Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trasa 360km.


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 AdamPay1

AdamPay1
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądBytom

Napisano 04 kwiecień 2011 - 21:10

Czołem wszystkim.

Mam zamiar w tym sezonie złożyć sobie trzeci rower ( jeden bmx i romet gil ) na ową trasę. Nie mam zamiaru wydawać na niego fortuny. Na taką trasę ( Bytom - Przemyśl ) radzicie rower szosowy, czy bardziej treking? Ramę już mam ( cr-mo noname po koła 26, ale 700c wejdą ). Widelec sztywny posiadam ( nie lubię amortyzatorów a na bmxie się przyzwyczaiłem do sztywnego ). Główne pytanie jaką kierownicę radzicie. Bardziej komfort prosta plus rogi, czy baranek?

Inna sprawa: biegi.

Najpewniej bym się czuł tylko z tylną przerzutką - nie lubię skomplikowanych konstrukcji. Czy to nie będzie porywanie się na wiatr?



Przygotowanie:

Trasa 360km, parę dni i powrót - jak się upakować na rower? Sakwy ( niewielkie ) czy plecak?

Co z przygotowaniem kondycyjnym? Przyznaję, że na bmxie śmigam dzień w dzień, lecz to nie to samo. Miałem też fixa ( very low budget ) i mam już nawyk ciągłego pedałowania.

Ile zajmie przejechanie takiej trasy? Drogi są dobre - w większości szybkiego ruchu.

Pozdrawiam.

Adam.

#2 Makdeb

Makdeb
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 kwiecień 2011 - 21:21

Bardziej komfort prosta plus rogi, czy baranek?


Według mnie baranek jest wygodniejszy od kierownicy prostej.

#3 mickrz

mickrz
  • Użytkownik
  • 423 postów
  • SkądKatowice

Napisano 06 kwiecień 2011 - 08:51

Bardziej pomyśl o geometrii całości na długie trasy kierownica nie powinna być za nisko, bo nie wytrzymasz z plecami. Sama kiera - zdecydowanie baranek.

Biegi - myślę że kompakt do przodu byłby w sam raz. Małe górki to jedno ale wiatr może Ci się dać we znaki.

Z mojego doświadczenia - zdecydowanie sakwy. Raz jedyny pojechałem z plecakiem (dość ciężkim) z Katowic do Wisły i plecy mi wysiadły w Skoczowie - no i musiałem wzywać "wóz techniczny" :-D

Ile będziesz jechał? To zależy od Twojego samozaparcia. Są na tym forum tacy co to śmigną w 10 godzin (na co wtedy sakwy :-? bidon wystarczy :-D ). Nie wiem ile robisz km-ów ale jakbyś wyjechał wcześnie rano - koło 3.00 - 4.00 to zajechałbyś w tym samym dniu oczywiście jeśli już jeździłeś w tym roku jakieś dłuższe trasy. Jeśli nie masz długich tras na koncie to zrób sobie trening i sprawdź się - wytycz sobie jakąś pętlę około 60-70 km zrób ją kilka razy. Jakby co będziesz w miarę blisko domu.

I pamiętaj na takich dystansach który chcesz pokonac to nie nogi są problemem ale głowa i siodełko :lol: - przynajmniej dla mnie ;-)

#4 O¶ka Warszawa

O¶ka Warszawa
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądStolica

Napisano 06 kwiecień 2011 - 08:57

test

#5 AdamPay1

AdamPay1
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądBytom

Napisano 06 kwiecień 2011 - 15:43

Nie ukrywam - doświadczenia brak. Jedynie jazda na fixie odcinka 3,3km co 2 dni ( średnio jakieś 8 minut a śmigam przez miasto ), oraz wyczynowa jazda na bmxie.

A i plany odległe bardzo są.

Geo ramy ma duże znaczenie? Bo mam zamiar koła 700c/27" upchnąć do ramki mtb pod koła 26" ( przepadam za krótkimi rowerami ).

Co z amorem? Przyda się? Po drodze sam asfalt/chwilowo chodniki.

#6 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 06 kwiecień 2011 - 17:18

Na taką trasę to zdecydowanie proponuję rower szosowy, jedzie się zdecydowanie lżej, kierownicę polecam baranek, amortyzator w szosówce nie występuje. Jeżeli chodzi o bagaż to dobrze Michał mówi że lepiej wziąść sakwy niż ciężki plecak. sam często jeżdżę z plecakiem, ale nie na takie trasy.

#7 AdamPay1

AdamPay1
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądBytom

Napisano 06 kwiecień 2011 - 20:15

A może złożyć hybrydę? Trekinga z szosówką? Sztywny widelec, wąskie opony, ale wysoko kiera i sakwy?

8 biegów na tył wystarczy?

#8 krzy1976

krzy1976
  • Użytkownik
  • 2670 postów
  • SkądJary

Napisano 06 kwiecień 2011 - 20:19

Ile zajmie przejechanie takiej trasy? Drogi są dobre - w większości szybkiego ruchu.

Jaką trasą będziesz jechał ? Możesz gdzieś wrysować ? na bikemapa albo gdziekolwiek indziej...
Na takim świeżo złożonym rowerze od razu chcesz przejechać 360km ?

#9 transatlantyk

transatlantyk
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • SkądOstrowiec Św.

Napisano 09 kwiecień 2011 - 20:49

1. Plecak zdecydowanie odradzam.
2. Nie wiem jaki cel podróży i ile będziesz chciał zabrać bagażu. Jeżeli chcesz tylko dojechać do Przemyśla i czymś tam wrócić do Bytomia, to nie potrzebujesz dużo bagażu. Najlepszy wtedy będzie rower szosowy i torba podsiodłowa, lub taka sztywna sakwa podsiodłowa.Torbę taką używam na jednodniowe trasy i spisuje się bardzo dobrze.
Jeżeli jedziesz tam na dłużej i będziesz miał więcej bagażu, to pozostaje Ci rower trekingowy lub cross i bagażnik oraz większe sakwy. Spotkałem kiedyś w trasie dwóch Włochów na bardzo obładowanych rowerach szosowych, ale koła mieli z 32 szprychami, a nie wiem jak z innymi szczegółami tych rowerów.
3. Głównymi Twoimi przeciwnikami na trasie będą : samotność, kapryśna pogoda ( nigdy nie możesz tego wykluczyć), dość częste postoje po zakup picia i jedzenia, może się zdarzyć drętwienie rąk, otarcia w częściach ciała zbliżonych do siodełka :-) . Nawet jeżeli planujesz przejechać to wszystko przy świetle dziennym, to oświetlenie roweru radzę mieć przy sobie.
4. Jak już ktoś pisał powyżej - niezwykle ważne jest siodełko. Musi być sprawdzone na jakiejś dłuższej, np. 200 km trasie.
5. Nie wiadomo jaką trasą zamierzasz jechać. Narzuca się droga nr 4 na większości trasy. Jeździłem nią kilkakrotnie na odcinku Kraków - Brzesko. Jest tam pobocze odgrodzone linią ciągłą i bardzo dobra nawierzchnia. Jedzie się bardzo dobrze i według mnie bezpiecznie. Prawdopodobnie jest tak samo na innych odcinkach. Takie rozwiązanie z tą drogą nr 4 wykluczy Ci kłopoty z nawigacją. Będziesz po prostu ciął przed siebie. Jadąc drogami bocznymi będziesz tracił czas na czytanie mapy, pytanie o drogę itp. GPS może wtedy pomóc.
6. Bardzo potrzebne Ci będą : determinacja i optymizm.
7. 360 km to jeszcze nie jakaś masakryczna odległość.
8. Szerokiej i szczęśliwej drogi życzę :-)

#10 AdamPay1

AdamPay1
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • SkądBytom

Napisano 13 kwiecień 2011 - 06:16

Czy to będzie zgodn z regulaminem, jeśli tutaj będę opisywał etapy powstawania roweru na tą trasę?



Dodaj odpowiedź