraz regularnej konserwacji taki napęd też dawał radę.

fs-userbar-blog-white.png


#10 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 29 marzec 2011 - 12:06

pawelkepien, hehe, oglądałem ta aukcję. Niestety, mi to stopniowanie też bardzo nie pasuje ;)

Deadi, może racja, też jestem podobnego zdania, że różnica między kasetami jest niewielka i nie ma co na siłę się szarpać na najnowszą Ultegrę.

6700 mógłbym mieć za 210zł, 5700 stoi po 160+przesyłka. 50zł różnicy, niby nie ta tak dużo, ale podejrzewam że dużej różnicy miedzy nimi nie ma. Starszą serię zapewne gdzieś dało by radę za ok 100 wyrwać, i tak pewnie zrobię. + do tego łańcuch 6700, albo da. Dodam że różnica wagowa między 5600 a 6700 to całe 10g (katalogowo), więc na wage nie ma co patrzeć.

Tym bardziej mnie to cieszy, że pawelkepien, odczułeś dużą różnić po zmianie łańcucha na nową ultegrę, widać z tego że jest jak podejrzewałem, w tym wypadku to łańcuch odpowiada bardziej za płynność zmiany biegów, niż kaseta. Byc może przy kasecie 6700 było by jeszcze lepiej, a może nie, więc lepiej nie ryzykować ;)

A tak w ogóle to może spróbuje kupić sam łańcuch, może moja kaseta (5600) go jednak przyjmie... Niestety nie znam jej przebiegu, pare tysi pewnie ma i raczej o nią nie dbałem, ale z tego co niektórzy piszą to i po 5kkm się łańcuch przyjmował, więc może i u mnie da radę.

#11 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 marzec 2011 - 12:14

Niestety, mi to stopniowanie też bardzo nie pasuje ;)

Oj tam, nie szkodzi - kupuj! :-D

A jakiego zakresu szukasz? Dziś przez przypadek znalazłem na Allegro nową kasetę 105 11-23T za 109 zł (link) - sam się nad nią przez chwilę zastanawiałem, ale na razie chyba nie ma co. Jeśli potrzebujesz właśnie takiego, to wg mnie naprawdę fajna okazja (zakładając, że cena jakoś drastycznie nie podskoczy do góry).

pawelkepien, odczułeś dużą różnić po zmianie łańcucha na nową ultegrę

Hm, ale ja zmieniłem łańcuch na 105 5701, a nie na Ultegrę 8-)

fs-userbar-blog-white.png


#12 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 29 marzec 2011 - 12:20

Ja tam jadę na Tiagrze 9s za ~70zł z łańcuchem HG73 (105) za około 50zł i już mam nakręcone na tym zestawie 2600km, a kaseta jak nowa. Dobiję do 3000km i zmieniam kasetę też Tiagra tylko miękksza i łańcuch słabszy tym razem HG53, ale zmienię go po 2000km na kolejny HG53. Chciałem przejść na 10s. i pomijając fakt dopłaty do klamek, to trzeba ponieść dośc wysoki nakład na kasete i łańcuch, bo najtańsze zestawy chodza w okolicy 200zł, więc wcale nie mało. A żeby kupić coś lepszego czyli kaseta min. 5600 i łańcuch 6600 to wychodzi około 240 zł.

#13 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 29 marzec 2011 - 12:22

Oj tam, nie szkodzi - kupuj! :-D


Hehe, no raczej ;) Łykam bo okazja, co tam stopniowanie ;)

Jakiego zakresu? Standard 12-25 lub jeszcze lepiej 12-23. Tą aukcje widziałem i też się zastanawiam, tylko właśnie to 11-23 nie do końca mi się widzi, na grzyba mi to 11, skoro 12 i tak rzadko używam ;) Koles ma jeszcze 11-25, ale to już w ogóle bez sensu. Wolał bym mieć bardziej zbitą. Ale jeszcze rozważam ;)

Hm, ale ja zmieniłem łańcuch na 105 5701, a nie na Ultegrę 8-)


Jedne grzyb ;)

#14 pawelkepien

pawelkepien
  • Użytkownik
  • 719 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 marzec 2011 - 12:35

Standard 12-25 lub jeszcze lepiej 12-23

5700 12-25T jest dostępna np. w Centrum Rowerowym za 160 zł. 12-23T w grupie 105 nie występuje, więc pozostawałaby Ultegra.

fs-userbar-blog-white.png


#15 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 29 marzec 2011 - 12:43

pawelkepien, wiem, wiem, niestety. Ale jakoś bardzo na te 12-23 się nie upieram. Obecnie mam 12-25 i jest ok, choć właśnie przydała by się ta koronka 18t :) Cena 160zł to standard.

Rozważę wszystkie za i przeciw.

Pozostaje jeszcze taka opcja:

http://allegro.pl/ka...1523614933.html

Nie wygląda na zajechaną, ale nie wiem czy już lepiej nie brać nowej...

Ps. a po czym poznać czy mi kasta przyjmie nowy łańcuch? Nie przeskakuje nic, ząbki chyba też nie są jakieś zajechane.

#16 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 29 marzec 2011 - 19:08

Ja miałem zębatkę zjechaną porządnie i nie przeskakiwało na starym łańcuchu, więc tym się nie kieruj ;)

Jeżeli zęby nie są zjechane, to kup najpierw nowy łańcuch i wyrusz na krótką przejażdżkę koło domu. Ale jedź powoli na najczęściej używanych koronkach, później można sprawdzać bardziej je obciążając..

#17 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 29 marzec 2011 - 19:45

PsYhOl, no właśnie ciężko mi ocenić czy zęby są zjechane czy nie. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają ok. Może w takim razie spróbuje z tym łańcuchem, a jak nie to kupie jakąś kastete ze starszej serii na allegro.

Rozumiem że jak łańcuch nie będzie przeskakiwał i będzie płynnie chodził na starej kasecie to nie ma się czym przejmować że stara kaseta szybciej rozciągnie łańcuch?

Ps. a tak w ogóle to są jakieś sposoby aby poznać czy kaseta przyjmie nowy łańcuch? Musiał bym chyba wyczyścić kasetę i ja dokładnie obejrzeć?

#18 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 29 marzec 2011 - 20:16

Rozumiem że jak łańcuch nie będzie przeskakiwał i będzie płynnie chodził na starej kasecie to nie ma się czym przejmować że stara kaseta szybciej rozciągnie łańcuch?


Jakiś tam wpływ na szybsze z początku wyciągnięcie łańcucha pewnie będzie to miało wpływ, ale bez przesady - nie rozciągnie się szybko tak, zeby nadawał się do wymiany ;>

Ale po takiej ilości kilometrów i małym dbaniu o kasetę nie liczyłbym na to, że go przyjmie, chyba że lekko jeździsz i przy dużych kadencjach.

#19 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 29 marzec 2011 - 20:36

Ale po takiej ilości kilometrów i małym dbaniu o kasetę nie liczyłbym na to, że go przyjmie, chyba że lekko jeździsz i przy dużych kadencjach.


Nie bardzo. Raczej ciężko. Przebieg ciężko mi podać dokładny. Ale może i lepiej nie kombinować i kupić już cały napęd. Dozbierać i a ten zestaw dojeździć do końca. Bo jak mam kupić np. łańcuch da i go katować na tej kasecie to nie wiem czy jest sens...

Tak się zastanawiam, ponieważ wymieniłem właśnie przerzutkę na nową Ultegrę, i wypadało by też w związku z tym wymienić napęd, aby na dobre poczuć przesiadkę. A poza tym nie wiem czy stary napęd nie będzie miał złego wpływu na nową przerzutkę...?

#20 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 30 marzec 2011 - 18:41

Jak by ktoś jeszcze się wypowiedział na temat różnic w wyżej wymienionych kasetach, to był bym wdzięczny... Bo w końcu dowiedzielismy się tylko tyle, że łańcuch lepszy, bo ciszej chodzi i płynniej, a co z kasetami?



Dodaj odpowiedź