Skocz do zawartości


Zdjęcie

Normalized Power Fake


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Petersonic

Petersonic
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 09 październik 2024 - 12:06

Witam.

 

 

Przykład:

Największa średnia moc godzinna jaką uzyskałem w życiu to było około 260 W.

Jeżeli robimy trening interwałowy (szarpana moc) to moc znormalizowana NP powinna wynieść maksymalnie i zarazem równać tej maksymalnej średniej mocy godzinnej. Tak mówią wszelkie źródła i książki.

 

To jakim cudem NP z godzinnej jazdy potrafi mi wyjść 340 W ????

Przemyśleń na ten temat mam kilka.

1. Algorytm NP jest zły i nie uwzględnia osób (takich jak ja), które mają lepszy beztlen od tlenu.

2. Nawet Był kiedyś taki artykuł np. NP BUSTERS. Czyli są ludzie, którzy mają wysoką moc beztlenową i wyniki wychodzą ponad normę, co cofa nas do punktu pierwszego.

3. Firma BYRONBIOSYS opracowała algorytm XEP, czyli XERT EQUIVALENT POWER, który działa w licznikach Garmina.

    Początkowo algorytm ten działał bez zarzutu (albo to był efekt jazdy na trenarzeże w domu, gdzie moce mamy inne i szybciej się męczymy), ale w tym sezonie zauważyłem jak algorytm XEP pokazuje jeszcze większe bzdury niż zwykłe NP.

 

Pytanie więc jak to obejść i znaleźć jakiś inny programik (algorytm) to wyliczania ?

Błąd algorytmu NP pociąga za sobą wyliczenia jakichś kosmicznych TSS-ów(czego nie odczuwam w  zmęczneniu), co wiąże z kolei pociąga za sobą przekłamane wykresy TRAINING LOAD itd.

 

Co wy na to ?

 

 



#2 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 747 postów

Napisano 09 październik 2024 - 16:53

Jak na lato, a na poważnie kiedyś konsultowałem to z trenerem, bo potrafiłem wykręcać z 1,5 h treningu NP 1,1.
Przy stosunkowo niedługich treningach skupiających się na mocnych, krótkich powtórzeniach to możliwe. Ja to zawsze wykręcałem w trakcie treningu 45 sekund ogień i 2,5 minuty odpoczynku i tak 20 razy.
Od tamtego czasu olałem.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

#3 Petersonic

Petersonic
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 09 październik 2024 - 20:48

Ja wiem, że to się generuje przy krótkich dużych wysiłkach, bo jestem beztlenowem, ale co powiedział na to Twój trener?

#4 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 747 postów

Napisano 10 październik 2024 - 09:39

Żeby olać, bo to możliwe właśnie w trakcie takich treningów i ja także mam wysokie, krótkie moce. Takie mamy charakterystyki.

#5 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1979 postów
  • SkądWrocław

Napisano 10 październik 2024 - 10:07

Myślę, że Tadej Pogacar tego nawet nie analizuje na takim poziomie szczegółowości. Zagadnienie ciekawe dla geeka, praktyczne zastosowanie dla trzepaka zerowe. 



#6 Petersonic

Petersonic
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 10 październik 2024 - 13:38

Pogacar nie analizuje, bo w wysiłkach jednomunutowych jest na pewno słaby i nie robi takich powtórzeń jak dla nas torówców.
To typowy tlenowiec, który jeździ długie nudne jazdy o stałym wysiłku więc nawet on i jego trener nigdy by nie zauważyli, czyli takiego niuansu z NP.

#7 Petersonic

Petersonic
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 10 październik 2024 - 13:39

Dzisiaj sprawdzę apke Dr. Skiba i zobaczymy czy lepiej to wylicza. Ostatnia deska ratunku. Jak to nie pomoże to TSSy będę liczył na czuja....

#8 Robert555

Robert555
  • Użytkownik
  • 233 postów

Napisano 11 październik 2024 - 05:31

Jak masz stosunek 1:1 to znaczy że jechałeś idealnie równo. Czym bardziej szarpiesz tym częściej NP będzie rosło bo sprint kosztuje więcej. Co do Treningów to TP jak i każdy tlenowiec trenuje powtówrzenia "torowe" po to aby aby podnieść właśnie poziomy tlenowe. To że potem w wyścigu nie używa nie znaczy że nie trenuje.


  • d8wid lubi to

#9 Petersonic

Petersonic
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano wczoraj, 10:53

I co z tego, że trenują ? Szosowcy mają cienkie moce beztlenowe jak i sprint przeważnie więc nie będzie wielkich przekłamań w NP.



#10 Petersonic

Petersonic
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano wczoraj, 10:54

I się wyjaśniło.

Aplikacja na Garmina Dr. Skiba ze sklepu IQ Store. Sprawdziłem i pokrywa się bardzo dobrze robiąc interwały ponad 500 W przez około minutę i sprinty 20 sekund.

A więc chrza....ć nic nie warte NP i XEP !

 

Problem rozwiązany.





Dodaj odpowiedź