Skocz do zawartości


Napoje izotoniczne


536 odpowiedzi w tym temacie

#41 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 28 marzec 2011 - 15:45

Na pewno ma dla zębów.

Tak jak herbata... nie mycie zębów itd.

Czy są skutki uboczne... wątpię, napój izotoniczny to cukier, witaminy i jakieś minerały. Wiadomo, może paść wątroba albo nerki, ale to raczej za "całokształt" odżywiania i suplementacji. A tak to w sumie nie wiem, zobaczymy za 30 lat... :D Ale podejrzewam, że nie.

#42 Mac

Mac
  • Użytkownik
  • 418 postów
  • SkądPuławy

Napisano 28 marzec 2011 - 16:51

przykładowy skład izotonika:
* mono- , di-, polisacharydy
* regulator kwasowości: kwas cytrynowy
* składniki mineralne
* sól
* aromaty
* barwniki E104 oraz E162 (dla wersji o smaku czerwonego grejpfruta)
* witaminy
* L-karnityna
* substancja słodząca E951

Nie widzę tutaj tylko "cukru witamin i samych minerałów"Poza tym to sztuczny napój z proszku więc chemia jest.
Jak ze wszystkim takim, lepiej zachować pewien umiar.

#43 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 28 marzec 2011 - 19:38

* mono- , di-, polisacharydy

- cukry proste, dwucukry, wielocukry

* regulator kwasowości: kwas cytrynowy

- Kwas cytrynowy jest uważany za związek bezpieczny, jednak może powodować uszkodzenia oczu w przypadku bezpośredniego kontaktu. Doniesienia o możliwym działaniu rakotwórczym są całkowicie błędne

* składniki mineralne

- wyjaśniać chyba nie muszę :)

* sól

- tego też chyba nie :)

* aromaty

- nie są szkodliwe dla zdrowia

* barwniki E104 oraz E162 (dla wersji o smaku czerwonego grejpfruta)

- E-104 żółcień chinolinowa: Może powodować: astmę, pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie (stan zapalny) skóry, nadpobudliwość, anafilaksję. Powinny jej unikać osoby uczulone na aspirynę. Może działać jako czynnik wyzwalający histaminę.
Żółcień chinolinowa jest kancerogenna.
E162 - Czerwień buraczana - barwnik NIESZKODLIWY

* witaminy
* L-karnityna

- każdy chyba wie, co to jest

* substancja słodząca E951

- E-951 Aspartam (Canderel, Nutrasweet) - zastępuje cukier.


P S
Co to za izotonik?

#44 user1215

user1215
  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 29 marzec 2011 - 08:08

* mono- , di-, polisacharydy

- cukry proste, dwucukry, wielocukry

* substancja słodząca E951

- E-951 Aspartam (Canderel, Nutrasweet) - zastępuje cukier.


Nie mogę zrozumieć dlaczego do wielu napojów słodzonych cukrem dodają jeszcze aspartam. Większość ludzi i tak uważa, że nie może pić tylko izotonika i w drugim bidonie ma wodę, albo rozcieńcza wodą aby był zjadliwy.

#45 Radello

Radello
  • Użytkownik
  • 614 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 marzec 2011 - 09:43

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Piję w zasadzie tylko Isostar. Wybór padł właśnie na ten izotonik, bo akurat jest dostępny na półce w markecie. Sporadycznie gotowy do picia Gatorde czy Powerade w butelce. Innych wynalazków nie zamierzam testować.

Skład Isostara jest w sumie dosyć ubogi. Nie ma witamin czy L-karnityny...
Może właśnie w ubogim składzie Isostara właśnie tkwi jego siła. Ile nie wypijesz i tak zużyjesz podczas wysiłku?

Skład: woda, węglowodany (sacharoza, liofilizowany syrop glukozowy, maltodekstryna), śr. zakwaszający: kwas cytrynowy, cytrynian sodu, chlorek sodu, chlorek potasu, przeciwutleniacze: kwas askrobowy, emulgator: skrobia modyfikowana, olej roślinny z kopry, witamina B1

Nic szczególnie groźnego nie widzę. Ilości pierwiastków mineralnych i witamin tak niewielkie, że nie sposób przedawkować.

Po lekturze m.in. cytowanego gdzieś na forum artykułu z BB nasuwa się kolejne pytanie: czy rozcieńczanie izotonika ma sens?
Muszę przyznać, że pocę się jak mysz, i co w związku z tym idzie pragnienie podczas wysiłku mam też spore. Pewnie to brak wytrenowania, ale dopiero zaczynam ;-)
Do tej pory jeździłem na krókie wypady z 1 bidonem izotonika i 1 wody, na dłuższe - z bukłakiem wody 2l + izotonikiem w bidonie.

Przy takim systemie przyjęte w sumie podczas treningu płyny działają hipotonicznie... Powinienem sobie robić do bidonu wobec tego koncentrat - tj. np. sypać dwa razy więcej proszku i popijać tylko sporadycznie małymi łykami? Czy po prostu wystarczy po wysiłku jakoś uzupełnić "zużyte minerały"?

http://www.radello.pl - odżywki Dextro Energy / Honey Stinger / Huma Gel / Nuun, kosmetyki Sportsbalm / Bodyglide - bezpośrednio od dystrybutora/importera


#46 Arek74

Arek74
  • Użytkownik
  • 138 postów
  • SkądDuszniki Zdrój

Napisano 29 marzec 2011 - 12:07

Jak rozcieńczysz izotonika większą ilością wody to nie będzie to już napój izotoniczny tylko hipotoniczny.

Ja ze swojej praktyki uważam że izotonik jest to najlepszy suplement jaki wymyślono dla kolarzy. Zwłaszcza na długich trasach i wysokich temperaturach. Nie polecam tylko produktu o nazwie Activita HOT - skusiłem się kiedyś ceną (22 zł/1kg) ale tego się nie dało pić.

Dobry jest Isostar czy Enervit (są to czyste izotoniki) czy izotoniki z dodatkami IsoDrinX albo obecnie testowany prze zemnie Olimp Iso Plus Powder.

#47 SZERSZEN2

SZERSZEN2
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • SkądJanów Lubelski

Napisano 29 marzec 2011 - 13:18

ACTIVLAB HOT SPORT DRINK - ja piję to i jestem zadowolony. Piłem także izostar ale jednak zarówno samkowo jak i ogólne odczucia miałem lepsze po tym HOT'cie.

pozdrawiam

#48 Darkievicz

Darkievicz
  • Użytkownik
  • 145 postów
  • SkądUstroń

Napisano 29 marzec 2011 - 17:34

Jeżeli w płynie są witaminy to może dojść do hiperwitaminozy. Czyli nadmiaru witamin/y. Są wyjątki takie jak wit C której nie można przedawkować (usuwana jest z organizmu wraz z moczem). Na opakowaniu powinna być informacja jakie jest dzienne zapotrzebowanie w X g. produktu na dobę.

#49 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 25 maj 2011 - 19:56

Chciałbym odświeżyć temat. Co aktualnie jest warte wlania do biodonu :?:

#50 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 25 maj 2011 - 21:19

Ja wsypuję "carbo" ;-)

#51 Troi87

Troi87
  • Użytkownik
  • 114 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 25 maj 2011 - 22:51

Najlepiej to samemu sobie zrobić taki napój :) albo po prostu wartościową wode np Muszynianke wysokomineralizowaną, a nie jakąś napój napchany chemią

#52 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 26 maj 2011 - 07:33

Pije Hot Activlab zamiennie z Nutrend Reg-ge Unisport i Vitalmax Ionto

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#53 PsYhOl

PsYhOl
  • Użytkownik
  • 1064 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 26 maj 2011 - 11:29

Ja też Vitalmax Ionto(z czerwonych grejfrutów bardzo smaczne) albo Carbo - zależy na co mam ochotę ;>

#54 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 765 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 26 maj 2011 - 13:15

Dobry izotonic robi Nutraxx, ja piję Isostar i jestem z niego bardzo zadowolony, nie chce się tak pić jak po zwykłej wodzie mineralnej.

#55 maciej1408

maciej1408
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • SkądWlkp

Napisano 26 maj 2011 - 13:44

Ja zazwyczaj śmigam na Isoplusie, rzadziej na isostarze, a jak jade z dwoma bidonami to w jednym izotonik a w drugim carbo lub sok jabłkowy/gruszkowy..

#56 serav

serav
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • SkądŁomża

Napisano 17 czerwiec 2011 - 13:32

W ubiegłym roku stosowałem ACTIVLAB - HOT SPORT DRINK. W tej chwili zakupiłem 3kg i pewnie wystarczy do przyszłego roku. Ciężko dostać większe ilości Izo Plus firmy Olimp, równie dobry i trochę droższy.

#57 wojtekmtb

wojtekmtb
  • Użytkownik
  • 367 postów
  • Skądmazury

Napisano 17 czerwiec 2011 - 16:22

Pije Hot Activlab zamiennie z Nutrend Reg-ge Unisport i Vitalmax Ionto


O rany, dla mnie to najgorszy zestaw z możliwych, piłem to przez parę lat i teraz mam serdecznie dość, wole dopłacić do czegoś innego.

Obydwa koncentraty to straszna chemia + aspartam , a Activlab mi jakoś mi nie podchodzi.

#58 têga kita

têga kita
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • SkądSkawina

Napisano 18 czerwiec 2011 - 19:52

Niech mi ktoś pokaże dowód że izotoniki po pięćdziesiąt złotych za 100 gram dają nam coś w treningu więcej niż woda z sokiem! Śmierdzą brutalnym marketingiem te wszystkie pseudonaukowe teorie. A nawet jak to prawda to dla amatorów lepiej będzie te pieniądze zainwestować w coś bardziej wiarygodnego ( chociażby książka o treningu ).

Ja leje do baku coś co nazywam mixol czyli 50:50 woda:sok jabłkowy. Jak jechałem z sakwami nad adriatyk w zeszłe lato to nie musiałem nawet nic jeść.

#59 Xevronix

Xevronix
  • Użytkownik
  • 109 postów
  • SkądNowy Dwór Gdański

Napisano 18 czerwiec 2011 - 20:02

tęga kita, jakiś konkretny sok jabłkowy?

#60 kuba259

kuba259
  • Użytkownik
  • 495 postów
  • Skądelbląg

Napisano 18 czerwiec 2011 - 20:12

tęga kita, podejrzewam, że 1 L izotoniku jest dużo tańszy od prawdziwego soku jabłkowego (nie pseudo soków po 2 zł za litr, gdzie jest 3% zagęszczonego koncentratu jabłkowego)



Dodaj odpowiedź