Skocz do zawartości


[buty] konserwacja


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 27 maj 2011 - 13:10

Jako że moje buciki SHIMANO SPD-SL zaczynają brzydko pachnieć, zastanawiam się, czy można je wyprać w pralcem, tak jak to się robi ze zwykłymi butami. Czy robił już ktoś taki zabieg ? Polecacie, odradzacie ?
pzdr
wOJCIECh

#2 oszo

oszo
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Skądmałopolska

Napisano 27 maj 2011 - 14:23

Ja odradzam, pomijając niszczenie butów jest to zabieg krótkotrwały.
Można spróbować
http://www.toko.info...&productId=2385

lub innych środków.

#3 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 maj 2011 - 14:29

A ja piorę regularnie średnio co 2-3 tygodnie i (wbrew niektórym nerwowym reakcjom :mrgreen: ) nic się złego nie dzieje. Odświeżacz jak najbardziej także - ale dopiero po upraniu, bo bez prania to tak jakby używać dezodorantu nie myjąc się - będzie mieszanka smrodów a nie świeżość :mrgreen: .

Pierz śmiało - nic nie pękaj ;-) .

#4 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 maj 2011 - 14:44

A ja piorę regularnie średnio co 2-3 tygodnie i (wbrew niektórym nerwowym reakcjom :mrgreen: ) nic się złego nie dzieje. Odświeżacz jak najbardziej także - ale dopiero po upraniu, bo bez prania to tak jakby używać dezodorantu nie myjąc się - będzie mieszanka smrodów a nie świeżość :mrgreen: .

Pierz śmiało - nic nie pękaj ;-) .


Pawfciu, ale nie na max temp bo by z nich strzępy zostały? Jakieś pranie delikatne?

#5 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 maj 2011 - 14:46

Pawfciu, ale nie na max temp bo by z nich strzępy zostały? Jakieś pranie delikatne?

Z tego co wiem to na 40 stopni (sam nie piorę tylko odstawiam do prania i potem znajduję już czyste :mrgreen: ).

#6 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 27 maj 2011 - 15:02

pranie z wirowaniem? :mrgreen:

#7 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 28 maj 2011 - 09:15

Ja jak piorę buty to nie wkładam samych butów i ogień, bo by się tłukły jak nie wiem co. Jeśli macie jakiś chodnik łazienkowy lub ścierki z kuchni to zapchać pralkę takimi rzeczami, wsadzić buty i się ładnie wszystko pierze, nic się nie obija !

#8 kaziklcd

kaziklcd
  • Użytkownik
  • 583 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maj 2011 - 10:17

Ładny się kącik "Pani domu" robi z naszego forum. Jak golić nogi, jak prać buty ;)))

#9 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 28 maj 2011 - 11:44

^ samo życie :)

#10 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 28 maj 2011 - 19:48

A co z blokami, a konkretniej śrubami ?

albo lepsze pytanie... co z blaszkami do których wkręca się śruby ? ;-)


Wypiorą się i zardzewieją ?

#11 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maj 2011 - 20:24

A co z blokami, a konkretniej śrubami ?

albo lepsze pytanie... co z blaszkami do których wkręca się śruby ? ;-)


Wypiorą się i zardzewieją ?

Taaaa.... zardzewieją i się rozpadną - i to jeszcze przed wyjęciem z pralki :mrgreen:

To samo, co się stanie jak zmokną w czasie jazdy.

Czy naprawdę brakuje Ci wyobraźni, żeby pomyśleć zamiast zadawać tak infantylne pytania?

#12 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 28 maj 2011 - 20:59

pafcio,

Słuchaj buty jak mokną, to blaszki i wszystkie inne metalowe pierdoły są poddawane bryzgom wody przez okreslony czas, i sama woda nie oddziałuje na nie nawet w połowie w takim wymiarze jak podczas chociażby zanurzenia w wodzie, nie wspominając już absolutnie o praniu, czyli poddawaniu ich ciągłemu, nieprzerwanemu działaniu wody jak i innych substancji chemicznych.

Blaszki i śruby mogą sobie być nierdzewne, ale jakbyś je wrzucił do zlewki z wodą na kilka dób mogłyby nie wyjść z tego w dobrym stanie. Nierdzewna może być ich powierzchnia, ale gdy ta zostanie w jakiś sposób naruszona, to ich cesze nierdzewności możesz powiedzieć do widzenia.

#13 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maj 2011 - 22:25

Bikemaster - czy Ty choć troszkę zdajesz sobie sprawę z tego jaki stek bzdur właśnie wypisałeś???? Normalnie ręce i nogi opadają. A gdzież to posiadłeś tak dogłębną wiedzę z chemii i materiałoznawsta :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:


...nie dam rady - rozwaliłeś mnie :lol: :lol: :lol:

Niech ktoś inny (jeśli ma ochotę) zajmie się odpowiadaniem na takie teksty, bo mi oczy zaszły łzami ze śmiechu i dalej już nie dam rady :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

#14 Bikemaster

Bikemaster
  • Użytkownik
  • 1048 postów
  • SkądWWL

Napisano 28 maj 2011 - 22:31

Ty jak widzę jesteś w posiadaniu absolutnie interdyscyplinarnej wiedzy we wszystkich dziedzinach życia, i jakiekolwiek udowadnianie tutaj wiedzy o nieco odmiennym charakterze nie zda się na nic więc....

Pierz sobie dalej kapcie razem z żelastwem i ciesz się póki posiadają jeszcze cechy funkcjonalności, skoro lepiej od producentów obuwia wiesz, jak z nim postępować.
Ja ze swej strony cieszę się, że mam inne metody utrzymywania butów w czystości. 8-)

#15 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maj 2011 - 22:40

Ty jak widzę jesteś w posiadaniu absolutnie interdyscyplinarnej wiedzy we wszystkich dziedzinach życia, i jakiekolwiek udowadnianie tutaj wiedzy o nieco odmiennym charakterze nie zda się na nic więc....

Pierz sobie dalej kapcie razem z żelastwem i ciesz się póki posiadają jeszcze cechy funkcjonalności, skoro lepiej od producentów obuwia wiesz, jak z nim postępować.
Ja ze swej strony cieszę się, że mam inne metody utrzymywania butów w czystości. 8-)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

..."absolutnie interdyscyplinarnej" może nie, ale wiem wystarczająco dużo, żeby nie wypisywać bełkotliwych tekstów nt. rdzewienia w pralce. A tak przy okazji - jak Ty na to wpadłeś??? :mrgreen:

#16 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 28 maj 2011 - 22:46

Zakładając ten temat nie spodziewałem się, że może wywołać tyle emocji.

Co do działania wody i chemii na buty to powiem tak. Piorąc trampki w pralce, po wypraniu lśnią jak nowe, kolor lekko wyblakł, a metalowe elementy przy sznurówkach nie zardzewiały.

Gdybym prał te buty, to bloki + blaszki i śrubki raczej bym zdemontował i wyprał same buty. Myślę, ze po dokładnym wysuszeniu + nasmarowaniu smarem śrubek przed wkręceniem blaszek i bloków zakonserwowały by całość.

#17 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maj 2011 - 22:51

Zakładając ten temat nie spodziewałem się, że może wywołać tyle emocji.

Raczej pozytywnych - mi, na przykład, sporo dobrej zabawy... ;-)

Gdybym prał te buty, to bloki + blaszki i śrubki raczej bym zdemontował i wyprał same buty. Myślę, ze po dokładnym wysuszeniu + nasmarowaniu smarem śrubek przed wkręceniem blaszek i bloków zakonserwowały by całość.

A po co? - żeby potem od nowa ustawiać bloki? Po deszczu też demontujesz i smarujesz :shock: :?:

#18 Gosc_wojciech_bmv_*

Gosc_wojciech_bmv_*
  • Gość

Napisano 28 maj 2011 - 23:05

A po co? - żeby potem od nowa ustawiać bloki? Po deszczu też demontujesz i smarujesz :shock: :?:

Oczywiście że nie. W deszczu staram się nie jeździć. Chyba że mnie złapie gdzieś na trasie, to wtedy nie ma rady ;-)

#19 pafcio

pafcio
  • Użytkownik
  • 1343 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 maj 2011 - 23:15

No właśnie - a pordzewiały Ci strasznie ;-) .

#20 user1215

user1215
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 29 maj 2011 - 18:16

Jeżeli macie wątpliwości to coś Wam powiem. Jeździłem do pracy w spd całą jesień/zimę/wiosnę, bez względu na pogodę około 1h 15min wystawiony na warunki atmosferyczne. Miasto i kupę soli oczywiście. 0 rdzy na blokach, blaszkach i śrubach. W takim wypadku w pralce nie ma prawa się nic złego stać. Przynajmniej jeżeli chodzi o tą część butów ;)



Dodaj odpowiedź