Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hamulce i klocki


684 odpowiedzi w tym temacie

#601 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 23 lipiec 2021 - 17:39

Dobra, wymieniłem klocki z przodu. Rozepchałem tłoczki, założyłem koło i teraz klocki trą o tarcze. Pomyślałem, że może za mało rozepchałem tłoczki, ale jakby nie patrzeć, po hamowaniu znów zbliżą się do tarczy ;). Co zrobiłem nie tak? 



#602 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipiec 2021 - 17:45

A czy na tyle rozepchnąłeś, że po założeniu koła, przy pierwszym hamowaniu koło się ledwo zatrzymało? Czy od razu złapał hamulec?



#603 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 23 lipiec 2021 - 17:47

Od razu złapał, czyli wnioskuję, że za mało rozepchałem?

Jeśli rozepcham bardziej, to przy hamowaniu i tak się przecież zbliżą do tarczy. Wtedy cofną się bardziej?



#604 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipiec 2021 - 17:52

Jeżeli dostatecznie mocno, tłoczki były cofnięte, trzeba ustawić ponownie zacisk względem tarczy. Klocki zużywają się nierównomiernie i jeśli na używanych, podjeżdżonych klockach był poprawiany zacisk, aby nie obcierał, przy nowych klockach trzeba ustawić ponownie. U mnie zawsze działa. Wczoraj założyłem na przód metaliczne, bo jadę w góry, a wyjąłem żywiczne, ale wymienione miesiąc temu i wszystko było idealnie. Bez poprawki zacisku. Ale czasem, zakładając nowe, po zupełnie zjechanych starych, zacisk trzeba ustawić.


  • Bzyk i lupus lubią to

#605 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipiec 2021 - 17:53

Od razu złapał, czyli wnioskuję, że za mało rozepchałem?

Jeśli rozepcham bardziej, to przy hamowaniu i tak się przecież zbliżą do tarczy. Wtedy cofną się bardziej?

Może na tyle mało, że klocki są zbyt blisko.



#606 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 23 lipiec 2021 - 17:53

Zacisk nigdy nie był ponownie ustawiany od nowości, więc teoretycznie przy nowych klockach powinno być ok. Tarcza dotyka obu klocków w jednakowym stopniu. Spróbuję raz jeszcze rozepchać tłoczki i zobaczę czy coś to zmieni. Dzięki. 



#607 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 23 lipiec 2021 - 18:10

Gra i buczy, dzięki :D 



#608 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipiec 2021 - 19:17

Gra i buczy, dzięki :D

💪👍👋



#609 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 05 sierpień 2021 - 16:55

Pomimo odtłuszczania w przednim kole podczas hamowania hamulec puszczał niemiłosiernie Wymieniłem okładziny żywiczne na metaliczne w przednim kole. Tył zostawiłem żywiczny gdyż okładziny maj jeszcze grubą warstwę. Czy można jeździć na mieszanych okładzinach czy raczej powinno się mieć ten sam rodzaj okładzin. Oczywiście mógłbym spróbować się przejechać ale z racji na tragiczna pogodę pytam najpierw Was o radę w tej kwestii

Facebuk i  YT  Strava


#610 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 481 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 17 wrzesień 2021 - 13:35

Pytanie za 100pkt - niedługo będę się zabierał za przełożenie hamulców do innego roweru. W tym celu muszę pewnie zlać cały płyn - bo przy któryms końcu trzeba wszak przewód rozłączyć.

 

Czy ktoś wie co to mam zamontowane fabrycznie za złącze na przewodzie hamulcowym? To ma może w sobie jakiś zaworek czy to po prostu skręcana złączka i nic tam wypływania płynu po rozłączeniu nie blokuje?

 

Mogę to wywalić (bo pewnie bedzie mi przeszkadzać) i po prostu zastąpić przewodem o odpowiedniej średnicy?

 

Hamulce i klamki to Rival 1. Widzę, że gotowe przewody mają już jakieś zaciśnięte końcówki z jednej strony więc domyślam się, że trzeba mieć jakieś know how chcąc to czymś drutować - albo zapłacić milion za kawałek wężyka i dwa miliony za dwa kawałki :)

 

mv3mgSD.jpg



#611 Paput

Paput
  • Użytkownik
  • 594 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 17 wrzesień 2021 - 14:13

Możesz to wywalić. To złączka która się przydaje, gdyby został uszkodzony przewód idący dalej do zacisku. Nie ma wtedy konieczności ruszania klamki i owijki. Poza tym, na rynek brytyjski, można zamienić stronami hamulce. Jest mnóstwo filmików na YT, jak serwisować układy hamulcowe. Nic trudnego. W Twoim przypadku, jeśli chcesz się pozbyć tego złącza, wypadałoby zakupić nowy przewód odpowiedniej długości, do niego końcówki, płyn hamulcowy i zestaw strzykawek do napełniania/odpowietrzania do systemu Sram. Tak czy inaczej, warto to mieć, żeby co jakiś czas odpowietrzyć hamulce, a nie bujać się po serwisach i czekać, aż Ci zrobią. To nic trudnego!

#612 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 481 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 17 wrzesień 2021 - 18:38

Nie jest to gąszcz rurociągów do odpowietrzenia więc też tak sądzę. Aczkolwiek nigdy tego nie robiłem :D 

Tak czy inaczej resztę robię sam, serwisów unikam więc i to ogarnę. Złaczki wywalę, a jakie przewody i końcówki potrzebuję to pogoogluję i znajdę.



#613 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 07 marzec 2022 - 22:07

Cześć

Wygląda na to, że jednak nie uda mi się kupić klocków Shimano do tarcz. Czekałem spokojnie od jesieni, licząc na to, że szaleństwo minie i towar się pojawi. 

Jako że sezon tuż tuż, zmuszony jestem kupić cokolwiek, byle hamowało :) Co moglibyście polecić do Ultegry/105 od innych producentów z założeniem, że:

- są bezpieczne;

- hamują nie gorzej niz L03A

- trwałość bez znaczenia, jeżeli będą dostępne.



#614 gello1

gello1
  • Użytkownik
  • 150 postów
  • SkądLublin/Kraśniczyn

Napisano 07 marzec 2022 - 22:16

Ja kupiłem takie:

https://allegro.pl/o...ano-11816787702

 

Na razie jedna jazda i jeszcze nie dotarte :)



#615 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 07 marzec 2022 - 22:24

Cześć
Wygląda na to, że jednak nie uda mi się kupić klocków Shimano do tarcz. Czekałem spokojnie od jesieni, licząc na to, że szaleństwo minie i towar się pojawi.
Jako że sezon tuż tuż, zmuszony jestem kupić cokolwiek, byle hamowało :) Co moglibyście polecić do Ultegry/105 od innych producentów z założeniem, że:
- są bezpieczne;
- hamują nie gorzej niz L03A
- trwałość bez znaczenia, jeżeli będą dostępne.


Jak chcesz to mam 2 kpl nowych wyciagniete z nowych zaciskiw DA. W kpl bolce, zawleczki, nie ma tylko pudelek

#616 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 marzec 2022 - 22:30

Galfer



#617 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 07 marzec 2022 - 22:30

Jak chcesz to mam 2 kpl nowych wyciagniete z nowych zaciskiw DA. W kpl bolce, zawleczki, nie ma tylko pudelek

 

Bardzo chętnie, dziękuję. Odezwę się na priv :)



#618 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 19 kwiecień 2022 - 13:15

Orientujecie się gdzie można kupić SHIMANO L03A. Mogą być jakiekolwiek zamienniki do 105.


Facebuk i  YT  Strava


#619 yerzu

yerzu
  • Użytkownik
  • 20 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 20 kwiecień 2022 - 14:47

Sam właśnie szukałem i postawiłem na SWISS STOP Disc 34 RS bo Shimano nie udało mi się nigdzie zlokalizować. 

Kupiłem w centrum rowerowym.

 


  • Marqs lubi to

#620 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 755 postów
  • SkądPodhale

Napisano 20 kwiecień 2022 - 15:11

Co najdziwniejsze udało mi się kupić żywiczne u mnie w miejscowym sklepie w cenie ... 60 zł :-) Tak więc póki co zapas jest. Te są bez radiatora to coś zmienia?


Facebuk i  YT  Strava




Dodaj odpowiedź