Skocz do zawartości


Zdjęcie

Żywotność łańcucha


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Puyol

Puyol
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • SkądCzB

Napisano 31 maj 2011 - 13:17

Czy po treningu dajecie łańcuchowi "odpoczac"? Zrzucajac łancuch na male zebatki powodujemy, ze nie jest on naciagniety, ale czy ma to jakis sens? I czy sytuacja kiedy łancuch jest np. na 39 przod i 12 tył rowniez wpływa negatywnie na zywotnosc łancuha (pracuje on wtedy cały czas wykrzywiony w stosunku do zebatek)? Dzieki za odpowiedzi

#2 Darkievicz

Darkievicz
  • Użytkownik
  • 145 postów
  • SkądUstroń

Napisano 31 maj 2011 - 14:06

Wykrzywienie (łamanie) łańcucha wpływa nie korzystnie na jego stan. Co do napięcia to raczej nic złego się nie dzieje.

#3 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 31 maj 2011 - 14:06

Puyol, jak zostawię, tak jest - nigdy mnie nawet nie naszła taka myśl jak Ciebie. Napięcie łańcucha przez przerzutkę nie jest przecież aż tak mocne, żeby wyciągnąć łańcuch - to samo z przekosem ;) Nawet bym tego w tym przypadku pracą nie nazwał ;]

Zaraz się zapewne zacznie ciekawa dyskusja na ten temat :mrgreen:

#4 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 31 maj 2011 - 15:22

Ja ostatnio rozwaliłem łańcuch kiedy urwałem przerzutkę, w tym miejscu w którym go zablokowało jest strasznie krzywy i musiałem go wymienić na nowy. Ja zawsze zostawiam łańcuch na małej tarczy z przodu. Na żywotność łańcucha duży wpływ ma jego odpowiednia konserwacja i smarowanie.

#5 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 31 maj 2011 - 16:49

Na łańcuch nie ma to żadnego wpływu, natomiast korzystnie wpływa na sprężyny w przerzutkach. Ja tak robię kiedy wiem, że rower będzie dłużej stał...

#6 vuki

vuki
  • Użytkownik
  • 494 postów
  • SkądRawicz

Napisano 29 czerwiec 2011 - 09:38

co Wy robicie z tymi łańcuchami?
kupiłem używany rower, kto wie ile najeździł
sam zrobiłem już ponad 3 tys km i jest OK

wyczytałem gdzieś na tym forum, że co 1000km ludzie wymieniają łańcuchy
po 100 km czyszczą - toż to strasznie upierdliwe bo prawie codziennie czyścić trzeba
a gdzie przyjemność z jeżdżenia?
pielęgnować maszynę tak ale bez przesady

#7 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 29 czerwiec 2011 - 11:30

co 300-500 wystarczy przeczyścić ;> co 1000 wymienić na inny - i tak przejeżdżą przynajmniej po 5 tys każdy

kupiłem używany rower, kto wie ile najeździł
sam zrobiłem już ponad 3 tys km i jest OK


Załóż nowy łańcuch, to sprawdzisz czy jest OK - testuj sprinty na miękkim podłożu ;P

Jak Cię później szarpnie za wymianę całego napędu, to się nauczysz. Zależy też od wartości napędu, który przyjdzie wymieniać. Wymiana Sory, a Ultegry to dość odczuwalna różnica po kieszeni.

#8 aurox

aurox
  • Użytkownik
  • 71 postów
  • SkądNałęczów

Napisano 29 czerwiec 2011 - 12:28

PsYhOl, ile masz łańcuchów na zmianę?

#9 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 29 czerwiec 2011 - 13:30

Wcześniej miałem 2x ultegrę i po 8,3 tys jedna zębatka była styrana, a trzy tak średnio(przyjęły łańcuch po 300km) - kaseta dalej używana na starych kołach. Teraz mam 2xDA, ale z różnych przyczyn mało jeżdżę, więc pewnie dopiero w połowie następnego sezonu powiem jak idzie zużycie napędu.



Dodaj odpowiedź