Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak jeździć rowerem szosowym w Polsce.. ?


2536 odpowiedzi w tym temacie

#1721 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 listopad 2017 - 10:24

Rowerzysta bardzo dobrze zrobił. Stłukłby pospolitą kanalię, a odpowiedziałby jak za człowieka.

 

Zrobić zdjęcie, zgłosić na policję (albo nawet zadzwonić na miejscu, ta sytuacja już kwalifikowała się jako napaść), nie odpuszczać.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1722 chudeusz09

chudeusz09
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 11:30

Czy tam po prawej aby nie ma ścieżki rowerowej? Nie żebym bronił kierowcy za takie zachowanie....

#1723 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 12:27

Czy tam po prawej aby nie ma ścieżki rowerowej? Nie żebym bronił kierowcy za takie zachowanie....


Nawet jezeli jest to rowerzysta nie musi nia jechac, zwlaszcza jezeli to szybki szosowy rower. Sciezka jest bardziej dla rodzin z dziecmi lub dla tych co nieco wolniej i rekraacyjnie sie poruszaja.

#1724 chudeusz09

chudeusz09
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 12:35

To takie Twoje domysły, czy prawo?

#1725 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 12:54

To takie Twoje domysły, czy prawo?

Poki co to prawo, ostatnio mial miejsce precedensowy wyrok w podobnej sprawie (woj.zachodniopomorskie) gdzie rowerzysta zostal uniewinniony przez sad po tym, jak nie przyjal mandatu za to, ze nie poruszal sie po sciezce rowerowej ktora byla rownolegla do jezdzni po ktorej sie poruszal.

Edit: tutaj podobna sprawa i to sprzed kilku miesiecy:

http://czasopismo.le...la-rowerow.html

#1726 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 listopad 2017 - 13:02

Najwidoczniej nie doczytałeś ustawy.

 

W PoRD nie ma mowy o żadnej równoległości, tylko o KIERUNKU jazdy. Masz obowiązek jechać DDR po prawej stronie jezdni i nic Ciebie z niego nie zwalnia. W tym przypadku uniewinniono rowerzystę tylko dlatego, że DDR była po lewej stronie jezdni.

 

A argument o "szybkim szosowym rowerze" jest zwyczajnie śmieszny.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1727 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 12 listopad 2017 - 13:37

Dokładnie, a wynika to z faktu że obowiązek stosowania się do znaków drogowych dotyczy prawej strony jezdni.
Nikt nie będzie zgadywał, jaki znak jest po drugiej stronie i czy tam jest ścieżka.
To samo dotyczy wszystkich znaków czy to dla kierowców samochodów, czy rowerzystów.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#1728 PiKa

PiKa
  • Użytkownik
  • 388 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 14:08

Nawet jeśli powinien jechać po ścieżce, to może dostać za to mandat, a kierowca powinien dostać mandat za napaść (czy jak to się poprawnie nazywa)

#1729 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 12 listopad 2017 - 14:41

Ścieżki rowerowe to najgorsza plaga, jaka mogła spotkać rowerzystów, zwłaszcza szosowych. Nie cierpię ich jako rowerzysta, ale i jako kierowca.

Miałem niedawno nieprzyjemność jechać taką ścieżką między Zwierzyńcem a Szczebrzeszynem. Wąsko, jakieś rowy po bokach, baby jadą środkiem obok siebie i ciężko wyprzedzić (a ruch i tak był już mały, bo było późno).

Jeździłem kiedyś rowerem wielokrotnie do Lublina, Chełma, Zamościa (a nawet i Zwierzyńca) i było super, a teraz wszędzie pełno tego g...., musisz się rozglądać czy tu ci wolno rowerem, czy nie.

Kiedyś jadąc rowerem stosowało się dokładnie ten sam system wyrobionych nawyków, jak za kierownicą (i na odwrót), a teraz będąc rowerzystą jesteś obywatelem drugiej kategorii (choć niby to ma ci ułatwiać życie i chronić twoje bezpieczeństwo - guzik prawda). Rodzi to coraz więcej takich sytuacji jak na filmie.

W takim Chełmie na przykład zamiast pchać pieniądze w to coś mogliby chociaż położyć nowy asfalt na ulicy Rejowieckiej, bo koła można pourywać (a obok nowa ścieżka rowerowa - wstyd).

https://www.nowytydz...bombardowaniu/ 



#1730 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 12 listopad 2017 - 15:10

To że jest tam ścieżka rowerowa nie znaczy że kierowca może podnosić rękę na rowerzystę!!!



#1731 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 16:31

Generalnie to nikt na nikogo nie może podnosić ręki, chyba że przy obronie koniecznej. Nie żyjemy w dziczy... Znaczy większość nas nie żyje w dziczy bo niektórzy ludzi mentalnie do dzisiaj tam tkwią. Smutne i straszne zarazem.
  • mikroos lubi to

#1732 chudeusz09

chudeusz09
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 16:38

Ale nikt tu nie usprawiedliwia zachowania kierowcy przecież.... Ścieżki są jakie są, prawo mamy jakie mamy, ale to nie znaczy, że możemy to ignorować.... W mojej okolicy jest cholernie dziurawa droga a obok nowiutki szeroki chodnik. Czy to znaczy, że mam nim jechać bo mi się tam bardziej podoba, a i zdrowiej dla zawieszenia?
  • mikroos lubi to

#1733 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8553 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 listopad 2017 - 17:20

Czy to znaczy, że mam nim jechać bo mi się tam bardziej podoba?

Można się zdziwić, ale zdaniem wielu rowerzystów tak.
 

Nikt nie będzie zgadywał, jaki znak jest po drugiej stronie i czy tam jest ścieżka.

Tutaj mam ciekawą obserwację z Niemiec: w wielu miejscach na szosach, po prawej stronie, stoją znaki informacyjne skierowujące rowerzystów na lewą stronę jezdni do położonej tam DDR.

 

Nie wiem dokładnie, jaki status ma takie zalecenie (czy jest to nakaz, czy tylko sugestia). Wprawdzie zauważyłem, że na niektórych szosach taka DDR jest oddzielona od jezdni barierkami, przez co uniemożliwia dojazd do posesji - ale mimo wszystko jest to wg mnie rozwiązanie bardzo proste i skuteczne.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1734 chudeusz09

chudeusz09
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 12 listopad 2017 - 17:21

Nie sprecyzowałem... Miałem na myśli jazdę samochodem 😉.

#1735 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 12 listopad 2017 - 21:54

Prawo jest takie, że i tak jesteśmy (rowerzyści) na straconej pozycji - oczywiście mówię tylko o tym co widzę w kadrze tego filmiku. Powiedzmy, że jestem w tym mieście przejazdem, nie znam okolicy, jechałem tą drogą od X czasu - skąd mam wiedzieć, że za tymi krzakami, 20 m od drogi, na innym poziomie  .... znajduje się ścieżka rowerowa. Takie sytuacje są bez przerwy - nagle obok drogi po której jadę "pojawia się" ścieżka, która, albo się z nią nie łączy, np.  "wyrasta" z jakiegoś chodnika, przez postawienie znaku. że odtąd to jest DDR, albo biegnie sobie obok jakaś dróżka, ale ja jadę jezdnią. a znaki, że to jest DDR są na tej dróżce, nie na jezdni, po której jadę. A później kierowcy potrafią trąbić, że jadę jezdnią. No i jakby co, to podpadam pod przepis, że powinienem jechać DDR i trudno się z tego wytłumaczyć.


  • Yar_Tur lubi to

"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#1736 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 01 grudzień 2017 - 12:49

Do takich sytuacji dochodzi, gdy jedzie się na zderzaku i nie patrzy przed siebie:

Kierowca też nie był bez winy (nie widać, by włączył kierunkowskaz), ale dlaczego kolarza nie zaniepokoiły zapalające się  światła STOP i nie złapał za klamki wcześniej?

 

Kolejny film nie z Polski, ale też typowy przykład braku obserwacji drogi przed sobą:



#1737 Stasko

Stasko
  • Użytkownik
  • 497 postów

Napisano 01 grudzień 2017 - 15:20

Widać złapał ale tylko za lewą 🤣
Albo miał sprowadzony z UK .
  • Cyklo Ziutek lubi to

#1738 scar

scar
  • Użytkownik
  • 125 postów
  • SkądWU

Napisano 02 grudzień 2017 - 15:09

Albo miał sprowadzony z UK .

nie, bo kierownicę miał z dobrej strony :P


  • Prozor lubi to

#1739 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 grudzień 2017 - 08:43

Jak to mawiał Clarkson: kierownica: on the right side?

you-mean-the-right-side-of-the-road.jpg

 

 

Widać złapał ale tylko za lewą 🤣
Albo miał sprowadzony z UK .

 

 

Ciężko sprowadzać coś z UK jak się w UK jest.

Aaa... pisałeś o pierwszym filmiku? ;) Ten sposób hamowania akurat był zamierzony: - mistrzowska technika wypięcia z zatrzasków poprzez OTB. Szacun... :D

 

Jak widać jazda po prawidłowej (RIGHT) stronie drogi może skończyć się wypadkiem. :D

Angole są jacyś dziwni... Dziwne, że marvelo nie rozpoczął tym filmikiem kolejnego wątku z serii: "jazda z licznikiem (komputerkiem?) przyczyną wypadków"...

Jazda na Frooma tylko z zabezpieczeniem. Albo musiałby sobie wrzucić przedni radar jak chciałby jeździć bez patrzenia do przodu... 

Olśniło mnie - po prostu POKEMONÓW szukał! :P


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1740 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 15 maj 2018 - 10:34

comment_OQxUrSvc9JnvFAhzYeedoJrvr9gxrADh


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź