Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana Kół - Kompatybilność


1 odpowiedź w tym temacie

#1 Miksior

Miksior
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 03 sierpień 2023 - 08:15

Cześć,

 

Kupiłem niedawno żonie rower szosowy i do wymiany jest tylne kolo - chcialbym podpytac jak to jest z kompatybilnościa. Sam w swoim mam od 2 lat Mavic Aksium (a waze 110kg) i nic sie nie dzieje wiec tez szukam dla niej jakichs Mavic Aksium, widzialem tez kilka ofert na Cosmic w dobrej cenie (i mysle zeby np z tyłu był Cosmic a z przodu inne) Teraz pytanie laika - mam kolo z kasetą 11 rzędowa a ona ma Sora 9 rzędową - stosuje się podkładke ale są jakies ograniczenia co do kompatybilnosci? Nigdy do tej pory nie wymieniałem kół samemu. 

Jesli chodzi o bębenek to Shimano ma jeden typ i SRAM drugi, inny? Nie musze sie obawiac ze do danej kasety shimano jest inny typ?

 

I kolejne pytanie, domyslam się ze kaseta Ultegra jest 100% kompatybilna z kasetą 105 11 rzędowa? 

Jesli chodzi o potrzebne narzędzia to potrzebuje tzw "bacika" i czy cos jeszcze?

 

I jeszcze jesli chodzi o szerokosc obręczy - ja w swoim mam Mavic 17 mm. Jesli kupie wezsze to po prostu mam mniejszy zakres opon jakie moge zalozyc?

 

Pozdrawiam



#2 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 252 postów

Napisano 03 sierpień 2023 - 14:54

hej!

 

Teraz pytanie laika - mam kolo z kasetą 11 rzędowa a ona ma Sora 9 rzędową - stosuje się podkładke ale są jakies ograniczenia co do kompatybilnosci? Nigdy do tej pory nie wymieniałem kół samemu. 

 

na bębenku 11 rz - możesz instalnąć kasety 10,9,8 z podkładką. Są też bębenki gdzie max jest 10 rzędów, ale możesz wrzucić oczywiście mniej. Powinno być info o kompatybilności 

 

Jesli chodzi o bębenek to Shimano ma jeden typ i SRAM drugi, inny? Nie musze sie obawiac ze do danej kasety shimano jest inny typ?

 

Sram i Shimano mają taki sam układ rowków - więc kasety są kompatybilne chyba że jest to SRAM XD albo XDR - inaczej jest z kasetami od Campy - tam to od zawsze było inaczej 

 

I kolejne pytanie, domyslam się ze kaseta Ultegra jest 100% kompatybilna z kasetą 105 11 rzędowa? 

 

Tak - jeśli ma taka samą ilość rzędów 

 

Jesli chodzi o potrzebne narzędzia to potrzebuje tzw "bacika" i czy cos jeszcze?

 

Bacik plus klucz do odkręcania kaset 

 

I jeszcze jesli chodzi o szerokosc obręczy - ja w swoim mam Mavic 17 mm. Jesli kupie wezsze to po prostu mam mniejszy zakres opon jakie moge zalozyc?

 

Dokładnie tak :)

 

Pozdrawiam


  • Miksior lubi to



Dodaj odpowiedź