Skocz do zawartości


Przednia przerzutka .. problem


14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 17 styczeń 2007 - 21:34

Rozbieralem jeden z rowerkow. Po zlozeniu mam problem z przednia przerzutka. Dziwnie nie moge jej wyregulowac. Albo nie chce wogole przerzucic na wieksza tarcze, albo przerzuca tak ze lancuch spada. Nie wiem, czy nie zgialem w przerzutce prowadnic lancucha. Czy to wlasnie ma wplyw na problemy z przerzucaniem. Moze ktos z Was ma jakies sugestie w tej sprawie.

Pzdr
Stas

#2 Gosc_Atomo_*

Gosc_Atomo_*
  • Gość

Napisano 17 styczeń 2007 - 21:42

Osobiscie wydaje mi sie, że prowadnice łancucha raczej nie maja tu bezpośredniego wpływu. Poza tym gołym okiem widać chyba czy są proste czy też maja pewien skos. Problem może tkwić w regulacji, lub też jej pewnych brakach spowodowanych "wybraniem" fragmentu metalu na którym opierają sie śruby regulacyjne.
Nic innego do glowy mi nie przychodzi.
Pozdrawiam
Atomo

#3 Koral

Koral
  • Użytkownik
  • 33 postów
  • SkądTychy

Napisano 17 styczeń 2007 - 21:47

moze masz za nisko / wysoko obejmę zachaczoną. Jeśli masz zawysoko to będzie Ci zrzucał łańcuch z blatu.

#4 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 17 styczeń 2007 - 22:57

problemem moze byc tez zle zalozona linka przy przerzutce.
musi ona przechodzic przez wyciecie lub tez nad podkladka z bolcem.

#5 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 18 styczeń 2007 - 10:18

moze masz za nisko / wysoko obejmę zachaczoną. Jeśli masz zawysoko to będzie Ci zrzucał łańcuch z blatu.

Jest dokladnie instruktazowe 1-3 mm od duzego blatu. No coz, w przyszlym tygodniu bedzie chyba snieg, nie bede jezdzil (nie wiem jak to wytrzymam :) ) to troche posiedze w garazu i bede regulowal do skutku.

Pzdr
Stas

[ Dodano: 2007-01-20, 23:18 ]
Wyregulowalem. Dziala super sprawnie. A gdzie byl problem ? No wiec dziwna sprawa, przerzutka jest na haku i skrecajac ja krzywo ustawilem prowadnice, to znaczy dol byl lekko podniesiony przez co na calej krzywce prowadnicy lancucha nie bylo rowno 1-3 mm od blatu (dolem bylo moze 6,7 a gora 1,2). Jak to wyregulowalem, zaginajac troche przerzutke, zaczelo dzialac bez problemu :-) Gdzies czytalem ze latwiej regulowac przerzutke z tylu, jak z przodu nie chce dzialac poprawnie to zawsze jest jakis wiekszy nieznany problem.

Pzdr
Stas

#6 Gosc_mjolnir_*

Gosc_mjolnir_*
  • Gość

Napisano 11 sierpień 2008 - 08:22

Ostatnio zauważyłem że nie chce mi wchodzić duży blat. Okazało się, że nawet jak na małym blacie łańcuch lekko ociera o wewnętrzną cześć przerzutki, po wrzuceniu na duży ociera bardziej, a łańcuch dalej jest na małym blacie. Wygląda to tak, jakby manetka zbyt słabo naciągaqła linkę. Co to może być?

#7 Gosc_Arek_*

Gosc_Arek_*
  • Gość

Napisano 11 sierpień 2008 - 10:17

Spróbuj podciągnąć linkę przy śrubie przerzutki przedniej

#8 Gosc_mjolnir_*

Gosc_mjolnir_*
  • Gość

Napisano 11 sierpień 2008 - 13:47

Wszystkimi śrubami juz się bawiłem, ale to nieważne. Okazało się że linka była jakby zakleszczona w pancerzu i przy jakiejkowiek zmianie napięcia po prostu była zbyt luźna. Wystarczyło lekko pociągnąć i wyszła ;-) Swoją drogą już druga sytuacja kiedy piszę posta z jakimś problemem, po czym za kilka minut sam go rozwiązuję 8-)

#9 tomekjak

tomekjak
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 sierpień 2008 - 10:41

Podepne sie do tematu gdyz tez mam problem z przednia przerzutka, nie moge jej wyregulowac tak aby lancuch przy najwyzszych i najnizszych biegach lekko nie ocieral przerzutki. Krecilem juz tymi srubkami do regulacji i jak dobrze przy najwiekszym blacie tylnej przerzutki to znowu jest zle przy najmniejszym i odwrotnie. Dodaem ze przerzuca biegi z przodu idealnie, mam dwa blaty. Przerzutka to Shimano Sora 3400 przystosowana do 9 biegow i takowo mam kasete. Pomozcie.

#10 winiak15

winiak15
  • Użytkownik
  • 103 postów
  • SkądZrazim

Napisano 13 sierpień 2008 - 10:56

Z tego co wiem nie da się tego tak doregulować. A poza tym mając z przodu łańcuch na największej zębatce nie powinieneś jeździć na największej zębatce z tyłu i na odwrót mając przód na najmniejszej nie używa się z tyłu najmniejszej. Napęd szybciej się zużywa. O ile pamiętam było już nie raz pisane o tym na forum.

#11 tomekjak

tomekjak
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 sierpień 2008 - 11:00

No tak, ale ustawiajac zgodnie z zasadami - mala zebatka z przodu i najwieksza z tylu, ustawiam aby lancuch nie obcieral, to potem nie moge doregulowac by lancuch nie obcieral przy duzej zebatce z przodu i najmniejszej z tylu.

#12 Konik

Konik
  • Użytkownik
  • 540 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 sierpień 2008 - 11:24

No tak, ale ustawiajac zgodnie z zasadami - mala zebatka z przodu i najwieksza z tylu, ustawiam aby lancuch nie obcieral, to potem nie moge doregulowac by lancuch nie obcieral przy duzej zebatce z przodu i najmniejszej z tylu.


Czasami rzeczywiście z tym jest problem. Możesz zacząć od dużej tarczy - ustawiasz wózek prawidłowo manetką i baryłką regulacji tak, by prawa strona łańcucha nie obcierała o prawą blachę wózka ale była możliwie blisko - oczywiście przy najmniejszej zębatce z tyłu (plus odbojnikiem - śrubką regulacyjną - zabezpieczas skok wózka "od góry", coby łańcuch nie spadał przy wrzucaniu na blat). Dolną ustawiasz "odbojnikiem" - zrzucasz klamką w dół i ustawiasz ogranicznikiem wózek w żądanej pozycji - oczywiście przy największej zębatce z tyłu (by lewa strona łańcucha była możliwie blisko lewej blachy prowadnika ale o nią nie tarła). Dwie tarcze to nic... Pomyśl, co byś przeżywał mając trzy ;-)

#13 tomekjak

tomekjak
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 sierpień 2008 - 11:34

jeszcze tylko prosba o wyjasnienie co jest barylka regulacji (to te dwie srubki na przerzutce ?) a co obojnikiem, bo sie pogubiłem :-)

#14 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 sierpień 2008 - 11:50

baryłka jest przy przelotkach (okolice główki ramy), a dwie śrubki przy przerzutce służą do regulacji najbliższej i najdalszej pozycji wózka przerzutki

#15 tomekjak

tomekjak
  • Użytkownik
  • 127 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 sierpień 2008 - 13:19

Oki, dzieki za podpowiedzi, poprobuje wieczorkiem, dam znac czy sie udalo.



Dodaj odpowiedź