Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rower triathlon na szosę.


35 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 14 lipiec 2011 - 19:09

To ja mam takie pytanie przy okazji - skoro siodło wystaje tak bardzo do przodu to co z zasadą aby kolano nie przechodziło poza oś pedału? Czy po prostu kąty ramy są takie że jednak da się tą zasadę zachować.

#22 outoftimeman

outoftimeman
  • Użytkownik
  • 873 postów
  • SkądPruszków

Napisano 14 lipiec 2011 - 20:24

To ja mam takie pytanie przy okazji - skoro siodło wystaje tak bardzo do przodu to co z zasadą aby kolano nie przechodziło poza oś pedału? Czy po prostu kąty ramy są takie że jednak da się tą zasadę zachować.


To nie żadna zasada tylko optymalne ustawienie siodełka, kompromis pomiędzy jazdą siłową, a kadencją. Ustawiając siodło bardziej z tyłu tak, że linia przechodząca przez rzepkę i tworząca kąt prosty z podłożem wypada za pedałem łatwiej się jeździ siłowo, z kolei mając kolano przed pedałem łatwiej uzyskać wysoką kadencję. To tak najprościej. A jak się kręci na czasówkach? Zapewne raczej szybko.

#23 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 14 lipiec 2011 - 20:53

Prozor podałeś nie zbyt trafny przykład bo Ironman to zupełnie inna sprawa.

- wiem, ale podałem to z premedytacją. Pytanie było o rower do triathlonu na szosę, a nie do TT - choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, jednak to już zostało b.dobrze wyjaśnione.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#24 MiSzA

MiSzA
  • Użytkownik
  • 805 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 14 lipiec 2011 - 21:04

@outoftimeman, KeNaJ nie i nie :)

Jak pisałem - siodło w triathlonie może być ustawione jak kto woli - ITU to nie UCI - nie ma zasad dotyczących ustawienia siodła względem środka osi suportu. Oraz to, że bardziej stromy kąt powoduje trochę inną pracę nóg - więc owszem - łatwiej potem biegać. Większy kąt również oznacza większe wypchnięcie bioder do przodu - a to pozwala zejść niżej - więc od paru lat i w czasówkach na szosie, zawodnicy stosują coraz bardziej strome kąty.

Jeżeli chodzi o pozycję pod rządami UCI to mamy cztery główne zasady: siodło w relacji do osi suportu -5 cm (odstępstwo morfologiczne na "0" ALE linia od rzepki MUSI przejść przez oś pedału), kierownica w najniższej pozycji powyżej linii przedniego koła, manetki na kierownicy 75 cm od środka osi suportu (odstępstwo na 80 cm ale pod warunkiem, że kąt ramion podczas normalnej pozycji na rowerze nie jest większy niż 120 stopni), oraz ręce leżące na kierownicy podczas jazdy muszą być równolegle do terenu. No i siodło - ma być 'równo' cokolwiek to oznacza (siodła są różne). Do samych siodełek - muszą mieć min. 24 cm długości. I tyle.

Z własnego doświadczenia powiem, że optymalna dla mojej budowy pozycja na rowerze TT (siodło na zero/+1, kierownica nisko, manetki ok. 85 cm - czyli bardzo nie UCI) daje mi o wiele większą moc niż pozycja w jakiej jeżdżę - czyli "prawie" pod UCI [obecnie - siodło -3 cm, manetki - 77 cm). Ale to bardzo indywidualne.

#25 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 14 lipiec 2011 - 21:22

MiSzA, przepisy w większości znam tylko po prostu zastanawiało mnie to czy po prostu kolano nie wyląduje przed pedałem (a to ponoć mocno szkodzi) ale rozumiem że jednak rama jest tak zbudowana że kolana się zmieszczą przed tą osią.

#26 MiSzA

MiSzA
  • Użytkownik
  • 805 postów
  • SkądKonstancin

Napisano 15 lipiec 2011 - 09:44

No właśnie kolano dość łatwo "umieścić" przed osią pedału - czy to szkodliwe? Generalnie uważa się, że tak - ale przecież są ludzie którzy eksperymentują z ustawieniem bloku na środku stopy (tak - na środku) - więc siłą rzeczy muszą mieć siodło prawie na 'zero' - i ponoć dają radę. Czysta mechanika całego układu zdaje się potwierdzać, że przy ustawieniu w linii osi pedału minimalizuje się możliwość łatwego przeciążenia stawu - z tym, że człowiek to elastyczne zwierze i do wielu rzeczy łatwo się adaptuje - pytanie tylko, jak może to wpłynąć na inną aktywność - poza rowerową, głównie w kontekście specjalizacji [np. prawie rok nie grałem w tenisa, przedtem grałem jakieś 10 lat, po prawie dwóch latach jazdy praktycznie tylko na rowerze, zagrałem w nogę - 2 x 25 min - następnego dnia miałem tak rozbite uda, że nie mogłem normalnie się poruszać przez 3 dni...]

#27 [email protected]

[email protected]
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 14 sierpień 2017 - 22:04

Hej, mi w dokonaniu wyboru pomógł ten artykuł http://bikemag.pl/20...hh-te-dylematy/zostałem przy rowerze szosowym i dokupiłem lemondkę i jestem dużo szybszy, kolejna inwestycja to bikefiting, polecam i pozdrawiam



#28 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 14 sierpień 2017 - 22:12

Gratuluję wykopaliska - czyli odpowiedzi w temacie po .... 6 latach ?  :)


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#29 Gosc_intel action_*

Gosc_intel action_*
  • Gość

Napisano 11 luty 2018 - 15:29

Co sądzicie o tym ? https://custom.diamo...ntry=PL#step09 kolega rozpoczyna triathlon i chce cos zakupić fajnego do 20 tys zł



#30 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 luty 2018 - 18:01

Jak zaczyna to jest to głupi pomysł.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#31 Gosc_intel action_*

Gosc_intel action_*
  • Gość

Napisano 11 luty 2018 - 18:21

Dlaczego może mu ten rower pomoże kilka sekund łyknąć ?



#32 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 11 luty 2018 - 19:13

Co znaczy rozpoczyna? Jeśli wie czego chce, to niech kupuje. Ale jeśli jest początkujący i od razu ładuje się w taki sprzęt, to nie wiem czy jest sens. Wystartuje 2x i mu się znudzi, a kasa wywalona w błoto.



#33 Gosc_intel action_*

Gosc_intel action_*
  • Gość

Napisano 11 luty 2018 - 19:19

zaczął pół roku temu startował na każdym maratonie itd w PL chce bardzo szybko dojść do najlepszych ma tam trenera diety itd. Nie wiem na razie 100 % z siebie daje w tych treningach ;)



#34 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 11 luty 2018 - 19:33

To akurat pewne, że rower da mu trochę watów jeśli wcześniej jeździł na zwykłym rowerze. Natomiast jeśli myśli, że "bardzo szybko dojdzie do najlepszych" (w drugie pół roku?) to warto kolegę naprostować, że rowerem tego nie załatwi, a latami treningów.



#35 Born Ready

Born Ready
  • Użytkownik
  • 1427 postów

Napisano 11 luty 2018 - 21:52

Inaczej zapytam - dlaczego kolega sam nie napisze na forum?

 

W takiej sytuacji najłatwiej byłoby mu pomóc. 



#36 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3200 postów
  • SkądPoznań

Napisano 11 luty 2018 - 23:17

Lepsze będzie cervelo P5x czy jakoś tak. Ale ja wybrał bym coś prostszego w obsłudze i transporcie np. http://www.cannondal...i_mod-black-inc


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 




Dodaj odpowiedź